430-річна Острозька Біблія Івана Федоровича у небезпеці

Культура6 квітня 20117110

Примірник Острозької Біблії, якій цього року виповнюється 430 років, опинився у небезпеці. Як повідомляє «Католицький оглядач», бібліотека Папського Східного Інституту в Римі, який на сьогодні володіє найбільшою в світі колекцією книг зі східного Християнства, - в складних умовах. Серед пам’яток, які перебувають під загрозою, опинилась і Острозька Біблія, рідкісне видання 1581 року – перше повне зібрання книг Біблії слов’янською мовою.

Як повідомив колишній директор бібліотеки і ректор Інституту архімандрит Роберт Тафт, у бібліотеці немає клімат-контролю, що погано впливає на стан безцінних книг. Інститут і бібліотека фінансуються як і решта папських інституцій, але цих коштів вистачає тільки на роботу Інституту. Тому ректор о. Джеймс МекКан говорить, що шукатиме додаткове фінансування. За його оцінкою, система клімат-контролю для бібліотеки коштуватиме 250 тисяч доларів, але таке обладнання позитивно впливатиме на збереження книг протягом цілого року.

Зазначимо, що першодрукар Іван Федорович, що друкував Острозьку Біблію, народився між 1510-1530 роком. Частина життєвого шляху Федоровича пов’язана зі Львовом. Відтак громадські діячі, влада Львівщини ініціюють відзначення 500-річного ювілею на належно високому державному рівні. Відповідне звернення було скероване уряду.

На обласному рівні заплановано у кінці травня цього року провести у Львові Міжнародну наукову конференцію «Рукописна та стародрукована книга в Україні» (15 Федорівський семінар). Крім того, в рамках «Форуму видавців» у Львові буде створено майстерню Івана Федоровича. Також буде розроблено нові екскурсійні маршрути шляхами життя та діяльності Івана Федоровича у Львові та проведено екскурсії учням шкіл в музей мистецтва давньої української книги Львівської національної галереї мистецтв.

Цікаво, що голова історико-краєзнавчого товариства «Літопис» Роман Мелех просить владу зробити пам’ятник видатній постаті у Львові «іменним», адже підпис кому встановлено пам’ятник зник ще 33 роки тому.

 

Довiдка ZAXID.NET

1581 року в Острозі першодрукар Іван Федоровича видав за сприяння князя Острозького першу українську Біблію, перекладену з грецької мови церковнослов’янською. На той час це було перше повне видання Святого Письма в Україні та й на слов’янських землях узагалі.
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук