Десять фільмів десятого фестивалю

Найочікуваніші прем'єри ювілейного Одеського кінофестивалю

09:01, 12 липня 2019

У п’ятницю, 12 липня стартує ювілейний, 10-й Одеський міжнародний кінофестиваль. Завжди багатий подіями, він у ювілейний рік зібрав 71 повнометражний фільм, 22 короткометражних фільми, 5 серіалів та 15 майстер-класів. Традиційно з усіх програм ми обрали десять фільмів, на які очікуємо з особливим нетерпінням.

Додому

Evge, Реж. Наріман Алієв. Міжнародний конкурс

Світова прем’єра фільму Нарімана Алієва відбулась на Каннському кінофестивалі у програмі «Особливий погляд». В Одесі відбудеться українська прем’єра картини. У прокат фільм має вийти на початку листопада.

Головний герой картини, Мустафа(Ахтем Сеітаблаєв) живе в окупованому Криму. Обидва його сини виїхали до Києва. Старший гине на російсько-українській війні, у Пісках. Разом із молодшим сином Алімом (Ремзі Білялов) батько їде поховати тіло на батьківщині, у Криму. Перед нами – не просто жалобна подорож, сповнена проблем, а історія батька та сина, їх стосунків, розбіжностей та безмежної любові.

Повнометражний дебют Нарімана Алієва – один із найочікуваніших фільмів не лише Одеського фестивалю, а й один із найочікуваніших українських фільмів року. Бажаємо успіху у конкурсі та доброго прокату.

U311 «Черкаси»

Реж.Тимур Ященко. Національний конкурс

Цей фільм також розповідає про зовсім недавні події: окупацію Криму Росією. Проте якщо у картині «Додому» це зроблено через вигадану історію однієї родини, то за подіями фільму «Черкаси» ми не так давно спостерігали у випусках новин.

Хлопці Мишко та Лев потрапляють на судно ВМС України «Черкаси» та виходять у плавання. Втім, коли вони повертаються назад, то з країни втікає президент, а півострів Крим захопили «зелені чоловічки». Судно не здається до останнього, коли вже всі склали зброю.

Фільм мав вийти на екрани ще у серпні 2018, проте для його виходу знадобилося більше часу та грошей, ніж планувалося раніше. До фінансування долучилась і Львівська ОДА. Нарешті фільм добрався до великих екранів. У прокаті він має з’явитись цього року.

Східняк

Реж. Андрій Іванюк. Національний конкурс

Картина розповідає про війну на Сході України. Це портрет людини, для якої війна на сході України стала особистісним викликом. Це звичайний день рядових військовослужбовців. Це події й люди, яких зазвичай можна зустріти там. Це взаємини між людьми, яким доводиться бути тут і зараз під час війни. Це не тільки отримання унікального життєвого досвіду, але й своєрідний культурний обмін різних соціальних прошарків і ментальностей. Це народження нових, особливих традицій.

Автор сценарію та режисер фільму Андрій Іванюк, перебуваючи на Донбасі як військовослужбовець, на собі відчув і побачив наслідки гібридної війни, що триває на Сході України.

Мої думки тихі

My Thoughts Are Silent, Реж. Антоніо Лукіч. Національний конкурс

Головний герой картини – Вадим 25-річний композитор і звукооператор. Зазнавши безліч невдач у роботі та особистому житті, він отримує шанс розпочати все спочатку. Просте завдання записати голоси закарпатських тварин може стати його шансом назавжди залишити Україну та вирушити до Канади. Якомога далі від проблем. Однак все виявляється значно складнішим, коли супутницею у новій роботі стає мама Вадима.

Головні ролі у картині зіграли Андрій Лідаговський та Ірма Вітовська. Фільм днями отримав нагороду кінофестивалю у Карлових Варах. А в Одесі уже перемагав його короткометражний фільм «В Манчестері йдуть дощі».

Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго

Реж. Надія Парфан. Конкурс європейських документальних фільмів

Головний герой фільму, Іван Васильович, багато років очолює профспілку комунального підприємства Івано-Франкіськтеплокомуненерго. Його opus magnum — профспілковий хор, у якому співають диспетчери, ремонтники, слюсарі, бухгалтери. Голова профспілки пишається творчими здобутками комунальників, але керується принципом «спочатку людям тепло — а вже потім співати».

Опалювальний сезон вносить корективи у графік репетицій. Трудовий колектив намагається полагодити застарілі комунікації, поки розгнівані споживачі штурмують гарячу лінію. Чи зігріє холодну батарею українська народна пісня?

Світова прем'єра стрічки відбулась на кінофестивалі Visions Du Reel. Це один з найголовніших європейських документальних фестивалів, який проходить у Ніоні у Швейцарії.

Фільм про співочих комунальників був створений за підтримки Львівської кінокомісії та Держкіно України. Спочатку він задумувався як короткометражка, проте коли режисерка почала знімати історію про хор, де співає, зокрема, її мама, картина «виросла». У прокат фільм має вийти восени.

Паразити

Gi-Saeng-Chung, Реж. Пон Джун Хо. Фестиваль фестивалів

За сюжетом бідна родина обманом проникає у заможній дім. Спочатку, підробивши диплом, на роботу влаштовується син. Згодом, так чи інакше, уся родина отримує там місця. Життя налагоджується, проте виявляється, що небезпека чигала на них у зовсім несподіваному місці. Дотепне, професійне та добре зроблене кіно.

Фільм є переможцем Каннського кінофестивалю і вже через це він заслуговує на особливу увагу. У прокат фільм виходить 8 серпня.

Бакурау

Bacurau, Реж. Жуліано Дорнель Та Клебер Мендонса Фільо. Фестиваль фестивалів

Дія бразильського фільму «Бакурау» Клебера Мендонси Фільо та Жуліано Дорнеля відбувається у недалекому майбутньому. Після смерті старійшини мешканці селища Бакурау помічають, що воно починає щезати з мап… Фільм отримав приз журі Каннського кінофестивалю. Він використовує автентику місця та говорить несподіваною мовою про нагальні проблеми, екологічні, сімейні тощо.

Синоніми

Synonymes, Реж. Надав Лапід. Фестиваль фестивалів

Головний герой фільму, Йоав, демобілізувався з ізраїльської армії. Він намагається знайти себе в Парижі. Там він знаходить друзів. Головною допомогою для того, аби розібратись у новому життя, для нього стає словник.

Фільм є володарем «Золотого ведмедя» Берлінале. Надав Лапід є автором фільму «Вихователька», який став дуже популярним завдяки американському римейку із Мег Джілленгол у головній ролі. Проте фільм Лапіда зроблений ще краще.

Варда за Аньєс

Varda Par Agnès, Реж. Аньєс Варда. Спеціальні покази

Останній фільм Аньєс Варди, яка вирішила поділитися секретами виробництва стрічок та власних виставок. Професійна фотографка, інтсталяторка та піонерка «Нової хвилі» сама по собі є інституцією у французькому кінематографі, але при цьому опирається будь-якому інституційному мисленню.

Чи перед камерою, чи поза нею, Аньєс Варда – це оповідачка, яка уникає драматичних конвенцій та приписів. Разом з кількома колегами-мандрівниками вона запрошує глядачів у подорож до власного світу нетрадиційних образів.

Видатна французька режисерка встигла презентувати його на Берлінале. Вона померла 29 березня 2019 року.

Кабінет доктора Калігарі

Das Cabinet Des Dr. Caligari, Реж. Роберт Віне. Спеціальні події

Класичний німий фільм німецького експресіонізму «Кабінет доктора Калігарі» (1920) Роберта Віне покажуть під живий супровід культової групи The Tiger Lillies. Цікаво, що саундтрек до фільму керівник тріо Мартін Жак написав ще у 2012 році, і це був його сольний проект. Власне, сольна кар'єра Жака і розпочалася з виступів під акордеон і фортепіано у супроводі фільму.

Це шоу він представив у лондонському театрі Сохо, де можна було побачити Жака чотири дні на тиждень три тижні поспіль з липня по серпень 2012 року. В Одесі шоу буде переосмислено під формат повної групи The Tiger Lillies.