Зірвати вибори президента може військове втручання Росії, – експерт

13:10, 31 березня 2014

Найбільш серйозні ризики щодо зриву президентських виборів в Україні є не всередині країни, а ззовні: це – дії і заяви Росії. Волевиявлення може не відбутися через безпосереднє військове втручання, оскільки під час військового стану вибори не проводять. Про це заявив 31 березня у Львові голова Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України» Олександр Черненко.

«У Росії вже кажуть, що вибори нелегітимні і нелегітимно призначені. І, можливо, хтось виношує сценарій ззовні для зриву виборів», – сказав експерт. З його слів, можливий також варіант без прямого втручання Росії, коли під час виборів відбуватимуться диверсії, провокації, фізичне насилля над виборцями.

«Такий ризик залишається, але я не перебільшуватиму впливу цих речей на результати виборів», – сказав Олександр Черненко. Водночас він заявив, що немає жодних правових, політичних чи економічних причин для перенесення виборів президента, запланованих на 25 травня: «Всі розмови, що Україна неготова, що є умови, які можуть завадити проведенню виборів, абсолютно не мають під собою підстав».

Ще однією складністю, з його слів, може бути фінансування виборчого процесу. Адже Центральна виборча комісія розраховувала бюджет виборів «із запасом», прогнозуючи висунення 20 кандидатів. Натомість документи до ЦВК подало 46 осіб.

12 з них отримали відмову, документація ще 28 кандидатур – на розгляді в ЦВК. Відтак, прогнозує Олександр Черненко, до 4 квітня у ЦВК можуть зареєструвати близько 30 кандидатів.

«Це не дуже добре для виборчого процесу. 2010 року у нас було зареєстровано 18 кандидатів. Десь такі прогнози були і на ці вибори. Тим більше, що вибори короткі, блискавичні, вже з окресленими симпатіями. ЦВК розраховувала бюджет виборів (близько 2 млрд грн),прогнозуючи 20 кандидатів. Сьогодні їх буде більше. Це погано, але не критично… Кожен додатковий кандидат – це довший бюлетень, додаткові інформаційні плакати про кандидата, а також більше членів виборчкомів», – сказав Олександр Черненко.

Позитивним він, однак, назвав той факт, що до складу дільничних виборчих комісій, згідно з виборчим законодавством, входитиме по одному представникові від кожного кандидата у президенти, а не два, як передбачалось раніше.

Нагадаємо, 30 березня ЦВК закінчила приймати документи від охочих балотуватися в президенти України. Сімох із 46 охочих уже зареєстровано кандидатами.

Додамо, дострокові президентські вибори відбудуться 25 травня. За даними соцопитувань, найбільші шанси стати президентом має Петро Порошенко. За нього на виборах готові проголосувати 24,9% опитаних.