У «бюджетному пакеті» Верховна Рада прийняла закон, що передбачає нібито верифікацію одержувачів субсидій. Йдеться про те, що банки повинні надавати органам державної влади на їх вимогу відомості про рахунки своїх клієнтів (поточні, кредитні, депозитні та інші), операції і залишки на них. У разі нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, призначених на сім’ю або домогосподарство, інформація надається про кожного зі членів сім’ї або домогосподарства.
Однак, як пише «Дзеркало тижня. Україна», верифікація отримувачів субсидій у запропонованому урядом варіанті неможлива, а головне, критеріїв цієї верифікації досі немає.
Як пише видання, міжнародний досвід свідчить, що виділення допомоги «живими грошима» і не на конкретні потреби є більш ефективним, якщо йдеться про комунальні платежі, — у людей з’являється реальний стимул утеплити приміщення, поставити лічильник, поміняти вікна. Тоді заощаджені на оплаті «комуналки» кошти можна витратити на що-небудь ще.
«Та для того, щоб видавати адресну допомогу, треба мати як мінімум реєстр пільговиків, а як максимум – загальне декларування доходів. Реєстр створюється в Україні з 2005 р., на що витрачено вже не один зовнішній кредит. Останню позику на ці цілі ми одержали влітку
2015-го. Реєстру все ще немає, і якщо він з’явиться до кінця
2016-го, це буде дивом. Загального декларування в недалекому майбутньому теж не буде. Йому знайшли неоднозначну альтернативу. Махнувши рукою на адресність, уряд переключився на верифікацію пільговиків, вирішивши, нарешті, перевірити, чи всі з них можуть претендувати на допомогу від держави», – йдеться у статті.
Її автор зазначає, що необхідність верифікації не викликає сумнівів. Напевно є безліч тих, хто одержує пільги невиправдано.
«Але чи можлива верифікація у варіанті, запропонованому урядом? По-перше, кількість домогосподарств, що одержують субсидії, з минулого року зросла з 2 до 5,4 млн, а прийняті виправлення декларують перевірку достовірності інформації, наданої для нарахування й одержання всіх соціальних виплат, пільг, субсидій і пенсій. Тобто всієї армії пільговиків. Скільки часу й людино-годин потрібно, щоб перевірити ці дані? По-друге, як їх оцінюватимуть, якщо на сьогодні немає критеріїв цієї оцінки?» – пише видання.
Нацбанк України у відповіді на запит газети підтвердив, що інформація буде надаватися виключно Мінфіну, причому останній, згідно з існуючим порядком розкриття банківської таємниці, не зможе передавати її органам соціального захисту.
«Органи соціального захисту не зможуть отримувати інформацію від банків, оскільки вони відсутні в переліку державних органів, яким відповідно до статті 62 ЗУ про банки розкривається банківська таємниця, – йдеться в офіційній відповіді Нацбанку. – Останніми змінами до статті 62 закону про банки передбачено, що розкриття банківської таємниці здійснюється центральному органу виконавчої влади, який забезпечує формування державної фінансової політики, тобто Міністерству фінансів України, у відповідь на його письмовий запит під час бюджетного процесу з метою проведення верифікації та перевірки достовірності інформації, наданої фізичними особами для нарахування й отримання соціальних виплат. У разі нарахування й отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, що призначені на сім’ю або домогосподарство, інформація надається по кожному з членів сім’ї або домогосподарства. Порядок розкриття банківської таємниці, визначений законом, не передбачає передачі отриманої Мінфіном інформації в органи соціального захисту».