Антимонопольний комітет (АМКУ) не знайшов зв’язку між кіпрською компанією Pumori Enterprises Investments Ltd, яка володіє одним найбільших львівських готелів «Дністер», та російським сенатором Алєксандром Бабаковим. Політик з РФ перебуває в Україні під санкціями через схвальне голосування за анексію Криму. Відповідно до запроваджених обмежень, його українські активи мали б бути заблоковані. Проте санкції не завадили афілійованій з Бабаковим компанії отримати повний контроль над «Дністром».
Зареєстрована на Кіпрі Pumori Enterprises Investments Ltd влітку 2020 року звернулась до Антимонопольного комітету України по дозвіл на збільшення частки володіння львівським готелем «Дністер». Після розгляду заяви на засіданні 6 серпня АМКУ дозволив іноземній компанії збільшити частку до 59,25% від загальної кількості акції ПрАТ «Готельно-туристичний комплекс «Дністер».
Як інформував сайт «Ліга.Бізнес», Pumori Enterprises Investments Ltd пов’язують з групою VS Energy члена верхньої палати російського парламенту – Ради Федерації – Алєксандра Бабакова і російських бізнесменів Євгенія Гінера, Міхаіла Воєводіна і Сергєя Шаповалова. Бабаков, зокрема, відомий тим, що 2014 року був депутатом Державної Думи РФ та голосував за анексію Криму.
У відповіді на інформаційний запит ZAXID.NET Антимонопольний комітет повідомив, що вони вивчали можливу причетність російського політика Алєксандра Бабкова до Pumori Enterprises Investments Ltd, проте зв’язку не було виявлено. Бенефіціарним власником кіпрської компанії Pumori, згідно з поданими до АМКУ документами, є громадянка Франції Наталія Селіванова.
«За наданою заявниками інформацією у складі учасників концентрації відсутні фізичні/юридичні особи, до яких застосовуються спеціальні обмежувальні заходи (санкції) […] Комітетом досліджувалися відносини контролю компанії Pumori Enterprises Investments Ltd [в межах іншої справи] Комітет не виявив фактів, які підтверджують зв’язок між компанією Pumori Enterprises Investments Ltd та громадянином РФ Бабковим», – йдеться в повідомленні комітету.
Як повідомляв проект «Настоящее время», Наталія Селіванова живе у Франції та має також громадянство Словаччини. У словацькому бізнес-реєстрі було вказано, що Наталія Селіванова упродовж 2009-2014 рр. була співвласницею словацької компанії Rokosan s.r.o. разом з Іриною Бабаковою, дочкою Алєксандра Бабакова. Також журналісти повідомляли, що Наталія Селіванова є дружиною бізнес-партнера Бабакова – Міхаіла Воєводіна.
Згідно з даними системи YouControl, засновками ПрАТ «Готельно-туристичний комплекс «Дністер» є 3447 акціонерів. Власниками великих пакетів акцій (більших від 5%) станом на квітень цього року були товариства з обмеженою відповідальністю «Нова фінансова компанія», «Міжрегіональна фінансова компанія», «Компанія з управління активами «Реноме-2008», «Венчурні інвестиційні проекти», «Інвестконцептгруп», «Буденерго-комплект», «Перспективні інвестиційні програми», «Смарт Консалтинг», «Рей Плюс» та «ВЛ Телеком». Сукупно їхня частка становила близько 92%. У більшості цих компаній бенефіціари або директори через низку юридичних осіб мають чинний або історичний стосунок до однієї з українських «дочок» російської VS Energy – ТОВ «ВС Груп Менеджмент».
На початку 2017 року росіян як бенефіціарів бізнесу VS Energy замінили громадяни Німеччини, Латвії та Словаччини, які і раніше були пов’язані з бізнесом Бабакова. Pumori Enterprises Investments Ltd та афілійовані з нею компанії нині вже керують 18 готелями у Києві та регіонах, зокрема великими готелями «Русь» та «Прем’єр Палац».
Як розповіла в коментарі ZAXID.NET експертка «Ліги антитрасту» Галина Верцімаха, компанія, яка подає заяву до АМКУ на збільшення частки володіння, зобов’язана розкрити інформацію про своїх кінцевих власників. Водночас комітет розглядає таку заяву, спираючись лише на інформацію від компанії, тому якщо реального власника насправді приховано, то комітет зобов'язаний займатися його ідентифікацією.
«Законодавство не покладає обов’язок на АМКУ перевіряти достовірність цієї інформації. Ухвалюючи рішення, комітет виходить з тих даних, які йому надав заявник», – зазначила Галина Верцімаха.
За її словами, комітет може заборонити концентрацію у двох випадках – якщо вона призводить до монополії або ж коли кінцевим власником компанії, що подала заяву, є особа, що перебуває під санкціями. Якщо комітет зі ЗМІ або з власних джерел отримав інформацію про те, що заявник приховав важливу інформацію про кінцевого власника і ця інформація є визначною для ухвалення рішення, тоді він може перевірити ці дані, додала експертка.
«На практиці, комітет звертається із запитом до правоохоронних органів, зокрема до Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, прокуратури тощо, які можуть знати про обставини чи мати дані, які вказуватимуть на реального власника», – розповіла Галина Верцімаха та додала, що наразі у відкритих джерелах немає інформацію про те, чи звертався АМКУ до правоохоронців у справі Pumori та готелю «Дністер».
Нагадаємо, депутат верхньої палати парламенту – Ради Федерації РФ – Алєксандр Бабаков з 2018 року перебуває під санкціями Ради національної безпеки та оборони України. Санкції запроваджені безстроково та передбачають блокування належних йому активів, запобігання виведенню капіталів за межі України, а також заборону участі у приватизації та оренді державного майна. 2014 року він був депутатом Держдуми РФ та голосував за російське військове вторгнення в Крим та окупацію півострова. Окрім готельного бізнесу, афілійовані з Бабаковим та його партнерами компанії працюють в енергетичному бізнесі та володіють п’ятьма українськими обленерго. Сам Бабаков заперечував володіння українськими обленерго.
«Дністер» — приватний чотиризірковий готель у Львові зі 165-ма номерами. Будівля готелю на вулиці Матейка була зведена на початку 1980-х років. «Дністер» входить до трійки найбільших готелів Львова разом із «Львовом» (240 номерів) та «Супутником» (202 номери).