То скільки тих Covid-сертифікатів?

Усе про Covid-сертифікати в Україні та як ними користуватись

11:15, 8 жовтня 2021

Кабмін запровадив в Україні кілька видів Covid-сертифікатів про вакцинацію. Тепер їх розділили на «жовті» та «зелені» й вони допоможуть отримати низку переваг вакцинованим навіть під час жорсткого локдауну. ZAXID.NET пояснює, чим відрізняються сертифікати, як вони працюють та як їх отримати.

***

Для чого взагалі потрібен Covid-сертифікат

Насамперед, Covid-сертифікат підтверджує те, що ви повністю вакциновані від коронавірусу. У багатьох випадках завдяки сертифікату можна уникнути ПЛР-тесту перед виїздом закордон чи самоізоляції після повернення в Україну. Такодж Covid-сертифікат надає низку привілеїв мешканцям карантинних зон, у яких посилили обмеження.

Наразі в Україні Covid-сертифікати поділяють на паперовий та електронний, також внутрішній та міжнародний, «жовтий» та «зелений». Більшість країн Європейського Союзу впускають українських туристів і з паперовим сертифікатом, і з цифровим. При виїзді з України прикордонники обов’язково вимагають показати або результат негативного ПЛР-тесту, або сертифікат про вакцинацію. Такі ж вимоги й після повернення в Україну з-за кордону. Не щеплених українців відправляють на самоізоляцію чи ПЛР-тест.

Як отримати паперовий сертифікат

Після проведення повного курсу вакцинації необхідно звернутися до свого сімейного лікаря й повідомити, що ви вже щеплені й хочете отримати сертифікат. Замовити сертифікат у лікаря переважно можна телефоном, надіславши на месенджер номер закордонного паспорта й прізвище та ім’я. Після перевірки інформації про вакцинацію у внутрішній медичній базі, лікарі самі виготовляють документ упродовж дня. Потім ви зможете забрати його в зручний для вас час.

У поліклініках, зазвичай, видають паперові Covid-свідоцтва на жовтому аркуші паперу формату А4. Хоча офіційної вимоги Міністерства охорони здоров’я до кольору сертифікату немає. На паперовому документі мають бути вказані особисті дані пацієнта, серія та номер закордонного паспорта, назва вакцини, виробник, дата проведення щеплення, назва медзакладу, що видав сертифікат, з печатками лікаря й лікарні.

Як згенерувати сертифікат у «Дії»

Якщо ви повністю вакциновані, додаток автоматично згенерує цифровий сертифікат після попередньої перевірки особистих даних. Для цього необхідно завантажити або оновити додаток у IOS або Android, відкрити додаток, натиснути «послуги» та обрати з переліку пункт «Covid-сертифікати».

Далі необхідно діяти за інструкцією на екрані смартфона – натиснути всі підтвердження та виконати рухи головою й обличчям у різні боки. Після цього у додатку з’являться два сертифікати – внутрішній – для використання в Україні, та міжнародний.

У електронних Covid-сертифікатах вказані особисті дані вакцинованого, термін дії документа, назва вакцини й кількість доз, серія та номер закордонного паспорта. Крім цього, у цифровому документі міститься інформація про результати ПЛР-тесту та про перенесену хворобу. Прикметно, що відкрити повну інформацію в електронному сертифікаті можна й в режимі офлайн, наприклад, якщо потрібно скористатися документом в місці, де немає інтернету.

«Кольорові» сертифікати

Із 23 вересня, через стрімкий ріст кількості хворих на коронавірус, Україна перейшла в «жовту» карантинну зону. Із посиленням обмежень запрацювали й так звані «кольорові» сертифікати, які дозволятимуть вакцинованим однією чи двома дозами отримати певні привілеї під час посилення обмежень. Скористатися такими перевагами можна буде показавши цифровий Covid-сертифікат про вакцинацію, що матиме жовту або зелену відмітку.

«Жовтий» сертифікат може отримати людина, щеплена однією дозою вакцини. Він діятиме лише 120 днів й згенерувати його можна в додатку «Дія» одразу після отримання першого щеплення.

Сертифікат із зеленою поміткою означатиме, що людина отримала дві дози й пройшла повний курс щеплення. Ці сертифікати можна згенерувати через 14 днів після щеплення й діятимуть вони впродовж року. Від кольору сертифіката залежить кількість переваг, якими зможе скористатися вакцинована людина під час локдауну. Цей сертифікат діятиме упродовж року.

Які привілеї дають сертифікати?

Насамперед, вакцинація, крім захисту від коронавірусу, дає змогу поїхати за кордон без додаткових тестів. Однак після впровадження «жовтої» карантинної зони, вакциновані отримали низку привілеїв.

Зокрема, у «жовтій» зоні можуть і надалі працювати школи, 80% персоналу яких щеплені від коронавірусу. У жовтій зоні так само можуть продовжувати працювати ті кінотеатри та спортзали, 80% якого щеплені хоча б однією дозою вакцини. Натомість у червоній зоні привілеї матимуть ті заклади, де весь персонал має «зелений» сертифікат про вакцинацію. Однак остаточне рішення про надання послуг вакцинованим залежить від власника закладу чи організатора події.

І ще два сертифікати

В Україні тестують ще два Covid-сертифікати, які згодом також з’являться в «Дії», – сертифікат про перенесену хворобу та сертифікат із результатом ПЛР-тесту. Документ із результатом тесту діятиме 72 год., як і сам результат тесту.

Згодом в Україні планують запровадити всі види Covid-сертифікатів, які є у ЄС, зокрема, сертифікати вакцинації, тестування та одужання від Covid-19. Також «Дія» видаватиме сертифікат про вакцинацію людям з «міксом» вакцин.

Крім цього, якщо людина не хоче користуватися додатком «Дія», сертифікати вже можна отримати та роздрукувати на порталі «Дія».

***

Цей матеріал виготовлено в рамках проекту «Західноукраїнська медіамережа» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)