Десять негренят

Тренери збірних один за одним покидають свої пости після поразок на мундіалі

09:48, 3 липня 2014

Чемпіонат світу у Бразилії уже вважають одним із найдраматичніших – напружена боротьба і неочікувані розв’язки, скандали і суперечки, дискваліфікації та звільнення, сльози радості та розчарування. Моментами футбольний турнір нагадує примхливу гру в рулетку, де фаворити не завжди виграють, а новачкам просто щастить.

Однак Кубок світу один і лише одна збірна зможе з гордістю відвезти трофей додому. Іншим доводиться миритися з поразками, хоча не усі це витримують. За час проведення мундіалю вже 10 головних тренерів національних збірних покинули свої пости. Хтось пішов сам, когось попросили піти, а хтось, як легендарний Оттмар Хітцфельд, вирішив взагалі завершити кар’єру.

Здебільшого, головні тренери, які пішли у відставку після мундіалю, провели зі збірними 3-4 роки. Тобто спеціалісти прийшли в розташування збірних якраз для підготовки до чемпіонату світу в Бразилії, тому для багатьох з них завершення виступів на мундіалі стало особистою поразкою. Які наставники попрощалися зі своїми збірними, читайте в огляді ZAXID.NET.

Альберто Дзакероні

Збірна: Японія

Час на посаді: 2010 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Італійський спеціаліст очолював збірну Японії зі серпня 2010 року. Уже за півроку після призначення Дзакероні зумів виграти з командою Кубок Азії, а 2013 року — Чемпіонат Східної Азії. Того ж року брав участь у Кубку конфедерацій, але не зміг вийти з групи. Саме Дзакероні вивів японську команду на чемпіонат світу 2014 року.

Збірна Японія завершила виступ на мундіалі на останньому місці в групі С, де її суперниками були команди з Колумбії, Греції та Кот д’Івуару. Після поразки збірної Японії під час групового етапу італійський спеціаліст взяв на себе відповідальність і подав у відставку.

Сабрі Лямуші

Збірна: Кот д’Івуар

Час на посаді: 2012 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Французького тренера призначили на пост головного тренера збірної Кот-д'Івуару у травні 2012 року. З івуарійцями Лямуші досягнув виходу в 1/4 фіналу Кубка африканських націй 2013 року, а також вивів команду у груповий етап ЧС-2014.

42-річний француз особисто прийняв рішення піти з команди після того, як збірна Кот-д'Івуару не змогла вийти у фінальну частину мундіалю. До слова, цьому сприяє і його контракт, дія якого завершується цього року.

Чезаре Пранделлі

Збірна: Італія

Час на посаді: 2010 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Чезаре Пранделлі очолював італійську збірну зі серпня 2010 року, прийшовши на заміну Марчелло Ліппі після провалу італійців на ЧС-2010 у ПАР. Разом із Пранделлі збірна Італії завоювала срібло Євро-2012 в Україні.

Чезаре Пранделлі оголосив про своє рішення подати у відставку після поразки «Скуадри Адзурри» у матчі з Уругваєм, де італійці у вирішальному матчі групового етапу ЧС-2014 у Бразилії поступилися з рахунком 0:1. Поразка коштувала італійцям подальшої участі у чемпіонаті.

Сафет Сушич

Збірна: Боснія та Герцеговина

Час на посаді: 2010 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Після вильоту збірної Боснії та Герцеговини з групового етапу ЧС-2014 Сафет Сушич сказав, що його команда увійде в історію боснійського футболу і порадив уболівальникам не турбуватися через те, що не вдалося вийти в плей-офф. Слова тренера не були просто словами, адже за час незалежності збірна Боснії вперше пробилася на мундіаль.

Матч зі збірною Ірану став останнім для Сушича на посаді головного тренер. За результатами мундіалю, збірна Боснії посіла третє місце в групі, не здолавши команди Аргентини та Ірану.

Луїс Суарес

Збірна: Гондурас

Час на посаді: 2011 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Суарес очолював тренерський штаб збірної Гондурасу з березня 2011 року. З командою наставник двічі доходив до півфіналу Кубка КОНКАКАФ (2011 і 2013 рр.), брав участь у футбольному турнірі на Олімпійських іграх в Лондоні (2012 р.), а також вивів збірну на чемпіонат світу 2014 року в Бразилії.

На жаль, колумбійський спеціаліст не зміг надихнути гравців Гондурасу на кращий результат  – збірна зайняла останнє місце в групі, поступившись Франції, Еквадору та Швейцарії.

Карлуш Кейруш

Збірна: Іран

Час на посаді: 2011 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Перед тим як очолити збірну Ірану, Кейруш впродовж двох років був головним наставником збірної Португалії, звідки пішов зі скандалом. У квітні 2011 року португальський спеціаліст отримав пропозицію очолити національну команду Ірану і підписав угоду на 3,5 роки.

Після мундіалю, зокрема, після поразки Ірану в груповому етапі ЧС-2014 у Бразилії, тренер був готовий продовжувати роботу, однак футбольні функціонери Ірану вирішили не продовжувати контракт з Кейрушом.

Стівен Кеші

Збірна: Нігерія

Час на посаді: 2011 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Зі збірною Нігерії Стівен Кеші працював з 2011 року. Тренер вивів команду до Кубка африканських націй 2013 року, де команда здобула перемогу. Чемпіонство на континентальному рівні дозволило Нігерії взяти участь у Кубку Конфедерацій 2013 року. Також Кеші вивів збірну на чемпіонат світу 2014 року.

Після поразки від французів в 1/8 фіналу ЧС-2014 головний тренер збірної Нігерії вирішив покинути пост. Після матчу Кеші заявив, що у Франції дуже сильна команда, і їй не соромно поступитися, особливо на стадії плей-оф.

Фернанду Сантуш

Країна: Греція

Час на посаді: 2010 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Португалець Фернанду Сантуш не одразу пристав на пропозицію очолити збірну Греції. Проте пізніше його спокусили підвищенням зарплати, пообіцявши платити 600 тисяч євро на рік. 1 липня 2010 року Фернанду Сантуш офіційно призначили тренером національної збірної на наступні два роки.

У рамках Євро-2012 збірна Греція під керівництвом Сантуша дійшла до чвертьфіналу, де поступилася збірній Німеччини. Під час мундіалю в Бразилії греки зуміли вийти з групового етапу буквально завдяки останньому матчеві, однак вже в 1/8 фіналу грецька збірна поступилася гравцям Коста-Ріки. Після поразки стало відомо, що Сантуш більше не очолюватиме національну команду Греції.

Луї ван Гал

Збірна: Нідерланди

Час на посаді: 2012 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

У липні 2012 року Луї ван Гал вдруге в кар'єрі очолив збірну Нідерландів. Попереднього тренера звільнили через невдалий виступ на Євро-2012. Під керівництвом ван Гала у збірній Нідерландів з'явилося багато нових гравців, однак тренер зумів налагодити гру і команда виграла 9 з 10 матчів відбіркового циклу ЧС-2014.

Наразі збірна Нідерландів продовжує боротися за головний трофей мундіалю в Бразилії, однак по завершенню виступів команди ван Гал покине збірну. У травні цього року тренер прийняв пропозицію очолити гранд англійської Прем’єр-ліги - «Манчестер Юнайтед». Керівництво клубу підписало контракт з 62-річним тренером на три роки.

Оттмар Хітцфельд

Збірна: Швейцарія

Час на посаді: 2008 – 2014 рр.

 Фото: Getty Images

Легендарний Оттмар Хітцфельд, який свого часу виграв Лігу чемпіонів з дортмундською «Боруссією» та мюнхенською «Баварією», вирішив після мундіалю в Бразилії завершити кар’єру тренера. Це рішення пришвидшила поразка збірної Швейцарії у поєдинку 1/8 фіналу проти Аргентини.

Хітцфельд очолював збірну Швейцарії з 2008 року. Під керівництвом німецького наставника швейцарці зуміли вийти у груповий етап ЧС-2010 у ПАР, де вже у першому матчі здолали майбутнього чемпіона світу, збірну Іспанії.

Програли, але не підуть

І на останок хотілося сказати кілька слів про наставників, які попри гучні поразки залишаються на своїх посадах. Звісно, що №1 у цьому списку - це очільник збірної Іспанії Вісенте дель Боске.

Чинний чемпіон світу з тріском вилетів з мундіалю, поступившись командам Нідерландів і Чилі. Після цього іспанську збірну місцеві вболівальники не зустріли вдома в аеропорту і почали вимагати звільнення дель Боске. У відповідь, головний наставник, який перебуває на своїй посаді з 2008 року, незважаючи на гостру критику, вирішив залишитись зі збірною до проведення Євро-2016.

Також попри шквал критики на посаді головного наставника Португалії залишається Паулу Бенту. Контракт тренера зі збірною діє до 2016 року і, за словами тренера, незважаючи на поразку, йти з посади він не збирається.

 Фото: Getty Images

Ще однією мішенню для критичних, а подекуди й нецензурних висловань вболівальників, став головний тренер збірної Росії Фабіо Капелло. Його команда теж не змогла вийти з групового етапу мундіалю, жодного разу так і не здобувши перемогу.

Капелло, як і усю збірну, гостро критикували в Росії, однак попросити піти італійського спеціаліста буде надто дорого. За умовами контракту, який тренер уклав із Російським футбольним союзом до 2018 року, у разі дострокового розірвання угоди РФС повинен виплатити тренеру не мало, не багато – цілих $25 млн.