Звернення фармацевтів Львівщини до депутатів облради

14:04, 22 червня 2009

ШАНОВНІ ДЕПУТАТИ! 23 червня на сесії на Ваш розгляд буде запропонований проект рішення про реорганізацію системи комунальних аптечних закладів, прийняття якого в умовах важкої фінансової кризи призведе до руйнування життєздатної та функціонуючої мережі аптечних підприємств та колапсу на ринку реалізації медикаментів.

«Проштовхування» даного питання та активність окремих осіб без огляду на небезпеку банкрутства цілої аптечної мережі і, як наслідок, приватизації гуртом всієї системи, свідчить про легковажне ставлення до функціонування важливої ланки охорони здоров'я громади Львівщини та захоплення комунальної аптечної мережі зацікавленими особами.

Комунальне аптечне підприємство є, насамперед, згідно із законодавством закладом охорони здоров'я, робота якого має за мету здійснення медико-соціальних завдань, а не є виключно бізнес-проектом.

Звертаємо Вашу увагу, що рішення щодо злиття суперечить цілій низці нормативних документів та здоровому глузду:

1. Дана концепція суперечить антимонопольному законодавству, про що зазначено в Листі Львівського обласного територіального відділення АМКУ № 13/05-1080 від 03.07.2008 року, де визнано недоцільними прийняття рішення щодо приєднання чи злиття існуючих комунальних аптечних закладів, оскільки таке рішення буде суперечити вимогам законодавства про захист економічної конкуренції.

2. Прийняття рішення про реорганізацію шляхом злиття без належного економічного обґрунтування призведе до додаткових витрат, зокрема:

2.1. Процедура злиття 64 аптек приведе до зупинки їх діяльності на невизначений термін, адже  відповідно до  ст.  59  ГКУ у разі  злиття  суб'єктів  господарювання  усі  майнові  права   та   обов'язки   кожного  з  них  переходять  до  суб'єкта  господарювання,  що утворюється внаслідок злиття. Як мінімум ця процедура затягнеться в часі на 3-6 місяців.

2.2.  Статтею 107 ЦКУ встановлено,  що після  закінчення строку  для  пред'явлення  вимог  кредиторами  та  задоволення  чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи  складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення), який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється,  стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання,  які  погоджені сторонами. 

Пред'явлення вимог кредиторами призведе до численних судових процесів, і, як наслідок, необхідності дострокового погашення зобов'язань аптек перед постачальниками. Враховуючи кредиторську заборгованість по 64 аптеках - 5,3 млн. грн. необхідно буде залучити обігові кошти для погашення такої заборгованості, що навряд чи можливо за відсутності коштів в обласному бюджеті та неможливості отримання кредиту через розбалансування банківської системи в умовах кризи.

2.3. Злиття 64 аптек згідно списку призведе до зупинки діяльності цих аптек, а також в зв'язку із неврахуванням фінансових показників кожного окремого аптечного закладу, призведе до збитків новоствореного комунального підприємства «Львівське обласне аптечне управління». Так, зокрема з 64 аптек збитковими є 27 аптек, загальна кредиторська заборгованість аптек становить 5,3 млн. грн., а дебіторська заборгованість 138,7 тис. грн.

Збиткові аптеки не мають товарного покриття на суму майже 1 млн. грн. і відповідно об'єднання (злиття) прибуткових та збиткових аптек фактично зробить збитковим новоутворене КП.

2.4. Переукладення договорів оренди на приміщення, які займають аптечні заклади призведе до додаткових витрат на проведення оцінки нерухомого майна, страхування та нотаріальне посвідчення договорів, а також затягне в часі процедуру отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі ліками.

2.5. В зв'язку із прийняттям нових ліцензійних умов, приведення приміщень у відповідність до ліцензійних умов потягне за собою витрати в середньому 50,0 тис. грн. на один об'єкт, що загалом по новому комунальному підприємству становитиме 3 млн. грн.

2.6. Затримка в одержанні ліцензії терміном тільки  на 1 (один) місяць приведе до простою працівників 64 аптек, та фінансових збитків на оплату праці внаслідок простою в розмірі 2/3 заробітної плати, що загалом складатиме майже 800 тис. грн. Додаткові витрати на оренду приміщень, амортизацію, комунальні послуги та інше становитимуть ще 470,0 тис. грн.  Нескладно порахувати, що відбудеться протягом 3-6 місяців реорганізації аптечних комунальних закладів. Витрати сягнуть відповідно 3,8 - 7,6 млн. грн.

2.7. У Львівській області практично відсутні аптеки приватної форми власності, які б виготовляли індивідуальні ліки, оскільки це високозатратна технологія. Тривалий час, необхідний для виготовлення ліцензії на новоутворене комунальне підприємство, позбавить доступної по ціні медикаментозної допомоги соціально незахищені верстви населення, немовлят та осіб похилого віку.

2.8.  На сьогоднішній день жодна з приватних аптечних структур не має ліцензії на реалізацію наркотичних та психотропних лікарських засобів. Єдиними в Львівській області постачальниками наркотичних лікарських засобів є комунальні аптечні заклади.

Тривалий процес отримання ліцензії на реалізацію наркотичних засобів,  психотропних речовин і  прекурсорів призведе до зупинки  постачання наркотичних лікарських засобів та прекурсорів в лікувальні установи Львівщини і фактично залишить хворих без надії на своєчасну допомогу. Мова не йде про бізнесові інтереси, а про людські страждання і життя!

Водночас, розуміючи необхідність проведення реорганізації системи аптечних комунальних закладів, яка назріла в умовах гострої конкуренції з приватними аптечними підприємствами, ми вважаємо, що цю реорганізацію необхідно проводити лише з врахуванням економічних показників доцільності її проведення, із зазначенням джерел фінансування реорганізації та залучення обігових коштів у новоутворене підприємство, з врахуванням інтересів працівників комунальних аптечних закладів та збереженням їх соціальних та трудових гарантій.

 

Пропонуємо:

1. Відкласти розгляд питання щодо реорганізації комунальних аптечних закладів на період існування економічної кризи.

2. Провести детальний аналіз фінансових показників діяльності аптечних комунальних закладів, за результатами якого прийняти рішення щодо ліквідації непрацюючих чи закритих аптечних закладів, яких на сьогодні є 19 юридичних осіб.

3. З метою недопущення порушень чинного законодавства про захист економічної конкуренції отримати попередню згоду Антимонопольного комітету на концентрацію підприємств (злиття).

4. Розробити чітку програму (концепцію) розвитку мережі комунальних аптечних закладів Львівської області із економічним обґрунтуванням та визначенням конкретних джерел фінансування.

5. Створити стабілізаційний фонд для покращення роботи комунальної аптечної мережі за рахунок часткових відрахувань від продажу (приватизації) збиткових аптек чи приміщень, де вони розміщені.

6. Врахувати окремі думки трудових колективів комунальних аптечних закладів, зокрема, щодо забезпечення їх трудових та соціальних гарантій в процесі реорганізації.

 

Фармацевтична громадськість комунальних аптек Львівщини