Чорне і біле

Як «Динамо» опинилося в епіцентрі расистського скандалу

17:34, 26 жовтня 2015

Під час матчу третього туру групового етапу Ліги чемпіонів «Динамо» - «Челсі» гравці не забили жодного голу, зате вболівальники влаштували аж чотири бійки. У випадках, які вдалося зафіксувати, причиною сутичок стала поява темношкірих фанів поблизу сектору ультрас. У результаті, вболівальників іншої раси або вигнали із трибун, або жорстоко побили.

Здавалося б, така поведінка повинна була викликати загальний осуд з боку представників команди, стадіону, а також стати предметом розслідування правоохоронних органів. Однак як тільки скандал почав набирати обертів, а «Динамо» опинилося під загрозою жорстких санкцій з боку УЄФА, офіційні особи заговорили про змову, а появу темношкірих фанатів біля сектору ультрас назвали не інакше як провокацією.

Олії до вогню долив виконавчий директор столичної арени, який бовкнув, що мовляв для людей з іншим кольором шкіри потрібно організувати окремі сектори. Пізніше, щоправда, він звинуватив журналістів у перекручуванні фактів і відрікся від своїх слів. Однак осад залишився. Як завжди.

Гарячими слідами ZAXID.NET намагався розібратися у подробицях найгучнішого футбольного скандалу цього сезону.

Що сталося?

20 жовтня, під час першого тайму матчу Ліги чемпіонів «Динамо» - «Челсі» відбулося кілька бійок за участю столичних фанів і темношкірих вболівальників. Зокрема, сутичка трапилася між 19 і 21 сектором, в якому перебувають представники радикального фан-руху «Родичі». За однією із версій, помітивши осіб з іншим кольором шкіри кілька чоловіків ввірвалися на трибуни 19-го сектору і розпочали бійку. Дісталося також звичайним вболівальникам, які намагалися вступитися за потерпілих. 

Також дві сутички відбулися всередині першого тайму на 19-му та 23-му секторах. Потерпілий чорношкірий хлопець із 23-го сектору одразу після побиття звернувся до медиків за допомогою. Трапився ще один інцидент, як повідомляє Tribuna.com, однак його не вдалося зафіксувати.

Після цього представники угрупування «Родичі» опублікували своє офіційне звернення, в якому спростували будь-яку причетність представників фан-руху до побиття темношкірих фанів.

Хоча на відео із 19-го сектору чітко видно, як спочатку фани б’ють темношкірого хлопця, а потім більше десятка осіб б’ють одного вболівальника із шарфом «Динамо». Після цього фани спокійно повертаються на 21 сектор до «Родичів». Стюарди, у свою чергу, лише безвольно спостерігали за сутичками.

Випадки побиття темношкірих фанатів зняли на відео представники FARE (Football Against Racism in Europe) і додали до звіту, який став предметом розслідування УЄФА. За їхніми висновками, окрім порушень дисциплінарного характеру і безпеки на стадіоні, зафіксували заборонений банер - «Клуб білих хлопців», який є назвою групи вболівальників «Динамо». Також у звіт потрапили факти нацистських вітань під час скандування «Україна - понад усе».

Серед порушників, які напали на вболівальників, стверджує FARE, були люди, що носили одяг із зображенням кельтського хреста - нацистського символу, який означає перевагу білої раси.

Реакція сторін

Першою про інцидент у Києві написала британська газета The Gurdian, а далі історія почала розходитися скандальними колами, спонукаючи інтернет-користувачів до запеклих дискусій.

Віце-президент «Динамо» Олексій Семененко назвав побиття темношкірих уболівальників під час матчу Ліги чемпіонів із «Челсі» провокацією.

«Це зробили для того, щоб Кисельов, який сидить біля Кремля або під Кремлем, нічого не доводив словесно, а просто взяв і показав картинку, а потім сказав:« Я ж правильно кажу, дивіться, росіяни, негрів б'ють хохли, а? З ультрас ми нормально працюємо, навіть не працюємо - ми їх підтримуємо. Так, ми сваримося, буває, але так буває і в компанії друзів. У них стільки рухів внутрішніх, є які пропагують жахливі речі, не хочу це вголос говорити. Ті, які свідомі, які були на Майдані, в АТО воюють - у мене таке враження, що вони їх побоюються», - сказав Семененко.

Фото: Reuters.

Теорію провокації також підтримав голова департаменту зв'язків із громадськістю «Динамо» Микола Несенюк.

«Динамо» страждало і страждатиме від професійних провокаторів разом із професійними фіксаторами їхніх дій. Сили надто нерівні. Одне радує - саме «Динамо», вболівальники якого є стовідсотковими українськими патріотами, так турбує цих провокаторів. Значить, їм це пече і навіть припікає. Кому ми повинні доводити, що ми не расисти? Упевнений, що якби УЄФА боролося з утисками аборигенів з острова Фіджі (чому ні?), на «Олімпійському» під час міжнародного футболу точно були б документально зафіксовані численні аборигеноненависники. Ви сумніваєтеся? Я не маю жодних сумнівів», - сказав Несенюк.

У свою чергу, президент «Динамо» Ігор Суркіс закликав дочекатися офіційних висновків розслідування УЄФА. Суркіс наголосив, що нетерпимість та агресія на столичному стадіоні не має масового характеру, однак висловився не проти повернення міліції на стадіони України.

Однак найбільш словесний прокол вийшов у виконавчого директора НСК «Олімпійський» Володимира Спільниченка, який підтримав ідею створення окремих секторів для темношкірих фанатів на стадіоні.

«На попередньому матчі з «Порту» темношкірі люди теж з'явилися поблизу сектору ультрас. Їх зустріли вболівальники і провели в інші сектори. Керівництво стадіону і служба безпеки підходили до цих темношкірих хлопців і пропонували пересісти навіть у центральні сектори, де дорожчі квитки. Наші прохання проігнорували. Можливо, у майбутньому ми зробимо окремий сектор для темношкірих вболівальників, щоб не було проявів расизму», - сказав Спільниченко.

Пізніше директор столичної арени усе заперечив, звинувативши журналістів «2+2» у перекручуванні його слів і висмикування окремих фраз із контексту. Однак той факт, що керівництво НСК «Олімпійський» просить деяких вболівальників пересісти, зважаючи на їхній колір шкіри, свідчить не на його користь.

Також не на користь керівництва арени, клубу і ФФУ свідчать й інші факти проявів неонацизму на трибунах «Олімпійського». Один зі свіжих прикладів – фанат того ж самого угрупування «Родичі», який вибіг на поле після перемоги у фіналі Кубка України із величезним зображенням свастики на грудях. Ким був цей хлопець і чи потрапив під розслідування за демонстрацію заборонених символів – історія замовчує.

Фото: Tribuna.com

***

Уже завтра, 27 жовтня, УЄФА винесе свій вердикт «Динамо», найбільшим покаранням для якого може стати виключення із Ліги чемпіонів, найменшим – кілька матчів при закритих трибунах. Також зі столичного клубу можуть зняти очки у поточному розіграші Ліги чемпіонів.

Однак у цій всій історії напружує не сам факт застосування санкцій, навіть не факт побиття фанатів, а реакція. Природна реакція, здавалося б, європейської країни. Адже коли стадіон під час бійок кричав «Ганьба!», посадові особи опісля кричать «Провокація!» і «Рука Кремля!».

І вболівальники, як би гаряче вони не підтримували «Динамо», вкотре можуть відскочити від покарань. Бо коли одинадцять міцних хлопців б’ють одного чоловіка на трибунах стадіону у центрі Києва про жодну любов до клубу не йдеться. Адже хто запевнить, що завтра не поб’ють когось не з такою зачіскою, або ж не такого зросту, а може агресивним фанам не сподобається чиєсь взуття?

Тоді не дивуйтесь, що фінал Ліги чемпіонів, на проведення якого подав заявку столичний НСК «Олімпійський», відбудеться де завгодно, але не в Києві.