У середовищі помісної Православної церкви України (ПЦУ) спалахнув скандал через заяви колишнього очільника УПЦ Київського патріархату Філарета, що ставлять під сумнів єдність новоутвореної автокефальної церкви, пише «Новинарня».
Почесний патріарх ПЦУ Філарет заявив, що Київський патріархат досі існує і він вважає себе патріархом УПЦ (КП) – хоча ліквідація цієї церкви була умовою створення єдиної ПЦУ та надання їй томосу Константинополем, і відповідні рішення були ухвалені перед Об’єднавчим собором у грудні 2018-го.
«Справа в тому, що Київський патріархат не ліквідований. Не ліквідований. Це хочуть подать, що він ліквідований. Ліквідувати Київський патріархат може той, хто його створив», – заявив Філарет у коментарі ТСН 9 травня.
Ще одним проявом непокори Філарета рішенням синоду УПЦ (КП) і собору ПЦУ називають документообіг від імені Київського патріархату. Зокрема, Філарет запрошував архієреїв ПЦУ взяти участь в «урочистому молитовному спілкуванні» на день пам’яті мученика Макарія, митрополита Київського, у Володимирському соборі та розсилав спеціальні листи. Ці послання були надруковані на бланках УПЦ Київського патріархату. При чому, предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній запрошення на свято не отримав. Про це повідомила журналістка Соня Кошкіна, оприлюднивши відповідний документ у Facebook.
Частина громадськості Помісної церкви вважає, що спроба відновлення Київського патріархату призведе до розколу в ПЦУ та обернеться втратою Томосу про автокефалію. Зокрема, про це написав в Facebook делегат Об’єднавчого собору, священик ПЦУ Богдан Тимошенко.
«Ліквідація УПЦ Київського патріархату і УАПЦ та їх об’єднання в Помісну УПЦ була однією з передумов надання Томосу. На очах багатьох делегатів собору, і моїх зокрема, першим поставив свій підпис під протоколом Помісного собору УПЦ КП про її ліквідацію Святійший патріарх Філарет та всі постійні члени Синоду [УПЦ КП] в Малій Софії 15 грудня 2018 р.Б., як президія собору за статутом УПЦ (КП)», – нагадав о. Богдан Тимошенко.
Священик ПЦУ висловив подив, чому почесний патріарх Філарет тепер розсилає документи від імені УПЦ (КП).
«Минуло чотири місяці, обрано нового предстоятеля, наданий і отриманий томос про автокефалію ПЦУ, а тут з’являється документ, в якому чітко видно, що Святійший Філарет далі живе і діє від імені Київського патріархату – начебто ПЦУ і всього, що з нею пов’язано, не існує…Спроба відновлення Київського патріархату буде розколом в ПЦУ та нищівною поразкою всього надбання Української церкви і самого патріарха Філарета», – стверджує священнослужитель .
Через цей інцидент в Україні вже організувалася ініціативна група «10 тез для Православної церкви України», яка оприлюднила звернення з приводу загроз для автокефалії. Першими підписантами відкритого для підписання звернення стали журналісти та блогери Ярослава Міщенко, Віктор Трегубов, Тарас Антошевський; працівник Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України Володимир Волковський,професор Олександр Саган, директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горєвой, низка священиків та ін.
«…Ми всі сподівалися, що з отриманням Томосу від Вселенського патріарха всі пристрасті вгамуються, і почнеться копітка робота з розбудови нової Церкви. Але одразу після цієї урочистої та радісної події почалися дивні та незрозумілі нам процеси, які ми пов’язуємо з неприпустимим владолюбством та амбіціями деяких церковних ієрархів», – йдеться у зверненні.
Підписанти наголосили, що «деякі архієреї та церковні діячі, на догоду своїм владолюбним інтересам, почали робити заяви, які фактично дискредитують значення наданого Православній церкві України Патріаршого і Синодального томосу. У цих заявах пропагується необхідність переформатування погоджених із Вселенською патріархією умов існування ПЦУ (це виправдовується посиланнями на попередню історію існування невизнаних Православних Церков), а також фактично розпалюється ворожнеча до «лукавих греків», які начебто «нас обдурили». Таким чином ставиться під сумнів як майбутнє Київської митрополії, так і репутація Вселенського патріархату».
Члени ініціативної групи стверджують – мають інформацію про те, що владика Філарет має намір вже найближчим часом зібрати єпископат ПЦУ (вже розіслані відповідні листи-запрошення) та спонукати їх як до внесення радикальних змін у Статут ПЦУ, так і до фактичного перетворення керівництва ПЦУ на дуумвірат за участю його та митрополита Київського і всієї України.
Водночас інформаційна агенція ZIK повідомила, що директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш з приводу цієї інформації розповів, що до даних про відновлення Київського патріархату треба ставитися обережно, не треба цього перебільшувати, адже святкування в день мученика Макарія відбуваються впродовж багато десятиліть.
Він також зазначив, що 6 травня у нього відбулася розмова на Фанарі з Вселенським патріархом Варфоломієм, який оприлюднив однозначну думку – Вселенська церква-матір підтримує Помісну православну українську церкву.
За словами Андрія Юраша, також ПЦУ зацікавлена у збереження стабільності і об’єднання навколо спільноти усіх києвоцентричних діячів – церковних, громадських. «Єдність і розуміння того, що Вселенський патріархат, як церква-мати, пішла на безпрецедентні кроки, пов’язані з легітимізацією і визнанням таїнств хіротонії священослужителів УАПЦ та УПЦ КП і на визнання самої Помісної церкви, дає усвідомлення, що ми маємо бути достойні цього історичного, сміливого рішення вселенської патріархії», – зазначив він.
«До тих, хто вчинятиме розкол, будуть задіяні засоби церковного покарання», – процитував Андрій Юраш слова Вселенського патріарха Варфоломія.