З’явилися подробиці про італійських вербувальників найманців для війни на Донбасі

15:59, 6 серпня 2018

Поліція Італії розкрила діяльність злочинного угруповання, яке вербувало в цій країні найманців у лави проросійських бойовиків для терористичних псевдореспублік Донбасу. 1 серпня італійські карабінери заявили про затримання в рамках цієї справи трьох осіб, також видані ордери на арешт ще трьох підозрюваних. Передбачається, що вони ще перебувають на території окупованого Донбасу.

Всіх шістьох звинувачують у злочинах із залучення найманців та участі в іноземному збройному конфлікті за гроші. За даними італійських ЗМІ, розслідування триває і звинувачення можуть бути пред'явлені ще ширшому колу людей.

За версією слідства, розшуком потенційних найманців в Італії та їхньою відправкою до України під прикриттям гуманітарних операцій займалася організація «Координація солідарності з Донбасом». Ця організація була створена в Італії в 2014 році незабаром після початку російської агресії в Україні. Її ключовим засновником і натхненником став 25-річний Ораціо Ньєрре - італійський активіст, відомий своїми радикальними лівими поглядами та симпатик Росії. Раніше Ньєрре стояв біля витоків італійської організації «Millenium» – «комунітаристського», за його власним визначенням, осередку, який сповідував антиліберальні та антиглобалістські погляди, критикував північноатлантичний альянс (НАТО) і закликав до права народів на «автономний історичний розвиток», пише «Новое время».

Ньєрре та «Millenium» тісно співпрацювали з російським політологом Олександром Дугіним, якого вважають головним ідеологом Кремля і чию євразійську доктрину поділяв Ньєрре (створення наддержави через об'єднання Росії з колишніми радянськими республіками).

За інформацією російського видання «Медуза», в останні роки - навіть до подій в Україні - Ньєрре неодноразово брав участь у конференціях за участю Дугіна, виступав «експертом» у російських ЗМІ. Наприклад, в 2013 році він приїхав на конференцію «Росія і Європа: діалог опору».

Влітку 2014 року Ньєрре побував в окупованому Донецьку, зустрівшись там з тодішніми лідерами терористичної «ДНР» – Павлом Губарєвим та Денисом Пушиліним. Цей візит Ньєрре здійснив разом зі своїм соратником Лукою Пінтауді (зараз йому 26 років), керівником молодіжного «лівого» руху в одному з університетів Мілана.

Як написав після цієї зустрічі Губарєв на своїх сторінках у соцмережах, «з італійськими антифашистами» вони домовилися про відправку добровольців з Італії до самопроголошеної «ДНР». Передбачалося, що вони «будуть надходити в особисте розпорядження Ігоря Івановича Стрєлкова [офіцера ФСБ, на той момент керував так званою «армією ДНР»]».

Судячи з усього, Ньєрре та Пінтауді залишилися вірними своїм домовленостям з Губарєвим: саме їх італійська поліція тепер вважає головними організаторами каналу відправки італійських найманців в Україну для участі в бойових діях на боці проросійських терористів.

Прикриттям для вербування стала заснована ними «Координація солідарності з Донбасом» – організація, яка відправляла «гуманітарні вантажі» у так звані «Л/ДНР». При цьому в 2016 році один із лідерів організації Марчело Берера, розповідаючи про її діяльність в інтерв’ю, назвав українську владу «кримінальною» і заявляв, що мета організації в Італії – «дати голос тим людям, яких наші ЗМІ та інституції хочуть змусити замовкнути», а також розповідав про відправку на Донбас «предметів першої необхідності» (ліків, одягу і т. д.). Втім, як з'ясувала Спеціальна оперативна група – підрозділ італійської поліції, який займається боротьбою з організованою злочинністю – одними гуманітарними вантажами та інформаційною пропагандою діяльність італійської «Координації солідарності з Донбасом» не обмежилася.

Ньєрре та Пінтауді ще не затримані, хоча вважаються підозрюваними, проте італійській поліції вдалося заарештувати щонайменше трьох осіб у цій справі: вербувальника, безпосередньо залученого до схеми, і двох найманців, які вже повернулися до Італії з Донбасу.

Затримання пройшли в Мілані, а також в містах Авелліно і Парма в ніч на 1 серпня. Спеціальна оперативна група італійської поліції оприлюднила відео спецоперації та кадри зйомок, де зображені ймовірні найманці:

Перший заарештований – Ольсі Крутані, громадянин Албанії, 37 років – інструктор з бойових мистецтв з Мілана, який, за версією слідства, був головною сполучною ланкою між ідеологами «Координації солідарності з Донбасом» та потенційними кандидатами для відправки на війну в Україні. Їм Крутані представлявся колишнім російським військовослужбовцем, стверджуючи, що вже воював у Чечні.

Другий заарештований – Антоніо Катальдо, громадянин Італії, 34 роки. Його звинувачують як в оплаченій участі у бойових діях на боці так званої «ДНР» в 2015 році, так і у вербуванні нових найманців. Україна стала не першою ареною бойових дій для Катальдо: за даними L'Espresso, він разом з кількома іншими співвітчизниками воював у Лівії на стороні режиму Муаммара Каддафі як найманець, однак був заарештований. У 2011 році Катальдо звільнили з в’язниці в Тріполі лівійські повстанці, після чого, за його власними словами, він приєднався до них.

Третій заарештований – Володимир Вербицький, громадянин Молдови, 26 років – відомий під позивним «Парма», з 2008 року живе в Італії. Його також звинувачують у найманстві – участі за гроші в боях на боці терористичної «ДНР». Вербицький як проросійський найманець внесений у базу даних «Миротворець».

У цій же базі, до слова, є досьє на ще одного помітного фігуранта гучного розслідування – він досі, ймовірно, перебуває в Україні, проте ордер на його арешт в Італії вже видано. Це 39-річний Андреа Палмері, відомий як «Генералісимус» – екс-керівник тосканського неофашистського угруповання «Bulldog 1998». Італійська поліція звинувачує його як в найманстві, так і у вербуванні. Палмері живе і воює в Україні з 2014 року, причому на окуповані території Донецької та Луганської областей він відправився попри те, що в Італії перебував під домашнім арештом - після того, як був засуджений за побиття.

Судячи з його сторінки в Facebook, Палмері не приховує своєї участі у військових діях на боці так званої «ЛНР». Крім того, одного разу він зізнавався, що отримує за «службу» близько 400 євро.

Ще двоє ймовірних найманців, які також можуть перебувати в Україні – Габріеле Каругаті (позивний «Архангел») і Массімілліано Каваллері (позивний «Спартак»). Обидва вони також внесені в базу «Миротворця», причому Каругаті, як пишуть італійські ЗМІ, є сином секретаря одного з регіональних підрозділів праворадикальної італійської партії «Ліга Півночі» (зараз «Ліга»). Коаліція цієї партії разом з радикальним «Рухом п'яти зірок» сьогодні представляє владу Італії та чинний уряд.

За інформацією італійської газети Repubblica, слідчі зібрали переконливі докази, що підтверджують виплату грошей італійським найманцям, засновані в тому числі на перехопленні їхніх телефонних розмов. Так, деякі з воюючих на Донбасі італійців скаржилися, згідно з розслідуванням, на «надто низькі» зарплати.

У той же час Ораціо Ньєрре незабаром після затримання перших фігурантів у справі заявив на сторінці в Facebook, що вважає себе невинуватим і що його «не вдасться залякати».

Вербування та фінансування найманих бойовиків є незаконними в Італії та порушують міжнародну конвенцію ООН, затверджену в 1989 році.