70% вчителів на Львівщині готові працювати в інклюзивних класах

Більшості вчителів бракує фахових компетенцій для роботи з дітьми з особливими потребами

16:48, 1 грудня 2017

У межах інклюзивного тижня у Львові презентували результати дослідження щодо ставлення вчителів Львова та області до інклюзивної освіти, проведеного соціологічною агенцією «Фама». Близько 70% опитаних вчителів заявили про свою готовність працювати в інклюзивних класах, якщо отримають додаткове навчання. Близько 56% опитаних вважає, що інклюзія дозволяє повністю розкрити потенціал дитини з особливими освітніми потребами. Про це ZAXID.NET повідомила голова ГО «Розправлені крила» Юлія Аронова, котра ініціювала це дослідження.

Так, 94,1% опитаних вчителів на Львівщині зазначили, що знають, що таке інклюзивна освіта. У Львові ствердно відповіли 95% опитаних. Проте обрати правильне визначення інклюзивної освіти – навчання дитини з особливими освітніми потребами у звичайному класі загальноосвітньої школи – змогли 74,7% вчителів в області та 72,4% у Львові.

Рівень обізнаності вчителів щодо поняття «інклюзивна освіта»

Виявилося, що лише 7,8% опитаних вчителів у Львівській області та 11% у Львові знають, що підставою для навчання в інклюзивному класі є ініціатива батьків дитини з особливими освітніми потребами. Більшість вчителів тим часом вважають, що головною умовою для навчання в інклюзивному класі дитини з ООП є висновок педагога та практичного психолога після місячного спостереження за нею.

Понад 70% вчителів задекларували, що знають за якою програмою повинні навчатися діти з ООП і де її шукати. Водночас жоден вчитель не зміг назвати усі три можливі варіанти: на сайті міністерства освіти та науки України; звернувшись за психолого-медико-педагогічною консультацією; у навчально-методичному центрі освіти.

Більшість вчителів переконані, що оцінювати учнів з ООП потрібно за спеціальною полегшеною шкалою (53,2% в області та 47,4% у Львові); на рівні зі всіма учнями – понад 10% опитаних. Про те, що оцінювати учнів з ОПП в інклюзивному класі належить згідно з нормами, визначеними на педраді школи знає 22,2% вчителів в області та 25% у Львові.

80,4% вчителів зазначили, що мають досвід спілкування з дітьми або людьми з інвалідністю.

Задекларували готовність працювати в інклюзивному класі 68,6% вчителів в області та 67,2% у Львові. Аргументували свою готовність тим, що це обов’язок кожного вчителя та тим, що діти з інвалідністю мають право на освіту та повноцінне життя у суспільстві. Проте, вчителі зазначають, що їм бракує підготовки: спеціальних курсів, тренінгів, семінарів, які б сприяли підвищенню їхньої кваліфікації у роботі з дітьми з ООП.

Дослідження показало, що лише 15,6% опитаних вчителів на Львівщині мають досвід роботи в інклюзивних класах. У Львові 18,8% вчителів зазначили, що працювали або працюють в інклюзивних класах.

15,6% вчителів на Львівщині та 18,8% у Львові мають досвід роботи в інклюзивних класах

За індивідуальною програмою навчали дітей з ООП 50% вчителів на Львівщині та 73,3% у Львові. 40,5% вчителів в області та 26,7% у Львові навчали дітей з інвалідністю за звичайною шкільною програмою. 9,5% вчителів в області навчали за однією з допоміжних програм міносвіти України.

Адаптовували навчальні програми 73,2% вчителів в області та 66,7% у Львові. При цьому найчастіше спрощували та полегшували завдання. У Львові 46,7% вчителів також змінювали навчальний простір, зокрема робоче місце дитини, в області частка таких – лише 35%.

Про те, що в інклюзивному класі повинен бути присутнім асистент вчителя відомо 90,9% опитаних вчителів. У Львові таких – 93,4%. Хоча, на практиці, 59,5% тих, хто працював в інклюзивних класах, зазначили, що навчали дітей з ООП без асистента. У Львові ситуація краща – 73,3% навчали дітей в інклюзивних класах в тандемі з асистентом.

Отримували методичну допомогу 52,2% вчителів, які мають досвід роботи в інклюзивному класі, консультативну – 76,2%. Серед педагогів львівських шкіл аналогічні показники дещо вищі – 64,3% та 86,7% відповідно.

Майже однакова частка – 55,5% та 56,3% вчителів області та Львова відповідно, погоджуються з тим, що інклюзія, як форма навчання, дозволяє повністю розкрити потенціал дитини з особливими освітніми потребами.

Опитування проводили у серпні-вересні 2017 року. За цей період соціологи опитали 276 вчителів, які працюють в загальноосвітніх школах І-ІІ та І-ІІІ ступенів Львівської області. Серед них у Львові опитали 80 респондентів у 40 школах.