Читати мистецтво
Культура

Читати мистецтво

10 книжкових арт-новинок 2018 року

Катерина Сліпченко, 26 січня 2018 552 0

Книжки про мистецтво все ще займають серед книжкових новинок досить маленьку частку. Проте плани видавництв на 2018 рік у цій галузі виглядають доволі оптимістично. Йдеться не лише про альбоми та арт-буки. Найважливішим є видання в українських перекладах знаменитих книжок з історії та теорії мистецтва.

Ми відібрали, на нашу думку, найцікавіші з них. Видавництва обіцяють книжки для дітей та дорослих і навіть арт-детективи.

***

У видавництві ArtHuss готується до виходу у світ арт-видання відомого мистецтвознавиці та публіцистки Бріджит Куінн «Неймовірні: 15 жінок, які творили мистецтво й історію».

Книга у популярному і розважальному стилі розповідає про життя і кар'єру 15 геніальних жінок-художниць у супроводі репродукцій робіт та сучасних портретів кожної з них (ілюстрації відомої ілюстраторки Лізи Конґдоном). Ці історії про мистецтво мають широкий часовий спектр: від XVII століття і до сьогоднішнього дня.

Без сумніву, однією із жінок, які мали чималий вплив на мистецтво, є Марина Абрамович. ArtHuss випустить українською її автобіографію «Walk through walls: a memoir» («Йти крізь стіни: спогади»). Видання вийде в серії Ukrainian Art Book навесні 2018 року. Книжка «Walk Through Walls» була опублікована наприкінці 2016 року. Це розповідь про життя найбільш знаної художниці, котра працює в жанрі перформансу.

«Привіт, мене звати Марина Абрамович, і я художник-перформансист. Я росла у колишній Югославії за часів комуністичного режиму Тіто, в родині військового героя та суворої матері. Ближче до 30 років я почала займатися перформансом, розширюючи свої психологічні та фізичні кордони. 12 років я працювала зі своїм коханцем і другом, художником Улаєм, кочуючи по Європі, Австралії та Азії, де на Великій Китайській стіні ми завершили наші особисті та професійні відносини. Через роки щастя, розчарувань, страхів, успіхів і невдач я продовжую протистояти викликам, щоб в результаті зрозуміти та змінити людську свідомість. Це моя історія - Walk Through Walls», - говорить про книгу сама художниця.

Це ж видавництво обіцяє друге доповнене видання книги «Сучасне мистецтво України. Портрети художників» Галини Скляренко. Жанр творчої біографії художника є одним з найтрадиційніших у мистецтвознавстві. Він дає можливість розповісти й про окремі твори, і про творчий шлях художника, у якому, так чи інакше віддзеркалюється життя країни та культури.

Українські художники, яким присвячена ця книга, належать до покоління «перебудови», котре чи не вперше окреслило «український простір» як сучасну тему для дискусій, наповнило його новими ідеями та заново відкритими традиціями. Есеї про художників розповідають також про становлення сучасного мистецтва в Україні, про його особливості.

Галина Скляренко - український мистецтвознавець, працює у відділі образотворчого мистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України.

Дитяче арт-видавництво Nebo BookLab Publishing обіцяє потішити серією арт-детективів норвезького письменника Бйорна Сортланна. У серії уже вийшли дві книжки, «Таємниця Венеції» та «Таємниця Лондона», у яких 11-річний Девід зі своєю родиною подорожує до Італії та Великобританії й несподівано стає учасником історії, пов'язаної з викраденням світових шедеврів. Попереду Єгипет та «Таємниця Луксору».

Одинандцятирічний Девід цього разу подорожує разом із сім'єю до Єгипту. Книга дасть змогу познайомитись із Каіром, побувати біля величезних пірамід і відчути романтику арабської країни. Чого варті скарби давньої цивілізації? Як мінімум, смертельного ризику. Але ризику заради життя, і заради мистецтва

Для дітей та дорослих історія мистецтва буде викладена у книзі «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді. Історія мистецтва для дітей». Автор книги Майкл Бьорд - відомий письменник, поет, викладач історії мистецтва майстерно проводить читача через усю історію мистецтва, використовуючи при цьому 68 окремих сюжетів, що побудовані навколо різних творів. Автор показує не тільки у чому суть мистецтва як такого, але й його основні функції. Наприклад, з книги діти дізнаються, чому давні художники створювали наскельні зображення, якими думками керувався Мікеланджело, коли ваяв свої статуї та про що мріє Марк Шагал.

У книзі окрім зазначених історій, кожна з яких прекрасно проілюстрована акварелями Кейт Еванс та, звичайно, тими творами мистецтва, про які йдеться, є календар подій (з якого можна дізнатись про головні дати в історії мистецтва та всесвітньої історії). Ще є словник, в якому роз'яснюється, що таке фреска, мозаїка тощо. Книга буде цікава не тільки дітям, а й дорослим, які цікавляться мистецтвом, адже дозволяє поглянути на вже відомі твори інакше. Також буде доречною і для сімейного читання, бо кожна історія схожа на казку.

Видавництво Pabulum, що спеціалізується на українському нон-фікшн, зібрало під однією обкладинкою розмови Юрія Андруховича та Олександра Бойченка про мистецтво і літературу. Ця книжка - це тривала розмова двох відомих літераторів Юрія Андруховича і Олександра Бойченко разом із модератором Орестом Друлем.

Два літератори розповідають не лише про внутрішню кухню власної творчості, хто і як вплинув на їх формування як митців, а й розмірковують про тенденції в культурі загалом.

«Видавництво» готує український переклад графічного роману письменниці, художниці та режисерки з Ірану Марджан Сатрапі «Персеполіс». Можливо, це і не є арт-виданням у прямому сенсі цього слова, проте це надзвичайно цікава та чудово намальована історія. Сатрапі, яка після Ісламської революції живе та працює у Франції разом з художником Венсаном Паранно у дотепних картинках розповідає власну історію на тлі подій в Ірані.

Також вона у 2006 році зробила по цьому коміксу анімаційний фільм, який отримав нагороду Каннського фестивалю.

Видавництво «Нора-Друк» підготувало графічний роман-біографія «Ван Гог. Іскріння» Фредеріка Пажака. Його переклав із французької Іван Рябчій. Фредерік Пажак - відомий швейцарський автор графічних романів, у яких він розповідає про життя видатних людей, зокрема тих, хто має стосунок до Швейцарії, а це Мартін Лютер, Артур Шопенгавер, Волтер Бенджамін та інші.

У життєписі Вінсента Ван Гога автор відтворює самотню дорогу видатного художника з рідної Голландії до французького містечка Овер-сюр-Уаз. Ця писана та мальована біографія наголошує на маловідомих та хибно витлумачених епізодах із життя Ван Гога.

Серед мистецьких новинок видавництва «Основи» має вийти друком англомовний фотоальбом Ukrainian Architechtural Modernism. Архітектори Олексій Биков та Євгенія Губкіна досліджують унікальність модернізму в усіх його проявах: від предметів інтер’єру до генпланів міст. Видання має надійти у продаж в жовтні 2018 року.

Видавництво «Читаріум» готує до друку книжку «Музей мене» Емми Льюї в перекладі Оксани Лущевської. Книжка увійшла до списку найкращих дитячих книжок світу від Bologna Ragazzi Award-2017 та отримала відзнаку міжнародного журі у номінації «Дебют».

«Музей мене» розповідає про дівчинку, що відкриває для себе музейні світи: які вони бувають і що там зберігають. Сповнена ентузіазму, дівчинка знаходить велетенських жуків і дивних звірів, стародавні горщики та сучасні полотна, листя, подібне до пір’я, та квіти завбільшки з її голову! Роздивляючись старі та нові музеї, музеї просто неба і навіть у відкритому космосі, вона зрештою усвідомлює, що найулюбленіший музей чекає на неї удома. Книжка проілюстрована колажами.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук