«Зі сльозами на очах»

08:27, 7 травня 2010

У травні 1945 року, в Карлсгорсті, під Берліном, було підписано «Акт про беззастережну капітуляцію». Війна проти нацистської Німеччини була завершена.

Маршали і генерали, аси повітряних боїв, капітани підводних човнів, командири танків і артилерійських підрозділів, снайпери і мінери, свої і чужі, наші і «хижаки» перестали вбивати, калічити людей, руйнувати міста і прийнялися шукати щастя у мирному житті.

 

ZAXID.NET продовжує серію публікацій українських та закордонних істориків і політологів, присвячених 65-ій річниці закінчення ІІ Світової війни. У рамках серії було опубліковано статті Ярослава Грицака «Історія з глянцем і без глянцу» та Василя Расевича «Друга вітчизняна війна, або Чи можливе примирення пам’ятей»

 

Війна зачепила кожного

Напевно, напишу банальність, але кожну сім'ю, яка сьогодні живе в Україні і в колишньому СРСР, як в багатьох інших країнах, війна 1939-1945 років нагородила «міткою», печаттю горя, трагічних спогадів, злістю помсти, ненависті. У кожного з нас загинула, убита, розстріляна, пропала безвісти, померла з голоду рідна, близька людина.

Варто зайти в будь-яку сільську хатину і побачити, що на стінах висять вицвілі фотографії, «іконостас» людей, які дуже хотіли жити, радіти сонцю, небу, вітру, теплому дощу, але пішли в небуття. Людей, які могли б померти своєю смертю, в ліжку власного будинку в оточенні дітей і онуків, а не від кулі виродка, сволоти з кривавими очима, апологета якої-небудь «прогресивної ідеологічної доктрини» побудови щастя на землі.

Сьогодні з'являється багато правди, яка міняє звичні історичні і національно-патріотичні стереотипи. Наприклад, російський офіціоз називає це ревізією війни, перегляд її підсумків, фальсифікацією «Великої Перемоги» радянського народу над фашизмом.

Але є і тривіальна істина: для кого війна, а для кого мати рідна! Як писав радянський класик Юрій Бондарєв «всі найкращі люди загинули на війні». Хто, як мовиться, йшов в атаку, гинув в бою, кидався на дзот, горів у літаку, а хто «відповідно до сталінського наказу N 227 «Ні кроку назад» жер американське тушковане м'ясо в загороджувальних загонах НКВД і стріляв по своїх з автомата.

 

Трансформація війни

Є правда про війну радянської історіографії, є тисячі томів мемуарів генералів і маршалів, є правда архівів, спогадів жертв і катів. А є стотомна історія війни Уїнстона Черчилля, правда радянського розвідника-втікача Віктора Суворова, Героя України Шухевича або поліцая, що відсидів двадцять років за свої злочини, солдата Російської визвольної армії, офіцера і рядового Вермахту, бійців Радянської або Української повстанської армій.

Сьогодні, напередодні 9 травня, тема минулої війни стала злободенною і актуальною. І не просто черговим сплеском пропагандистської роботи, ідеологічних битв, а засобом, інструментом того, як об'єднати народ і владу. Оруелівське «міністерства правди» - жалюгідне лепетання в порівнянні з тим, чим інформаційно «годує» нас телевізор.

Сучасні пострадянські політики розглядають війну 1939-1945 років не інакше, як черговий мобілізаційний ідеологічний проект, який збереже, укріпить їхній політичний режим, їх панування, їх «царство справедливості на Землі».

І якщо політика українських небожителів за своєю суттю ірраціональна, позбавлена здорового глузду, як хтось писав, що «нині торжествують часи загублених ілюзій і втрачених надій», то їхні «добрі північні сусіди» поводяться не як занепалі ангели, а як закуті в залізо вершники апокаліпсису.

Ну, а якщо зовсім по-простому, то вчора у Львові на базарі старенька бабця подивилася на мене і прорекла: «Що пане, знову під москалями?». До речі, цю тему хотілося б продовжити. Якось проходячи повз 80-річну жінку, яка, сидячи на тротуарі, продавала гриби і ягоди, я запитав:

- А що, пані, коли жилося краще, за австрійців, поляків, німців, за совітів чи за демократів?

Мудра галичанка відповіла:

- За німців, порядок був.

Бог їй суддя.

 

Про війну

Навряд чи в людській пам'яті, або там, в бібліотеках і архівах, є щось більше за об'ємом інформації і складності розуміння, ніж «власне війна».

А що є війна, яке її єство? Чому війни починаються, хто в цьому винуватий, які причини грандіозних битв, у яких одні люди вбивають інших? Які кровні образи примушують людей створювати військову техніку і зброю для масового знищення собі подібних? Написані тисячі книг, монографій, дисертацій в яких людина намагалася не просто відповісти на запитання, але і запропонувати чудодійні рецепти виключення насильства і агресії з життя людей.

Є мільйони питань, на які, за твердого розуму й тверезої пам'яті, ніхто так і не зміг відповісти. Війни були, є і будуть. Людська агресія зовсім не атавізм, не хвороба, а єство людини – стверджують одні. Інші переконані, що існують сотні об'єктивних причин, які приводять до насильства, до масових вбивств.

Дивно, але відторгнення, «екранування», неприйняття російського пропагандистського шуму з нагоди ювілею перемоги над фашизмом у мене виникло зовсім не спонтанно, а має етичні, асоціативні, політичні причини.

 

«Передчуття війни»

Наприкінці 2009 року перші особи Російської Федерації, зокрема чотиризіркові генерали здивували своїх численних недругів і нечисленних союзників. Вони заявили, що Росії має право застосувати ядерну зброю першою. Це положення, за словами цих безумних людей, закріпила нова військова доктрина РФ. Тобто державні мужі РФ вважають, що ядерна війна можлива, доцільна, політично виправдана і цілком може зняти проблеми внутрішніх і зовнішніх загроз для Росії.

Таким чином, ядерна «чорна валізка», яку завжди поряд з президентом РФ носять два старші військово-морські офіцери, може бути відкрита і кнопка натиснута. За умови, якщо «досвідчений і мудрий» політик Дмітрій Анатольевіч вирішить, (це задекларовано в новій доктрині, яку цитують російські ЗМІ), що хтось дуже злий і нехороший, «ущемляє, ігнорує інтереси країни, розгортає військові контингенти поблизу кордонів Росії, втручається у внутрішні справи, має територіальні претензії до Москви, кривдить росіян на якомусь там півострові».

Іншими словами, в Росії є плани, в яких вказані цілі ядерної війни, засоби доставки, об'єкти, по яких будуть завдані ядерні удари, польотні завдання для сотень ракет, стратегічних бомбардувальників. У «холодні» 70-ті роки минулого сторіччя такі сценарії були захопливим чтивом для обивателів, а у військових академіях навчали, як танковій колоні треба перетинати радіоактивну ділянку місцевості, як вбирати протигаз, закопуватися в землю, носити в кишені індивідуальний дозиметр.

Тобто план вживання стратегічної, оперативної або тактичної ядерної зброї існує на папері, сейфах командних пунктів військ стратегічного призначення російської армії. І весь жах у тому, що це дуже формалізований, ґрунтовний документ, в якому немає двозначності, немає формулювань і наказів, які можна потрактувати залежно від любові до світу або ненависті до ворогів Росії.

Нагадаю, що на території України 1999 року дислокувалося 178 найсучасніших ракет SS-20 (Сатана), сумарний тротиловий еквівалент яких цілком міг би знищити все населення Землі. І саме від РФ і США Україна одержала гарантії безпеки в обмін на ліквідацію названої ядерної зброї. Уявляєте, якби Україна, залишаючись ядерною державою (третьою за обсягами атомного арсеналу в світі), в період ескалації конфлікту навколо острова Тузла заявила, що в країні прийнято нову військову доктрину, яка не виключає здійснення першого ракетно-ядерного удару?

 

Про військовий парад на Червоній площі в Москві

З Москви мені подзвонив мій однокласник, один із головних військових диригентів оркестрів військ МВС РФ. «Вчора був на тренуванні військового параду на Червоній площі. Українська рота крокує краще за всіх, Україну в Москві представляють слухачі і курсанти Сухопутної Академії імені гетьмана Сагайдачного, жодного зауваження. Не те, що американські, англійські солдати. І оркестри у нас найкращі» - повідомив він мені.

Мені особисто не подобається російський ідеологічний «мобілізаційний проект» під назвою «65 років з дня закінчення Великої Вітчизняної війни». Напевно, тому, що політизування історії, маніпулювання свідомістю, естетизація насильства, військової техніки, зброї стала головною метою політиків в ім'я збереження своєї влади.

Навіть не знаю, чому мене дратують захоплені голоси дикторів російських теленовин: «По Красной Площади пройдут 10,5 тысяч военнослужащих, 159 единиц военной техники, 127 самолетов и вертолетов пролетят над Москвой». Чим є військовий парад, як не демонстрацією сили, брязканням зброєю, традицією імперських держав, починаючи від стародавнього світу до нинішніх просвічених часів.

Головна мета такої пропаганди – об'єднати людей з різними поглядами, тих, хто обожнює владу і тих, хто її ненавидить.

Перечитав мемуари знаменитої Лені Ріфеншталь, особистої кінорежисерки Гітлера, подивився її фільми про нацистські партійні з'їзди, паради військ Вермахту. Військові паради збуджували патріотичний ентузіазм натовпу, «навіть молоді матусі, - пише вона, - штовхаючи свої дитячі візки, наспівували військових мелодій, які німецьким немовлятам подобалися більше, ніж пляшки з молоком».

Величезні гроші, які російські політики вкладають в пропагандистське шоу, спектакль військового параду, могли б бути витрачені на користь тих небагатьох, хто ще живий, хто воював, хто захищав Батьківщину, свою землю, а не бився за Сталіна.

 

Хто зацікавлений в мілітаризації нинішньої Росії?

Пошлюся на авторитет російського соціолога Ольги Криштановської. 70 відсотків російського істеблішменту – це люди в погонах. Число силових структур в Росії перевалило за 20. Більш того, економічні відомства уряду очолюють військові. Більшість з них прийшли з ФСБ і зберегли статус «офіцера діючого резерву», а ночами бачать сни, як вони в чоботях парадним строєм крокують Червоною площею.

Ольга Криштановськая робить висновок: «Небезпекою мілітаризації російської влади є клановість, корпоративний дух єднання, властивий співробітникам спецслужб. А саме військове середовище є авторитарним, демократичний стиль управління тут неприйнятний. В Росії сформувався політичний режим – мілітократія. Його суть: авторитарний метод управління, перенесений на все суспільство. Вся потужність інформаційної інфраструктури Росії працює на чекістське, корпоративне братство».

 

Про особисте і приватне

Хоча мені незабаром шістдесят і народився я після Другої світової війни, проте до кривавих подій того пекельного і героїчного часу маю найбезпосередніший стосунок. Тільки не смійтеся, абсурд, звичайно, але якби не війна, то не було б мене, мого старшого брата Валерія, моїх дітей Сергія і Людмили, як і моїх трьох внуків – дай їм Бог здоров'я!

Справа у тому, що мій батько, селянський син з українського Полісся, села із загадковою назвою Годотвль, завершивши навчання у школі 1939 року, був мобілізований, прискорено закінчив льотне училище і всю війну протрудився авіатехніком авіаційної ланки в 74-му винищувальному авіаполку сталінградського, а потім, Першого українського фронту. Його ратні подвиги закінчилися «під гуркіт литавр і звуки труб» у столиці тисячолітнього Рейху, що звалилася у травні 1945 року.

Мою матір, 17-річну дівчинку з Чернігівщини, з села з дивною і лагідною для українського вуха назвою Волинка, 1943 року німці погнали на каторгу до Німеччини. Сьогодні це мерзотне діяння називається «вона була інтернована». Пишу «на каторгу», тому що моя майбутня мати не просто працювала на перемогу Рейху, але і сиділа у в'язницях, голодувала і, за листами її подруг (які збереглися і я їх читав в 60-ті роки, після війни) ледве не померла від тифу.

Але саме війна, пам'ятаєте, у класика «люди – є продуктом обставин», а я б ще додав темного і страшного фатуму, стала причиною того, що 1945 року мої батьки «під Берліном» (звичайно, з дозволу начальника політвідділу дивізії) одружилися. Сп'янілі перемогою радянських військ над фашизмом, весною і молодістю, довгим очікуванням щастя, стали вони вельми активно займатися тим, чим захоплюються і обожнюють звичайні нормальні люди (їм було трохи більше двадцяти) народили нас із братом, коротше, як пишеться в Святому писанні вони «плодилися і розмножувалися».

От так я побачив світ і дякую Адольфу Гітлеру та Йосипу Сталіну, що вони - звірі, нелюди, негідники, сволоти створили ті самі передумови для того, щоб мої батьки зустрілися, для того, щоб я писав сьогодні ці, напевно, безглузді рядки. Звичайно нонсенс – але, в плані мого вітального егоїзму, як би це не звучало аморально, це є добре!

Але бачить Бог, що у мене є і особисті порахунки з фюрером німецького народу, який ганебно закінчив своє життя. Як відомо, він отруївся, потім його облили бензином і спалили поряд з підземним бункером, останнім командним пунктом фашистської Німеччини.

І ще. Мого діда Іларіона (батька матері) до речі, 1917 року матроса есмінця «Хаджібей» Чорноморського флоту (це до твердження, що Севастополь лише російське місто), 1944 року як «співчуваючого радвладі» розстріляли німці. Точніше, українські поліцаї у лісовому яру, недалеко від славного міста Сосниця, що на Десні поблизу старовинного українського міста Чернігова. Зараз там стоїть обеліск, на якому вибито 1500 прізвищ тих, хто разом із моїм дідом зустрів смерть. І це дуже огидно, це зло, якому немає прощення, це пустка!

 

Ціна війни і її підсумки

Очевидно, навряд чи хто-небудь заперечить справедливий характер війни проти фашизму, історичну правоту боротьби проти нацизму. Відчуття історичної правди і правоти об'єднує народ. Але є прокляті питання: ціни перемоги, хто скористався плодами перемоги над фашизмом, як склався післявоєнний світовий лад і так далі? Для поляків біль – Катинь, для українців – післявоєнні репресії, в'язниці, сталінські табори, тоталітарна держава, в якій цінність життя людини залишалася пустим звуком.