На Грибовицькому сміттєзвалищі тривають роботи з технічної рекультивації, яку планують завершити наступного року. Після цього полігон вкриють шаром родючого ґрунту та висадять дерева і кущі. Станом на 2 вересня, підрядник уже виконав близько 40% робіт з рекультивації полігону.
«Станом на сьогодні підрядник – консорціум компаній Goksin Insaat – Hayat Grou вкрив 15% тіла звалища трьома шарами: дренажним шаром (геокомпозитом), ізоляційним шаром (геомембраною) та шаром геотекстилю. Застосування таких сучасних матеріалів дозволить ефективно захистити довкілля від виділення звалищних газів, одночасно також ізолює тіло полігону від атмосферних опадів», – розповів керівник ЛКП «Зелене місто» Тарас Калужний.
Наразі підрядник виконав близько 35-40% рекультивації полігону. Зокрема, здійснено 80% земляних робіт щодо виположення схилів тіла полігону, що попереджує ризики зсувів. Рекультвація складається з технічного та біологічного етапів. Після завершення цих робіт звалище буде екологічно безпечним, а також доступним для людей.
«Дуже великий об’єм робіт вже виконано. Ви бачите, що фактично зникло два озера з фільтратом, відбувається очистка, дуже якісне обладнання. Роботи тривають достатньо активно, зауважень до компанії-підрядника в мене немає», – сказав мер Львова Андрій Садовий.
Технічна рекультивація завершиться влітку 2022 року. Вона передбачає забезпечення дегазації полігону, встановлення сучасної системи очистки фільтрату, осушення озер фільтратів, виположення схилів, вкриття полігону спеціальним захисним екраном, а також шаром мінерального грунту, а також будівництво системи збору та відведення дощової води з тіла полігону. Вартість робіт становить 17,8 млн євро.
Наступний етап рекультивації – біологічний. Він триватиме близько трьох років, з 2022 до 2025 року. Під час біологічного етапу рекультивації будуть виконані такі роботи: вкриття полігону шаром родючого грунту товщиною 30 см, посів багаторічних трав та висадка дерев.
«У 2024 – 2025 роках тут має бути трава, кущі, дерева, а що буде між ними – це вже ми спільно маємо вирішити. Різні були варіанти, починаючи від поля для гольфу, закінчуючи великим парком і зоною відпочинку. Я думаю, що ми разом з громадою прийматимемо рішення. Наразі важливо, щоб до кінця липня 2022 року закінчився етап технічної рекультивації, коли вся ця гора буде покрита відповідними матеріалами, система газовідведення буде зроблена...», – розповів мер Львова.
Нагадаємо, у травні 2016 року на Грибовицькому сміттєзвалищі виникла масштабна пожежа, що за кілька днів призвела до обвалу частини звалища. Під завалами загинули троє пожежників та працівник полігону. Після цього сміттєзвалище закрили. У вересні 2020 року ЛКП «Зелене місто» отримало дозвіл від ДАБІ на початок будівельних робіт із рекультивації Грибовицького полігону.