Глобальний фонд боротьби зі СНІДом може відмовити Україні у наданні 305 мільйонів доларів на подолання ВІЛ/СНІДу. Причина - пресинг правоохоронців на партнерські організації фонду в Україні.
Життя понад 20 тисяч ВІЛ-позитивних українців, серед яких 1 тисяча 954 дитини, нині під загрозою, повідомляє Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ (ЛЖВ). Через фінансові спекуляції державних чиновників антиретровірусні препарати не були вчасно доставлені в українські СНІД-центри. Натомість правоохоронці перевіряють не ці зловживання, а діяльність громадських організацій, які працюють з Глобальним фондом боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, - повідомляє Deutsche Welle
Про це заявив голова координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ Володимир Жовтяк. Він пов’язує тиск правоохоронців на їхні організації тим, що громадські активісти не мовчать про неналежне виконання Україною домовленостей з Глобальним фондом.
Тим часом Глобальний фонд уважно спостерігає за процесами, які відбуваються в Україні, сказав портфоліо-менеджер Глобального фонду боротьби з ВІЛ/СНІД, туберкульозом і малярією Андреас Тамберг. "Дуже хотілося б побачити, що гроші Глобального фонду почали використовуватися цілеспрямовано і допомогли, врешті-решт, аби епідемія контролювалася на території країни. Закликаю всіх серйозно подумати про можливі наслідки припинення програм",- сказав Тамберг.
"Вірус ВІЛ/СНІД не може бути переможений політичним тиском, політичними рішеннями",- підкреслив Тамберг. Він зазначив, що Глобальний фонд може переглянути домовленості з Україною щодо фінансування програм боротьби з ВІЛ/СНІДом.
Натомість Міністерство охорони здоров'я повідомило, що зараз в Україні забезпечується безперервна антиретровірусна терапія для всіх хворих на ВІЛ-інфекцію пацієнтів, які її отримують (18 328 пацієнтів за кошти державного бюджету, 2 884 пацієнта за кошти Глобального фонду). Жодного випадку переривання лікування не було. На 2011 рік за державні кошти антиретровірусні препарати закуплені на загальну суму 142 821 тисяч гривень.
У Міністерстві внутрішніх справ на запит Deutsche Welle роз’яснити ситуацію щодо перевірок діяльності організацій, які є головними виконавцями гранту Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією, відповіли, що нададуть таку інформацію, однак поки що співробітники МВС не готові це прокоментувати.