Бойовики на окупованому Донбасі всіляко перешкоджають виїзду молоді для вступу до університетів на підконтрольній Україні території. Про це в Facebook написав представник окремих районів ОРДЛО в Тристоронній контактній групі з врегулювання конфлікту на Донбасі, журналіст Денис Казанський.
«Ось такі повідомлення отримую зараз від молодих людей з ОРДЛО, які хочуть виїхати для навчання або подачі документів до вищих навчальних закладів на підконтрольну територію», – написав Казанський, прикріпивши скріншот повідомлення.
фото Facebook/Дениса Казанського
Він розповів, що на окупованій території проживає «багато молоді, яка хоче вирватися з резервації».
«Для них вступ до українського ВНЗ - це шанс покинути гетто. Але після того, як Україна скасувала ЗНО для дітей з ОРДЛО, бойовики злякалися, що втратять молодь, і закрили людям виїзд. Під приводом карантину», – написав він.
За словами Казанського, дозвіл на перетин лінії розмежування видає т.зв. «Міжвідомчий штаб ДНР», який випускає тільки тих, хто має прописку на підконтрольній території.
Абітурієнтів спеціально не випускають за межі окупованих територій, щоб вони втратили час і не змогли вчитися в українських ВНЗ. У відповідь на всі прохання дозволити виїзд, бойовики відповідають, що вступати треба в «університети ДНР».
«В ОРДЛО дійсно чимало людей, які шукають можливість звідти виїхати. І втеча населення, судячи з усього, набуло вже таких масштабів, щоб бойовикам довелося встановити якусь подобу залізної завіси, щоб зупинити відтік молоді», – резюмував Казанський.
Нагадаємо, 10 липня президент України Володимир Зеленський підписав зміни до закону «Про вищу освіту» щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей, який Верховна Рада ухвалила 3 липня 2020 року.
Закон розширив права вступу до закладів вищої освіти абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Криму, Донбасу та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Зокрема, вони зможуть вступити до будь-якого закладу вищої освіти за квотою, розмір якої визначає Міністерство освіти і науки України.
Для цих абітурієнтів вступ відбуватиметься за результатами вступних іспитів або на основі ЗНО – за власним вибором.
Раніше вступ за квотою передбачався лише для жителів тимчасово окупованого Криму та Севастополя й тільки до обмеженого переліку закладів вищої освіти, тоді як новий закон ці обмеження скасував.