Окружний адміністративний суд Києва у четвер, 18 квітня, задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку і Кабінету Міністрів щодо націоналізації «ПриватБанку».
Це означає, що суд визнав протиправним і скасував рішення про виведення «ПриватБанку» із власності Ігоря Коломойського.
ZAXID.NET вирішив запитати експертів, чи варто панікувати клієнтам найбільшого українського банку через рішення суду про незаконну націоналізацію.
***
Фінансовий аналітик одного з найбільших українських банків на умовах анонімності пояснив, що Окружний адміністративний суд Києва – це лише перша інстанція. Національний банк України вже заявив, що оскаржуватиме це рішення, а відтак воно не зможе набути законної сили.
Судова тяганина навколо питання націоналізації «ПриватБанку» може тривати від кількох місяців до кількох років. І увесь цей час банк перебуватиме у власності держави, як це відбувається із 19 грудня 2016 року. Відтак Ігор Коломойський не матиме жодного впливу на банк або його керівництво.
«Панікувати однозначно не варто. Бігти до банкоматів, знімати готівку – також», - запевнив аналітик. Люди, які через «ПриватБанк» отримують соціальні виплати продовжуватимуть це робити далі.
Фінансова експертка ще однієї банківської установи, що входить у десятку найбільших українських банків, запевняє, що не варто також знімати й депозити.
«Із депозитами ситуація така сама і вона не визначається ситуацією в якомусь одному банку. Тут радше все вирішує загальна ситуація в країні», - каже експертка. Вона нагадує, що такі ж побоювання в клієнтів були під час націоналізації «ПриватБанку», але час показав, що вони безпідставні.
Якщо ж люди все таки запанікують і побіжать штурмувати банкомати і банківські відділення, то, за словами аналітика, банку треба протримати два-три дні – після цього хвиля занепокоєння клієнтів спаде. І це питання в компетенції менеджменту банку.
Востаннє НБУ збирав голів великих банків для наради після нападу російських військових на українських моряків в Азовському морі у листопаді 2018 року. Напередодні введення воєнного стану керівництво НБУ прогнозувало хвилю паніки серед українців, які почнуть знімати готівку і забирати депозити з банків. Однак тоді банківська система спокійно відреагувала на ці події, оскільки необхідний запас міцності і грошової маси був забезпечений.
«При будь-якій турбулентності бажання клієнтів отримати свої гроші зростає приблизно на 30%», - каже аналітик.
Окрім того, варто пам'ятати, що повернення усіх вкладів «ПриватБанку» гарантує державний Фонд гарантування вкладів. І навіть якщо справдиться найбільш песимістичний прогноз, то гроші вкладникам будуть повернуті державою.