У Лос-Анджелесі Асоціація іноземних журналістів Голлівуду HFPA оголосила переможців 78-ї премії «Золотий глобус», яка присуджується щорічно найкращим фільмам та серіалам. Вручення премії відбулось 28 лютого (за київським часом – у ніч на 1 березня), майже на два місяці пізніше від звичайної дати. У своїх категоріях найкращими фільмами стали «Земля кочівників» (очікувано) та «Борат-2» (несподівано). Серед серіалів тріумфували «Корона» та «Ферзевий гамбіт». Акторка Джейн Фонда отримала «Золотий глобус» за внесок в кінематограф.
Через пандемію коронавірусу церемонія нагородження цього року проходила онлайн. Навіть ведучі, акторки Тіна Фей та Емі Барнс, перебували на різних узбережжях США: у Нью-Йорку та в Лос-Анджелесі. Але їх зображення змонтували так, щоб створити ілюзію їх одночасної присутності на сцені.
Список переможців:
Кіно:
Найкращий фільм – драма
«Земля кочівників»
Ферн (Френсіс МакДорманд), самотня жінка без даху над головою вирушила у подорож на своєму фургоні. У пошуках сезонної роботи вона проїде майже усіма штатами Америки. Тепер родиною для неї стала спільнота таких самих, як і вона, людей без даху над головою та стабільної роботи.
Найкращий режисер
Хлоя Чжао – («Земля кочівників»)
Картина Хлої Чжао, що перемогла на МКФ у Венеції, має вийти в український прокат у березні.
Найкраща актриса (комедія або мюзикл)
Розамунд Пайк («Аферистка»)
Героїня Пайк, Марла, є юристкою та опікункою. Вона заробляє на тому, що стає опікункою літніх людей, контролює їх життя та відбирає усе майно. Вона призвичаїлася безкарно обдирати своїх багатих клієнтів завдяки принадливості та цинізму. Одного разу вона стає опікункою самотньої жінки, що не має родичів, проте має розкішний будинок та рахунки у банках. Але її нова підопічна виявляється не такою простою, як здається, тож життя головної героїні перетвориться на гру на виживання.
Найкраща актриса (драма)
Андра Дей – («Сполучені Штати проти Біллі Голідей»)
Легендарна джазова співачка Біллі Голідей дає концерти по всьому світу, в той час, як Федеральне управління по боротьбі з наркотиками націлене на неї за допомогою секретної операції під керівництвом секретного федерального агента Джиммі Флетчера, з яким у неї був бурхливий роман.
Найкращий актор (комедія або мюзикл)
Саша Барон Коен («Борат-2»)
Найкращий актор (драма)
Чедвік Боузман («Ма Рейні: Мати блюзу»)
Ще одна історія про культову чорношкіру співачку. Тільки у цьому випадку маємо не масштабний байопік, а один день на студії. У Чикаго 1920-х років музиканти в студії чекають на легендарну «Мати блюзу» Ма Рейні (Віола Девіс). Амбітний трубач Ліві (Чедвік Боузман) мріє про сольну кар'єру. За однойменною п'єсою Огаста Вілсона. Актор отримав нагороду посмертно. У серпні 2020 року Чедвік Боузман, відомий за головною роллю у фільмі «Чорна Пантера», помер в Лос-Анджелесі через онкологічне захворювання. Йому було 43 роки.
Найкраща актриса другого плану
Джоді Фостер («Мавританець»)
Знято за автобіографічною книгою «Щоденник Гуантанамо» Мохаммеда Ульд Слахі. Він став в'язнем Гуантанамо після теракту 11 вересня та без жодного суду провів у тюрмі 14 років. Лише через 6 років після арешту за його справу взялася адвокатка Ненсі Голландер. Саме цю роль і зіграла Фостер.
Найкращий актор другого плану
Деніел Калуя («Юда та чорний месія»)
Злочинець Вільям О'Ніл в спробі уникнути ув'язнення погоджується на угоду з ФБР. Його відправляють стежити за діяльністю радикальної організації «Чорні пантери» в Чикаго. О'Ніл втирається в довіру до їхнього лідера Фреда Гемптона.
Найкращий мультфільм
«Душа»
Видатна робота стадії Pixar. Шкільний вчитель музики Джо Гарднер (в оригинальному озвучанні – Джеймі Фокс, який отримав свій «Оскар» за роль Рея Чарльза) марить джазом і понад усе мріє про сцену. Стається нещасний випадок і душа Джо відокремлюється від тіла та потрапляє у дивне місце. Тут живуть душі, які ще не прийшли в наш світ. Тут Джо знайомиться з душею на ім’я 22. Вона зовсім не розуміє, що їй насправді подобається.
Найкращий сценарій
Аарон Соркін – («Суд над чиказькою сімкою»)
Історія відбувається у 60-х та переносить на екран судовий процес над сімома протестувальниками проти війни у В’єтнамі. Їх звинуватили у змові про перетин кордонів штату з метою підбурювання до заворушень на з'їзді Демократичної партії 1968 року в Чикаго.
Найкращий саундтрек
Трент Резнор, Аттікус Росс, Джон Батист – «Душа»
У фільмі багато прекрасної музики, зокрема джазу. За нього у фільмі відповідає піаніст-віртуоз Джон Батист, який уже встиг пограти з такими музикантами як Стіві Вандер, Принц, Ленні Кравіц, Білл Ласвелл та Вінтон Марсаліс.
Найкращий міжнародний фільм
«Мінарі»(США)
Світова прем'єра фільму відбулася 26 січня 2020 року на кінофестивалі «Санденс» (Гран-прі журі та Приз глядацьких симпатій). Картина розповідає про життя 7-річного Девіда, життя якого змінюється, коли батько вирішує разом з усією родиною переїхати в США. У той час як члени сімейства намагаються впоратися зі змінами, батько не звертає на їхні проблеми уваги і захоплюється створенням ферми.
Телебачення:
Найкращий серіал (драма)
«Корона»
Уже 4-й сезон масштабного байопіка про королеву Великої Британії Єлизавету ІІ та членів королівської родини незмінно має успіх і серед глядачів, і серед кінопрофесіоналів. Цей «Золотий глобус» приніс серіалу ще чотири нагороди.
Найкращий серіал (комедія/мюзикл)
«Шіттс Крик»
Серіал розповідає про сімейство Роузів: Джонні Роуз, мільярдер, який зробив статки на мережі відеосалонів, його дружина, актриса мильних опер та двоє дітей, гіпстер Девід та світська левиця Алексіс. Після того, як бізнес Джонні терпить крах, усе сімейство змушене переїхати жити в невелику сільську громаду Шіттс Крик, яку вони придбали кілька років тому заради розваги. Серіал виходить з 2015 року.
Найкращий міні-серіал
«Ферзевий гамбіт»
«Ферзевий гамбіт» розповідає про талановиту шахістку Бет Гармон, яка виросла в сиротинці в Лексінгтоні. Саме там вона вперше сіла за шахову дошку і почала відточувати свої професійні навички. Рік за роком Бет здобуває все більше перемог на турнірах, проте на заваді її успіху можуть стати пристрасть до алкоголю та наркотичних таблеток. В основу ліг однойменний роман Волтера Тевіса 1983 року. Консультантами творців фільму стали колишній чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров та тренер з шахів Брюс Пандольфіні.
Найкраща актриса (серіал-драма)
Емма Коррін («Корона»)
25-річна Емма Корін за роль принцеси Діани отримала перемогу над такими видатними акторками як Олівія Колман та Сара Полсон.
Найкращий актор (серіал-драма)
Джош О'Коннор («Корона»)
Джош О'Коннор зіграв у серіалі роль принца Чарльза. Він є показаний у серіалі не надто привабливим. Наближені до королівської родини особи, а також міністр культури Великобританії вимагали, щоб Netflix перед початком кожної серії має попереджати глядачів, що показана історія взаємин принца Чарльза та Діани Спенсер не є точним викладом реальних подій.
Найкраща актриса (серіал-комедія)
Кетрін О’Гара («Шіттс Крик»)
Кетрін О’Гара найбільш відома за роллю мами Кевіна у фільмах «Сам удома». 66-річна акторка більше виконує ролі другого плану. Але не у цьому випадку.
Найкращий актор (серіал-комедія)
Джейсон Судейкіс («Тед Лассо»)
У центрі сюжету тренер провінційної команди коледжу з американського футболу, якого запрошують на посаду менеджера англійської команди Прем'єр-ліги «Річмонд»
Найкраща актриса (міні-серіал)
Аня Тейлор-Джой («Ферзевий гамбіт»)
Після ролі шахістки-вундеркінда акторка стала справжньою зіркою. До слова, вона номінувалась на «Золотий глобус» за роль у фільмі «Емма», але нагороду не отримала.
Найкращий актор (міні-серіал)
Марк Руффало («Я знаю, що це правда»)
«Я знаю, що це правда» – екранізація роману Воллі Лемба. Дія відбувається у маленькому містечку на півночі США, де живуть двоє братів-близнюків – Томас, який страждає від параноїдної шизофренії, та Домінік, який з дитинства про нього піклується. Марк Руффало зіграв обох братів.
Найкраща актриса другого плану (серіал)
Джілліан Андерсон («Корона»)
Зірка «Х-файлів» зіграла прем'єр-міністерку Маргарет Тетчер.
Найкращий актор другого плану (серіал)
Джон Бойєга («Голос змін»)
Серіал складається з декількох епізодів, в яких демонструються правдиві випадки прояву расизму та етнічної дискримінації в Лондоні в 1960-1980 рр. У сюжеті фігурує знаменитий марш протесту у Ноттінг-Гіллі, який призвів до масових заворушень; розповідається історія Лероя Логана (його і зіграв Бойєга), який вирушив працювати в поліцію, щоб змінити її зсередини; а також показується відрізок життя 12-річного Кінгслі. Серіал поставив режисер «12 років рабства» Стів МакКвін.