Цього року у Львові сталося близько 460 аварій з пішоходами. Ввечері та за поганої погоди водіям важче не лише розгледіти людину, а й вчасно загальмувати. Тож перехожим варто уберігати себе у темну пору доби і носити світловідбивачі.
На уроках основ здоров’я діти вчаться правильно поводитись на дорозі. Про світловідбивачі вони вже знають з попередніх занять.
«Якщо водій не бачить, світловідбивна стрічка буде світитися і водій буде бачити, що людина переходить дорогу», — пояснює першокласниця Єва.
«Можна одягати на рюкзак або на руку, а в деяких рюкзаках є наліпки, які відбивають світло», — розповідає учень Марко.
Про такі наліпки малюкам у львівських школах розповідають вже п'ять років.
«На тих тренінгах ми вчимо діток, як переходити дорогу, вчимо розпізнавати дорожні знаки, оскільки вважаємо, що ці браслети і брелоки будуть кроком до зменшення кількості ДТП з участю дітей на вулицях Львова», — зазначає Юлія Сапацінська, координаторка кампанії «Безпечне місто».
Ціна таких браслетів ‒ від 50 гривень. Форма і колір ‒ на будь-який смак. Найчастіше їх купують батьки для дітей восени і взимку.
«Батьки більше вибирають флікери, тому що вони цікавіші: м'ячі, сови, це дуже зараз популярно, діти люблять», — показує пані Ольга, підприємиця.
Першокласник Назар залишається в школі у групі продовженого дня. Тож ввечері мама одягає дитину і начіпляє світловідбивну стрічку на руку.
Ми провели невеличкий експеримент і перевірили, як працюють світловідбивні елементи у темну пору доби. Журналіст разом з дітьми та їхніми батьками переходила дорогу. А наш оператор їхав у автівці біля водія. Тож ми дізналися, кого водій буде бачити краще: батьків чи дітей. Для цього ми вибрали невеличку вулицю поблизу школи.
«Я уже на пішоходних переходах, світлофорах безпечніше себе почуваю, рухаючись з ним. Навіть якщо він вирветься з руки і піде трішки швидше за мене або поруч», — каже Людмила, мама Назара.
Ми перейшли дорогу за сто метрів від машини. І, як побачили, здалеку водію видно лише дітей. А людей у темному одязі він може розгледіти лише за декілька метрів.
«Зараз я побачив, що набагато краще видно при тому, що не було зустрічного світла фар. І вже за метрів 50 я спокійно бачив пішоходів з ввімкненим світлом ближніх фар», — пояснює водій Роман.
З початку року до кінця жовтня на дорогах Львова сталося близько 460 аварій з пішоходами, з яких 57 ‒ з летальним наслідком.
«Зі світловідбивачем водій зможе вчасно побачити учасника дорожнього руху, пішохода, не буквально перед зіткненням за 10 метрів, а за 50 і навіть більшу відстань», — каже патрульний інспектор Назар Франчук.
У деяких країнах світловідбивачі стають обов’язковими. Наприклад, в Естонії штраф за відсутність флікера ввечері ‒ майже 40 євро.