Звернення до Президента та Верховної Ради щодо зміни законодавства про місцеві вибори

Проект звернення Львівської обласної ради

14:57, 12 червня 2015

Стабільність спеціальних норм виборчого законодавства, котрі регулюють виборчу систему, склад виборчих комісій та визначають меж виборчих округів має вкрай важливе значення для легітимності виборів  і зміцнення демократії. Загальноприйнятою  в Європі є норма, за якої не можна міняти систему голосування напередодні  (менш як рік до) виборів. Практика європейського виборчого права систематизована Венеціанською комісією  міститься в чітких рекомендаціях, що в разі запровадження нових виборчих систем  останні мали б набувати чинності після року з їх ухвалення, і як правило на  наступних виборах.

Водночас, ми депутати Львівської обласної ради вимушені констатувати, що сьогодні український парламент істотно запізнюється із відповіддю на суспільний запит часів Майдану, згідно якого мав відбутися перехід на нову модель обрання депутатів усіх рівнів рад. Йдеться про запровадження системи  «відкритих списків», відповідно до загальносуспільного уявлення про яку, саме виборець, а не партія має визначальний вплив на визначення персонального складу відповідних місцевих рад. В будь який інший зі способів оновлення еліт  через самоврядні органи, соціальні ліфти для представників громадянського суспільства і надалі будуть стримуватися через механізми  реалізації права бути обраним виключно через волю суб’єктів виборчого процесу в особі політичних партій.

Аналіз зареєстрованих  у Верховній Раді України запізнілих у часі   і різновекторних законопроектів  за номерами 2831, 2831-1,2831-2, 2831-3, котрі не пройшли загальносуспільне обговорення,  переконливо свідчить не лише на брак політичної волі  всередині парламентської більшості. На жаль, є всі підстави вважати, що не до кінця продумана зміна основоположних принципів виборчого законодавства  вкупі з непродуманим ускладненням його окремих норм покликана не тільки ввести виборця в оману, а й продиктована окремими політичними інтересами різних розробників  законопроектів. Окрім цього, підміна загальносуспільного поняття «відкритих списків» на майже закриту пропорційну систему  виборчого представництва яка пропонується у базовому законопроекті  для місцевих виборів за номером 2831-2,  здатна як  повністю дискредитувати саму ідею,  так і унеможливити її подальше застосування на виборах до парламенту.

Очевидно, що у законопроектах є  і інші ініціативи, з якими важко погодитися з огляду на світову практику регулювання виборчого законодавства, котрі підривають авторитет виборчого процесу і шкодять іншим векторам змін та реформ на які очікує суспільство.

Зокрема, запропонований у базовому законопроекті 2831-2  спосіб обрання обласних рад без відповідної прив’язки до територіальних громад , чиї інтереси за Конституцією мали б представляти органи обласного самоврядного представництва,  не тільки йде в розріз з чинними положеннями Основного Закону,  а й суперечить векторам та напрямкам децентралізації. Ми також вимушені окремо акцентувати на тому ,  що нічим не обґрунтоване зменшення майже на 50 % загального кількісного складу місцевих рад разом із запропонованим принципом розподілу територій областей і великих міст  на територіальні виборчі округи   з великою кількістю виборців, та способом встановлення результатів котрий базується на партійних результатах, а не рейтингах кандидатів,  призведе до повного закриття виборчих списків висунутих партіями, як єдиними суб’єктами виборчого процесу. Революційні підходи до форми виборчого бюлетеня у якому застосовуватимуться трафарети, куди виборець власноручно має вписати номер партійного списку та може вказати кандидата в ньому , поруч із застосування бюлетенів звичної форми і зразка,  насправді введуть в оману чималу кількість виборців, зумовлять високий відсоток недійсних бюлетенів та стануть основою для маніпуляцій з результатами виборів, не кажучи вже про істотне здорожчання виборчого процесу.

Ми депутати обласної ради висловлюємо глибокі сумініви у правовій природі механізмів,  згідно якого  партіям делегується право змінювати виборчі списки рішенням  центральних органів  та, найголовніше  - робити це  після проведеного голосування.  Вважаємо також не до кінця продуманими норми, відповідно до яких забороняється бути кандидатом на посаду міського голову і у відповідному виборчому списку, що шкодитиме принципам змагальності і створюватиме перешкоди для входження активістів громадянського суспільства в ради.

На жаль, часу котрий можна було ефективно витрати на обговорення  і виправлення ситуації з найбільш одіозними пропозиціями вже немає.  Усі перелічені системні недоліки, разом з  кардинальною зміною самої виборчої моделі  менше ніж рік за виборів очевидно  не будуть підтримані суспільством.

Окрім цього, ми, депутати Львівської обласної ради, вважаємо неприпустимим ухвалювати подібні законопроекти без їх зв’язку зі змінами до Конституції, що пропонуються в частині децентралізації.

Ми, депутати Львіської обласної ради, завжди виступали за вдосконалення виборчого законодавства, соціальні ліфти у самоврядні органи  і умови відповідно яких виборець максимально впливає на персональний склад місцевих рад.

Проте у даній ситуації ми вважаємо, ухвалення у запропонованому вигляді будь-якого із законопроектів передчасним , непродуманим  і недержавницьким рішенням. Децентралізація, майбутній  адміністративно-територіальний устрій і зміна повноважень мають визначати основні елементи майбутньої  виборчої  системи. Водночас,  Конституція зобов’язує провести місцеві вибори у жовтні 2015 року.

Тому ми звертаємося до Президента України, Верховної Ради України невідкладно приступити до розробки змін до  Конституції котра б передбачала не тільки закладення нової системи місцевого самоврядування з відповідними повноваженнями  та адмінустроєм. Вищевказані зміни мали б встановити скорочений термін  строку повноважень місцевих обраних у жовтні 2015 року. Окрім цього, наполягаємо на проведенні широкого громадського обговорення, за результатами якого   найбільш принципові елементи виборчого законодавства , зокрема сама виборча систему, склад виборчих комісій  межі виборчих округів та спосіб їх визначення також слід закріпити в Конституції, або кодексу, що має вищий  статус аніж просто закон.

І лише тоді, за новим виборчим законом  слід проводити вибори до оновлених за змістом і повноваженнями органів місцевого самоврядування. 

Ми також закликаємо народних депутатів України і Президента України сконцентрувати свою увагу і час, що залишився до старту виборчого процесу  на вкрай необхідних кроках,  що матимуть прямий стосунок до проведення місцевих виборів без кардинальних змін виборчої системи. В першу чергу, мова йде про законодавчу ініціативу, котра б дозволила провести місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей. 

Звертаємо Також Вашу увагу на необхідність невідкладного вирішення питання зі складом Центральної Виборчої Комісії,  як одного з вкрай важливих суб’єктів виборчого процесу на цих місцевих виборах.  Ми також закликаємо проявити відповідну політичну волю і дати усі відповіді на головну проблему виборів в Україні  - підкуп і фальсифікації у всіх можливих формах. 

Лише у  такий спосіб  усі ми будемо ефективні  в напрямку руху до сильного і відповідально місцевого самоврядування  на котре очікують громадяни Незалежної Європейської України.

Сподіваємося бути почутими!