ЗМІ назвали найрезонансніші випадки страждання людей через «лайки» чи «репости» в соцмережах

Переслідування чи утиски за діяльність у соцмережах характерні навіть для США та Британії

13:57, 11 листопада 2015

Користувачі соцмереж в різних країнах світу страждають від своїх «лайків» та «репостів». Найменше, що може статись за таку діяльність – це звільнення з роботи, а найбільше — позбавлення волі, пише «Настоящее время».

27-річний британець Трой Гаррод «лайкнув» фото джемпера з вовками, за це його через кілька днів звільнили з книготоргівельної компанії. Можливо, начальство вирішило, що фото розмістили в інтернеті, щоб висміяти власника джемпера.

Жителька російського Єкатеринбурга 46-річна Катерина Вологженінова мала необережність лайкнути та поділитись «Вконтакте» інформацією про війну в Україні. Тепер над жінкою відбувається суд. Їй інкримінують розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Катерину можуть позбавити волі на термін до 4 років.

Через розміщення на сторінці «Вконтакте» фотоколажу, де зображений російський прем’єр Дмитро Медведєв в папасі і підписано: «Смерть російській гадині», активіста російської партії ПАРНАС Дмитра Семенова звинуватили в екстремізмі і засудили до штрафу.

Також у Росії чиновниця Євгенія Ільїна підтримала протест проти оптимізації шкіл, лайкнувши і прокоментувавши відповідний пост «Вконтакте», за що жінку звільнили.

Утиски за діяльність у соцмережах відбуваються і в Азербайджані. Лайкнувши пост у Facebook, де критикували владу, азербайджанські дипломати не очікували, що їх будуть переслідувати, тепер вони не можуть повернутись у країну. Батька одного з цих дипломатів, посла Азербайджану в Україні, також відкликали.

Втім, поплатитися можна не лише за «лайки» чи «репости» у Facebook чи «ВКонтакте». Наприклад, у Киргизстані 20-річний Абдулла Нурматов поставив «клас» в «Однокласниках» під повідомленням на підтримку впливового богослова, засудженого на 5 років за екстремізм. Після цього його затримали і звинуватили у зберіганні екстремістських матеріалів. Йому загрожує позбавлення волі на термін від 3 до 5 років.

У Туреччині за лайк у соцмережах критики чинного президента журналіст Яшар Елма отримав 23 місяці в’язниці умовно. Поліція була вдома у Яшара вже за півгодини після того, як він вподобав пост.

В Америці «лайк» визнали формою вираження свободи слова, захищеної конституцією країни – суд прийняв таке рішення у справі про шести співробітниках поліції, «залайкавшіх» сторінку опонента свого боса-шерифа на виборах. Після перемоги на виборах, шериф звільнив підлеглих. Втім, «лайки», так чи інакше, спливають в новинах і зі США: баскетболіста «Бостона» оштрафували за «лайки» в Instagram під час матчу (це заборонено правилами команди), радіоведучого заарештували за «лайк» відео колишньої подруги (у неї був, так званий, «захисний ордер», що забороняє чоловікові спілкуватися і наближатися), а підлітка посадили за «лайки» в Facebook повідомлень, пов'язаних з гарлемською бандою.