Реформа в галузі стоматології, а саме часткове переведення комунальних стоматологічних клінік на госпрозрахунок, дозволить вивільнити велику частку коштів міського бюджету. Зараз на утримання комунальної стоматології місто витрачає понад 26 млн грн в рік. У міськраді пропонують виділяти комунальним поліклінікам тільки 40% від цієї суми, а решту 60% – лишити на потреби міста в цей нелегкий для країни час. Однак стоматологи з таким рішенням не погоджуються та кілька місяців поспіль протестують під стінами ратуші. Найближчим часом проблему не вирішать, адже у четвер, 31 липня, на сесії міської ради це питання знову відклали на невизначений термін.
Практика переведення комунальних стоматологічних поліклінік на госпрозрахунок не є новою – за такою схемою ця галузь діє уже в багатьох містах України, зокрема, у Луцьку.
Начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Федір Кошель поділився з ZAXID.NET досвідом реформування стоматологічної галузі у його місті. Він зазначив, що в Луцьку комунальних стоматологів перевели на госпрозрахунок уже давно, і проблем ніяких з тим не виникло – все працює. На його думку, таке рішення є раціональним і виступати проти нього – це неправильно.
«У нас 300 посад на госпрозрахунку, це близько 55%, решта фінансується з міського бюджету. Таку практику ми запровадили ще перед наказом міністра від 2008 року. І якщо хтось виступає проти цього – це неправильно. Проблем у нас з тим немає. На мою думку, стоматологію треба виводити з бюджету, нехай залишається комунальним закладом, але на госпрозрахунковій основі», – зазначив він.
Окрім того, він додав, що з бюджету міста варто фінансувати тільки лікування дітей та соціально незахищених людей.
У Вінницькій міській раді ZAXID.NET розповіли, що клініки переведені на госпрозрахунок уже давно і, як і в Луцьку, проблем у них з цим не було.
«У нас ніхто не пікетував таке рішення, мало того – лікарі самі писали заяви на переведення на госпрозрахунок», – зазначила заступник головного бухгалтера фінансового сектору департаменту охорони здоров’я Вінницької міськради Альбіна Юкільсон.
У Львівській міській раді сьогодні, 31 липня, питання переведення комунальних стоматполіклінік на госпрозрахунок втретє відклали, цього разу на невизначений термін. Депутати, які виступили за перенесення, пояснили це тим, що проект ухвали недопрацьований і вони не можуть голосувати за це.
«На попередньому пленарному засіданні депутатський корпус озвучив чіткі зауваження для того, щоб конкретизувати цю ухвалу, тобто, про які цифри йде мова, механізм впровадження, яким чином будуть вирішені організаційні питання. Це потрібно допрацювати», – розповів ZAXID.NET депутат міськради від фракції ВО «Свобода» Андрій Рікота.
Міський голова Львова Андрій Садовий з цим не погоджується та обурений тим, що депутати зняли це питання з розгляду.
«Щороку мільйони гривень виділяти на комунальних стоматологів, коли всі ми прекрасно знаємо, що немає безоплатної послуги. Це цинізм. Мені дуже боляче, що голосуючи за програму підтримки сімей вояків АТО, депутати іншими руками голосують за ті ухвали, які набивають кишені їхніх партій», – зазначив він.
Такої ж думки дотримується і начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб. Він зазначає, що депутати у кулуарних розмовах підтримують рішення, однак коли доходить до голосування – вони «пас». Доцільність переведення комунальної стоматології обґрунтовує тим, що попри безоплатну форму нашої медицини, лікарі все рівно отримують «подяку» від пацієнтів, тому варто вивести із тіні такий прибуток.
«Ні для кого не секрет, що між лікарями та пацієнтами є фінансові стосунки. Пацієнти нарікають, що змушені в той чи інший спосіб «дякувати» лікарям. Тому ми вже давно кажемо, що такі «стосунки» треба узаконити шляхом запровадження страхової медицини або в якийсь інший юридично правильний спосіб, щоб вивести цей грошовий оборот з тіні», – пояснив він.
Також він розповів, що переведення комунальних стоматологічних клінік на госпрозрахунок передбачає наявність у клініки прейскуранту з зазначеною вартістю послуг. Таким чином, гроші, які отримує поліклініка від пацієнтів, використовуватимуться нею для оплати праці лікарям, на оплату комунальних послуг, закупівлю обладнання тощо.
За словами Зуба, повністю клініки переводитись на госпрозрахунок не будуть – держава фінансуватиме 40% коштів. Тому безкоштовно отримати послуги стоматологів все-таки можна буде, однак чиновник не впевнений у їх якості.
«Варто знати, що на бюджеті буде забезпечено мінімум послуг, і такої якості, як у платних лікарів, не буде. Ми лишаємо бюджетних лікарів, щоб їхніми послугами могли скористатись соціально незахищені верстви населення», – пояснив Зуб.
Нагадаємо, розмови про реформи у стоматології почались в кінці березня. Тоді міський голова Львова Андрій Садовий зустрівся з лікарями-стоматологами і заявив про наміри міськради реформувати галузь. Він зазначив, що досвіт міст, які перевели стоматологію на госпрозрахунок, є доволі позитивним, тому варто запроваджувати такі зміни й у Львові. Стоматологи, однак, заперечили, зазначивши, що краще дочекатись реформ у сфері медицини на державному рівні. Після того, 10 квітня, стоматологи вперше вийшли на пікет і протестують й по сьогоднішній день.