У п’яницю, 24 березня, у Львові презентують напрацювання щодо створення ставу на вул. Вітовського, що поруч із Парком культури. Як розповів ZAXID.NET головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, архітектори та урбаністи протягом року досліджували можливість відродження Пелчинського ставу, що був на цьому місці у ХІХ ст.
«Більше року триває аналітична робота. Зараз інформація почала поширюватись не так, як ми це уявляли, як хотіли її подавати, тому ми хочемо відповісти усім критиканам, показати наше бачення водного ландшафту та презентувати європейський досвід», - сказав Юліан Чаплінській.
У червні 2016 року анонсована ідея відродження Пелчинського ставу виникала багато критики щодо транспортного сполучення, зокрема, розташування трамвайної колії, яке архітектори планують змінити.
Візуалізація майбутнього ставу біля Парку культури. Клікніть для збільшення
«Вулиця Вітовського колись мала цей вигин, він відображений у підпірній стіні пагорба цитадельної гори. Це її рідна крива, ми її не робимо штучно. Більше того площа, яка відрізана колією, зараз є мертвою, її ніхто не використовує. Ми показуємо альтернативу, як розширити Парк культури і повернути те, що там колись було, щоб люди не їхали на Миколаївський кар’єр, щоб побути біля води, а проводили час там», - пояснює Чаплінський.
За його словами, дорогу на вулиці Вітовського не будуть звужувати і не змінюватимуть її пропускну здатність. Юліан Чаплінський наголошує, що це не є затверджений проект, а лише напрацювання того, як це може виглядати.
На ставу можна облаштовувати ковзанку та плавати на човнах. Клікніть для збільшення
«Якщо люди не готові, то ми не будемо нічого через коліно ламати. Ми хочемо залучити максимальну кількість людей та учасників цього процесу, як і з вул. Бандери. Якщо люди матимуть сумніви, то ми їх запишемо і залучатимемо інженерів і спеціалістів різного фаху, які або підтримують зауваження людей, або їх спростують. Це не є примха головного архітектора. Я показую досвід Європи, мій обов’язок показувати львів’янам альтернативи, якщо їх сприймають, лише тоді ми можемо їх втілювати», - сказав Чаплінський.
Цьогоріч, за його словами, будуть проводити громадські обговорення з мешканцями та збирати їхні пропозиції щодо розвитку цієї території. Втілювати проект планують у 2018 році, коли у запланована реконструкція вул. Вітовського.
Пелчинський став. Картина А.Лянге. 1822 рік
Додамо, що 24 березня на вул. Вітовського, 57, відбудеться зустріч з громадськістю щодо облаштування ставу біля Парку культури. Окрім Юліана Чаплінського презентувати напрацювання буде Кейс ван Райвен, урбаніст з Амстердаму, та Штефан Габі, урбаніст з Лейпцігу.
Довідка. Перша згадка про Пелчинський став датується 1523 роком. Він належав дружині шляхтича Євфросинії Пелчиної. Звідси і походить назва водойми. Спочатку став слугував способом заробітку - на ньому знаходився млин. Там також розводили рибу. Пізніше водойма стала головною атракцією міста. На березі ставу розташовувалась пливальня, де зокрема навчали плаванню військових. Узимку водойму використовували для катання на ковзанах. Влітку 1915 року, при відступі, російські військові спустили воду з Пелчинського ставу. Пізніше для будівництва вулиці Вітовського його остаточно засипали.