Бойківська церква XVII століття у селі Кугаїв руйнується на очах

Оголошено збір грошей на її порятунок

СуспільствоМарічка Крижанівська, 19 вересня 2017, 16:59 1065 1

Ініціативна група «Врятувати церкву в Кугаєві» збирає гроші на порятунок церкви Богоявлення Господнього у селі поблизу Львова. Церкву збудували ще у 1693 році. Це є унікальна пам'ятка бойківської народної архітектури. Та зараз храм руйнується, його можемо втратити назавжди.

Ключі від храму Богоявлення Господнього зберігає місцевий мешканець Іван Маковський, а ще пильнує церкву. Каже, святиню треба рятувати негайно.

«Її вже років 5 тому треба було реставрувати», ‒ каже Іван Маковський.

Чоловік найперше йде вимикати сигналізацію. Її встановили тут після того, як злодії викрали дияконські двері з іконостасу. Для пана Івана церква є особливим місцем: тут він брав шлюб.

«Я в цій церкві був змалку, потім у 55-му взяв шлюб і церкву закрили. Так вона була закрита довго, десь за України вже відкрили», ‒ згадує пан Іван.

Іконостас у церкві автентичний. У цьому переконує дослідник цієї пам'ятки Богдан Зятик, один з ініціативної групи львів'ян, які зібралися, аби врятувати храм.

«Іконостас XVIII-XIX століть. Найдавніша в іконостасі ікона Богоявлення, тому що церква Богоявлення Господнього. І на ній є донаторський підпис: «сей образ справили раб Божий Василій Росин со женою і чадами своїми у селі Кугаєві року 1702», ‒ показує надпис Богдан Зятик.

Усі ряди іконостасу добре збереглися, але потребують реставрації. За це пропонує взятися Борис Іванів та його студенти відділу реставрації коледжу Івана Труша. Але на матеріали треба гроші.

Ще нагальнішого порятунку потребує сама споруда.

«Дах затікає, струхлявіли балки, їх поїв шашіль, їх треба замінювати і, як бачимо, все в дуже сумному стані», ‒ додає пан Богдан.

Ініціативна група «Врятувати церкву в Кугаєві» уже почала збирати гроші. Хочуть купити плівку, нею накриють церкву, аби пам'ятка національного значення перезимувала. Стара плівка геть знищилася. А ґонт варто цілком замінити на новий.

До автентичного ансамблю належить і давня дзвіниця. Вона теж потребує реставрації.

Волонтери шукають меценатів, щоб відреставрувати церкву. За підрахунками станом на 2010-й рік, на повне відновлення треба 3 мільйони гривень.

«Шукаємо таких добродіїв, жертводавців, які б допомогли нам в такій справі. Бо вже з 2013 року існує ця ініціативна група «Врятувати церкву в Кугаєві», її на фейсбуці можна знайти. І вже щось трошки зроблено ‒ встановлено протипожежну сигналізацію і просто сигналізація», ‒ коментує Богдан Зятик.

Гроші можна перераховувати ініціативній групі «Врятувати церкву в Кугаєві».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук