ЗМІ назвали російських чиновників, які керують «ДНР» і «ЛНР»

«ДНР» і «ЛНР» керують виключно російські чиновники, які отримують кошти з російських благодійних фондів

12:08, 27 вересня 2021

Росія контролює і управляє «ДНР» і «ЛНР» безпосередньо з адміністрації Путіна, фінансуються бойовики через благодійні фонди, а доступ до міжнародних фінансових ринків вони мають завдяки Південній Осетії. Про це йдеться у матеріалі «Донбас.Реалії».

За словами журналістів, Росія побудувала систему управління угрупованнями «ДНР» і «ЛНР», яку можна розділити на чотири напрямки – політичний, соціально-економічний, військовий і безпековий. Місцеві чиновники повністю залежать і виконують команди російських чиновників по ланцюжку аж до президента Володимира Путіна.

Хто і як керує окупованим Донбасом

Ключову роль у політичному і соціально-економічному напрямках після звільнення Владислава Суркова з посади радника президента Росії відіграє керівник адміністрації Путіна Дмитро Козак.

Дмитру Козаку, зокрема, підзвітне управління президента РФ з прикордонного співробітництва. Його керівник Олексій Філатов, заступники Олексій Дмитрієвський – представник Росії в підгрупі з політичних питань в Тристоронній контактній групі, Сергій Бовенко, Віктор Лисенко і Максим Кононенко.

Заступник міністра економічного розвитку РФ Сергій Назаров відповідає за всю промисловість в ОРДЛО, за виведення ресурсів, виплати заробітних плат, соціальну політику тощо, і є фактично другою людиною після Козака.

«Міжвідомча комісія координує питання гуманітарної політики, а під гуманітарною політикою мається на увазі фінансування адміністративного, бюджетного і соціального блоків самопроголошених «республік», тобто це як передбюджетне планування, назвемо його так. Комісія бачить приблизно, скільки грошей можна заробити на продажу продукції "ДНР" і "ЛНР", скільки грошей потрібно завезти у вигляді дотацій, і вона розподіляє ці ресурси вже по секторах економіки», – пояснює економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Комісія проводить свої засідання в Офісі в районі Москва-Сіті, готелі «Високий берег» у Ростові і так званому «уряді ДНР» у Донецьку. Російські чиновники часто викликають на них представників угруповань «ЛДНР».

«Всі засідання здебільшого проходять у Москві, але є виїзні засідання міжвідомчої комісії. Їх проводить теж Назаров, він залучає фахівців тих чи інших міністерств і відомств Росії, які зацікавлені у вирішенні того чи іншого питання, яке виноситься на порядок денний. І ці виїзні комісії проводяться в Ростові, проводяться в Донецьку і проводяться в Луганську. Тому Назаров – частий гість на окупованих територіях», – розповів журналістам представник розвідки України.

Колишній заступник глави уряду Іркутської області Володимир Пашков тепер працює «заступником голови уряду ДНР» і отримує вказівки від чиновників російського уряду. Пашкова називають найбільш відомою фігурою у вибудуваній системі. Ще до призначення у 2019 році в «уряд» угруповання «ДНР» він був генеральним директором південноосетинської компанії «Внєшторгсервіс». Вона з 2017 року до червня цього року управляла найбільш прибутковими підприємствами на окупованих територіях.

Звідки беруться гроші на фінансування бойовиків

В російській документації для фінансування бойовиків не використовують слова «ДНР» чи «ЛНР» або хоча б Донецьк і Луганськ, а просто – «територія 1» і «територія 2».

«Внєшторгсервіс» зареєстрований у Південній Осетії в Цхінвалі. Росія не визнає угруповання «ЛДНР», але визнає Південну Осетію. А Південна Осетія визнає «ЛДНР». По суті, завдяки Південній Осетії, бойовики мають доступ до міжнародних фінансових ринків і можуть легалізувати свої гроші, які через Осетію потрапляють до російських банків і на російський ринок.

Якщо міжвідомча комісія ухвалює рішення, то безпосередньо гроші на окуповану частину Донбасу, згідно з документами, йдуть через Благодійний фонд підтримки міжнародних гуманітарних проектів. Створили його у 2015 році, першим президентом був той самий Володимир Пашков.

Засновник фонду – південноосетинський «Комерційний банк «Міжнародний розрахунковий банк», а один з його керівників, вже відомий нам заступник міністра економрозвитку РФ Сергій Назаров.

Зараз «ДНР» і «ЛНР» не можуть видавати легітимні сертифікати походження товарів і вантажні митні декларації щодо свого експорту. Відповідно, місцеві підприємства не можуть самостійно відкрито продавати свою продукцію на зовнішніх ринках. Наприклад, вугілля з «ДНР» іде на ростовські шахти, причому деякі шахти можуть навіть не працювати. На цих шахтах відбувається видача сертифікатів походження як на російське вугілля. І вже російські фіктивні підприємства продають цю металургійну і вугільну продукцію на зовнішніх ринках і отримують гроші.

Далі ці підприємства роблять внески в російські благодійні фонди, а вже ті надають «гуманітарну допомогу» для «ДНР» і «ЛНР».

Приблизно 65% бюджету «ДНР» формується за рахунок зовнішніх дотацій Росії і лише 35% вони напрацьовують за рахунок тих підприємств, до яких безпосередньо вони мають стосунок і управління. Низка посадових осіб в «урядах» «ДНР» і «ЛНР» є співробітниками цього московського благодійного фонду.

У 2019 році стало зрозумілим, що схема з «Внєшторгсервісом» не працює. На шахтах і заводах місяцями не платили зарплати, а іноді на підприємствах доходило до страйків. Весь цей час зовнішнє управління підприємствами окупованої частини Донбасу пов'язували з соратником колишнього президента-втікача Януковича, українським бізнесменом Сергієм Курченком. Тепер на його місце прийшов «новий інвестор» – Євген Юрченко, який напряму пов'язаний із Козаком. Але схема з виведенням коштів через Південну Осетію залишилась.

Згідно з внутрішніми російськими документами, які є в нашому розпорядженні, зараз на окупованій частині Донбасу проживає близько двох мільйонів дев'ятисот тисяч осіб. 38% з них – пенсіонери. Середня зарплата – 15 тисяч рублів, на 20 тисяч менше, ніж в Ростовській області Росії. У планах Кремля лише через три роки вивести рівень доходів в ОРДЛО до показників тієї ж Ростовської області 2019 року. У цьому році Росія на «території», як вони кажуть, виділила 190 мільярдів рублів. Наступного року цифра зросте на 100 мільярдів. Тут важливо підкреслити, що мова йде про соціально-економічні питання. Військова складова фінансується окремо.

«Окупований Донбас нам однозначно ніхто віддавати не буде. Сценарні програми, які були ухвалені урядом Російської Федерації, спрямовані на повну інтеграцію окупованого Донбасу в російську економіку. Нещодавно урядом Російської Федерації було проведено окреме засідання, присвячене окупованим територіям, і там було ухвалено програму підтримки "Т1" і "Т2", як вони називають наші окуповані території. Була здійснена доповідь керівництву уряду і ухвалдено рішення про виділення на найближчих три роки – 2022, 2023, 2024 роки – на підтримку "Т1" і "Т2" більш як 900 мільярдів російських рублів», – розповідає представник розвідки України.

«Донбас Реалії» звернулися в адміністрацію президента Росії з проханням прокоментувати порушені в нашому матеріалі питання. Там від своєї причетності до управління окупованим Донбасом традиційно відхрестились і заявили, що «усі згадані люди і структури працюють виключно в межах своєї компетенції».