Чаша Димінського

Чому стадіон «Україна» збирає все менше вболівальників «Карпат»

11:05, 20 жовтня 2014

Недільний матч львівських «Карпат» проти маріупольського «Іллічівця» заледве зібрав кілька тисяч глядачів на легендарній «Україні». Віддані уболівальники «зелено-білих», які за будь-якого рахунку на табло і за будь-якої погоди мчали на стадіон, тепер лиш сумно зітхають у відповідь: «Ех, були часи!»

Так, були часи, коли трибуни «України» тріщали від багатотисячного натовпу збуджених вболівальників, а гучні заряди «завжди вірних» було чути навіть на площі Ринок. Львів'яни із ностальгією згадують «Карпати» часів Олега Кононова, у розширених зіницях яких відбиваються незабутні кадри матчів проти «Боруссії» та «Галатасараю». Тоді приїзди київського «Динамо», донецького «Шахтаря» чи харківського «Металіста» означали цілковитий аншлаг на «Україні», а тепер навіть гранди українського футболу не здатні заманити карпатівських вболівальників на стадіон.

Сьогодні зелено-білі трибуни «України» світять голими ребрами порожніх крісел і голос «левів» вже не чути у всьому Львові. Чому? ZAXID.NET розпитав у гравців «Карпат», вболівальників і спортивних журналістів.

Коли футбол важливіший за команду

Причина, через яку вболівальники не ходять на «Карпати» - комплексна, переконаний шеф-редактор видання football24 Юрій Басенко. По-перше, уже після радянських часів на команду тут повністю заповнюється стадіон тільки в ті рідкісні роки, коли вона дає результат. По-друге, стадіон, на якому грає команда - застарів.

«Є ще одна причина, яка вирізняє львівський клуб - від, скажімо, Донецька: у Львові ходять на футбол, у Донецьку - на команду, - продовжує Юрій Басенко. - Простий приклад: у Донецьку, коли в гості до місцевого «Металурга» приїжджало київське «Динамо», то на однойменному стадіоні збиралося максимум три тисячі глядачів. А наступного дня на матч «Шахтар» - «Волинь» уже могло бути кілька десятків тисяч. Це означає, що їм не цікава сила суперника, вболівальникам цікава своя команда.

І ось інший приклад. У 2009 році «зелено-білі» зустрічалися з ФК «Львів», для яких навіть нічия давала право зберегти прописку у Прем'єр-лізі, тоді 90% заповненого стадіону вболівали за «Львів» (хоча команда була юна, і своєї армії вболівальників просто ще не встигла назбирати). Чому? Тому що люди хотіли, аби у Львові було дві команди, отже більше саме футболу, і немає різниці - це «Карпати», ФК «Львів» чи ще там хтось».

Власкор журналу «Футбол» у Львові Роман Клименко переконаний, що основною причиною низької відвідуваності «Карпат» у цьому сезоні є те, що співвідношення ціна квитків та якість гри не відповідає теперішнім «Карпатам»: «Більшості вболівальників потрібне шоу, потрібний класний і швидкий футбол. Вони готові витратити свої гроші, але якщо взамін отримають видовище. У «Карпат» - одні із найвищих цін на квитки в Україні, а рівень гри аж ніяк не відповідає ціновій політиці».

 «Карпати» - «Динамо», 2011 рік

Найдешевший квиток на домашній матч львівського клубу коштує 40 грн. Для порівняння на домашні ігри «Шахтаря» на «Арені Львів» - 20 грн.

«Якщо вболівальник просто любить футбол і не має сильних симпатій до жодного з клубів, відповідно він обере комфортну «Арену Львів», на якій зараз грає чинний чемпіон України, при чому квиток на такий матч йому обійдеться вдвічі дешевше, ніж на гру «Карпат», - переконаний Роман Клименко.

З різницею всього лиш у чотири тури «Шахтар» і «Карпати» приймали у Львові харківський «Металіст». Подивитись матч «гірників» проти харків'ян 9 серпня на «Арені Львів» прийшло 18 555 вболівальників, коли на гру «Карпат» проти того ж суперника 21 вересня прийшло всього 6 400 глядачів.

До слова, цей старт сезону вважається одним із найгірших в історії «Карпат»: за підсумками 9-ти турів «зелено-білі» набрали лише 8 очок, з яких КДК ФФУ зняв три очки за рішенням у справі Мартіна Богатінова.

«Людям потрібен спектакль, екшн, навіть трилер»

«Відвідуваність стадіону прямо залежить від нашої гри, - впевнений знаний карпатівець Михайло Кополовець. - От подивіться, варто виграти одну гру, потім другу поспіль - і вже людей більше на стадіоні. Тому все залежить від нас. Звичайно, що хотілося, аби симпатії вболівальників не залежали від результату, але люди люблять красивий футбол і саме за цим йдуть на стадіони».

Попри те, що Михайла Кополовця львівська публіка щиро любить, гравець не знаходить слів, як заманити вболівальника на стадіон.

«А що тут говорити? Людям потрібен спектакль, екшн, навіть трилер. Щоб футболісти літали по полю, як ракети, а цього поки що нема. Ми трудимось, аби так було, важко трудимось, але поки що не виходить. Чому? У нас зараз багато молодих гравців, в яких по 10 ігор у вищій лізі, тому команді потрібен час», - додав Кополовець.

 Михайло Кополовець

Зі своїм підопічним погоджується і головний наставник «зелено-білих» Ігор Йовічевіч. На думку тренера, саме відсутність, або ж нестабільність результативності «Карпат» стала причиною низькою відвідуваності ігор. На запитання про різницю цін на ігри «Карпат» і «Шахтаря», Ігор Йовічевіч лиш здивовано повів бровою: «Справді? Ну, напевне це теж відповідь на ваше запитання».

З іншого боку, зазначає представник львівського фан-руху Назар, сьогодні клуб дещо забув про свого вболівальника і зараз мало працює над тим, аби люди таки ходили на стадіон «Україна»: «А тут з'явився «Шахтар», який з перших матчів пропонує цікаві та вигідні умови. До прикладу, на один матч зробили безкоштовним вхід для жінок та дітей, на інший пропонують додатковий квиток у подарунок. І це при тому, що найдешевший квиток - всього 20 грн. Також «Шахтар» має дуже гнучку цінову політику навіть на матчі Ліги чемпіонів, де квиток на гру із білоруським БАТЕ пропонують дешевше, ніж на матч з «Порту».

Справедливо зауважити, що цьогорічний чемпіонат вважається одним із найгірше відвідуваних. Для порівняння, матчі цього сезону відвідало на 22% менше глядачів, аніж за той самий період минулого року. Саме кризою та бойовими діями на сході пояснив низький інтерес львів'ян до футбольних матчів вболівальник «Карпат» Ярослав, який вважає, що людям зараз все таки не до футболу.

У свою чергу у Львові все частіше можна почути запитання - чи відбирає «Шахтар» вболівальника у «Карпат»? «В жодному разі!, - наголосив Юрій Басенко. - Ходять на «Шахтар» тому, що їхні матчі гарантують футбол високого класу за участі зірок, та ще й на комфортному стадіоні - чого у Львові не часто побачиш. Наприклад, тих же матчів Ліги чемпіонів. Люди у цьому випадку просто ходять на футбол, а не на команду «Шахтар». Це можна буде легко перевірити, коли «Шахтар» гратиме з «Карпатами» у Львові: 95% глядачів вболіватимуть за львівський клуб - це гарантія».

«Ви знаєте, все просто: нема гри - нема вболівальників. Але якщо хлопці на полі риють землю і показують висококласний футбол, то справжній вболівальник навіть таксі візьме і ще зверху заплатить, аби не пропустити таку гру. Ніколи телевізор не передасть вам тих емоцій, які бувають на стадіоні. Однак для цього потрібна гра», - підсумував Михайло Кополовець.

До слова, у вчорашньому матчі «Карпати» таки вистраждали довгождану перемогу, забивши «Іллічівцю» вже на останніх хвилинах зустрічі. Це лише друга перемога «зелено-білих» у поточному сезоні, однак саме вона може стати ключовою для підопічних Ігоря Йовічевіча, яким так бракує багатоголосого 12 гравця у вигляді заповненого стадіону «Україна».