«Зрілість», що виривається з портретів, запрезентували у Львівській галереї мистецтв

20:19, 16 жовтня 2015

У галереї мистецтв у Львові відкрили виставку під назвою «Зрілість» – це підбірка полотен, що датовані XVII-XVIII століттями.

Папа Сикст V, австрійський віце-губернатор Галичини Йосиф Урмені чи образ невідомого чоловіка – вони різні за статусом, але об’єднує їх зрілість. Полотна, яким навіть чотири сотні років, щойно повернулися з реставрації.

«Найкращим серед експонатів є «Портрет чоловіка» Міхіла Янса ван Міревелта. Це є перша половина XVII століття. Крім того, рідко ми показуємо портрет Урмені – це був один з перших губернаторів Галичини часів Австрійської імперії», – розповів головний зберігач фондів Галереї мистецтв Ігор Хомин.

«Портрет чоловіка» виконав голландський живописець Міревелт, придворний художник династії Нассау-Оранських. Чоловік керував великою майстернею, що створила більше десяти тисяч портретів. А от віце-губернатора намалював Остап Білявський, українець, який вирушив у пішу мандрівку з Городища до Риму, аби почерпнути досвід італійської школи малярства.

Більшість творів довелося реставрувати. Полотна відновлювали майже рік. Над ними працювали з десяток реставраторів. Полотна здебільшого з відділу давнього європейського мистецтва. І явно підкреслюють гідність портретованих.

Куратор виставки Налаля Маруняк добирала полотна з чеського, італійського, французького, голландського та українського малярства. Хотіла вступити з глядачем в діалог: що таке зрілість, чи часом не старість?

«Кожна людина несе на собі відбиток свого внутрішнього характеру. І коли людина доживає до періоду зрілості, то внутрішні характеристики того чи іншого персонажа, історичної особи відбиваються на обличчі. Так як у відомого Уайльдівського персонажа Доріана Грея – всі його гріхи відбивались на портреті – так само і риси характеру, темні плями біографії історичних персонажів можна побачити й на полотні», – розповів науковий працівник відділу європейського мистецтва XIX-XX століть Іван Дудич.

Розгледіти зрілість в очах портретованих можна буде впродовж місяця.