Вся Україна перейшла 23 вересня у «жовту зону» карантину, в якій діятимуть нові обмеження та деякі послаблення для вакцинованих. ZAXID.NET розповідає, як працюватимуть заклади харчування, підприємства, школи та громадський транспорт у Львові та області.
***
Чому Україна перейшла в «жовту зону»?
21 вересня Держкомісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС) вирішила перевести всю територію України з «зеленої» у «жовту» епідеміологічну зону. Це зумовлено стрімким погіршення епідситуації з поширенням Covid-19 в Україні та з повільними темпами вакцинації.
Згідно з останніми змінами до постанови Кабміну про запровадження карантину, жовтий рівень епідемічної небезпеки встановлюють, якщо коефіцієнт нових випадків інфікування Covid-19 переважає 4%, а кількість тестів упродовж тижня є меншою, ніж 300 тестувань. «Кольорове» зонування України переглядатимуть щотижня на засіданнях Державної комісії з питань ТЕБ і НС.
Що буде з масовими заходами та закладами культури?
У «жовтій» зоні заборонено проводити масові заходи за участі більше ніж одного учасника на 4 м2 або з наповненістю залів понад 2/3 місць у кожному.
Заклади культури та кінотеатри можуть працювати з заповненістю не більше 50% місць, а фітнес-центри і спортзали мають обмежувати кількість відвідувачів до одного на 10 м2.
Як працюють школи та університети?
У звичному режимі дозволено працювати лише тим навчальним закладам, де принаймні однією дозою вакциновані 80% працівників. Більшість львівських університетів переходять на змішаний тип навчання: лекції відбуватимуть онлайн, а практичні та лабораторні заняття – в аудиторіях. Таку ж модель застосували, скажімо, у Буковинському медуніверситеті, а от Чернівецький університет перейшов на виключно дистанційну форму навчання. Натомість студенти приватного Українського католицького університету у Львові, де вакциновані більше 80% персоналу та студентів, навчатимуться повністю офлайн.
Що стосується школярів, то у «жовтій» зоні дозволено працювати в звичному режимі лише тим школам, де 80% персоналу вакциновані від коронавірусу, решта мають перейти на віддалене навчання. Наразі у Львові та області лише 15% шкіл мають такий показник. До роботи також допускатимуть вчителів, які мають негативний ПЛР-тест, що діє 72 год., довідку про перенесений упродовж півроку коронавірус або довідку про протипокази до вакцинації. Однак школу можуть відправити на дистанційне навчання чи карантин, якщо більше 50% учнів перебувають на самоізоляції через контакт із хворими.
Водночас, дитсадки і початкові класи шкіл працюватимуть у звичному режимі й обмеження їх не торкнуться.
Як працює транспорт і кафе?
Громадський транспорт, як і раніше, курсує без особливих обмежень. Для пасажирів та водіїв діє вимога про дотримання дистанції та носіння масок, а в салонах автобусів, тролейбусів і трамваїв можна перевозити лише сидячих пасажирів.
У кафе та ресторанах дозволено розміщувати не більше чотирьох відвідувачів за одним столиком, а відстань між столами має становити мінімум 1,5 м.
На кого не поширюються обмеження?
Обмеження «жовтої» і навіть «червоної» зон не поширюються на ті заклади і заходи, 80% персоналу яких та всі відвідувачі вакциновані однією чи обома дозами, мають негативний результат тесту на коронавірус або підтвердження нещодавно перенесеної хвороби.
«Це той метод, який на сьогодні успішно використовує низка європейських і світових країн для того, щоб уберегти людей і водночас не зупиняти економічну активність країни», – вважає прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Бізнесу дали вибір: надавати послуги лише вакцинованим чи дотримуватися всіх обмежень, передбачених «жовтою» зоною. Тобто ресторани, кінотеатри чи спортзали можуть працювати й надалі без посилення обмежень, але лише для вакцинованих, або ж запровадити обмеження для всіх відвідувачів.
Підтвердити вакцинацію однією чи двома дозами можна завдяки електронним Cоvid-сертифікатам у додатку «Дія». Їх мало б бути два види: «жовтий» та «зелений». «Жовтий» Covid-сертифікат із відповідною кольоровою позначкою незабаром має стати доступний усім, хто має одну дозу щеплення від коронавірусу, а «зелений» – ті, хто вакцинований двома дозами. Ці сертифікати доступні лише в електронному вигляді, однак очікується, що до кінця вересня їх можна буде завантажити на порталі «Дія» та, за потреби, роздрукувати.
Однак наразі в додатку «Дія» є лише внутрішнє свідоцтво та міжнародний сертифікат про вакцинацію, що свідчать про дві дози щеплення. Також для підтвердження вакцинації в Україні можна використовувати паперове Covid-свідоцтво, видане сімейним лікарем.
Як вплине «жовта» зона на виїзд за кордон?
Наразі ніяк. Принаймні найближчим часом, оскільки Україна досі занесена до так званого «зеленого» списку країн, туристам із яких Європейський Союз рекомендує відкрити кордони. Більшість країн дозволяють в’їзд українським туристам без обмежень за умови повної вакцинації, що підтверджується Covid-сертифікатом, чи негативного тесту на коронавірус.