Директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова вважає, що електронний перепис населення, запропонований урядом, є неефективним і неточним. Про це вона заявила в інтерв'ю «DT.UA».
Лібанова прокоментувала заяву міністра Кабміну Дмитра Дубілета про те, що провести електронний перепис населення можна, зібравши анонімну інформацію у мобільних операторів про кількість користувачів і їх розташування.
За її словами, побачивши пост Дубілета, вона була «близька до істерики».
«Навіть якщо припустити, що все населення нашої країни, кожна людина від 0 до 100 років має хоча б один мобільний телефон (ймовірність чого дорівнює нулю), то все одно є території, не охоплені вишками. Це сільська місцевість. 30 кілометрів убік від серйозної траси - і зв'язок вже проблематичний, навіть в Боярці. Тому у мене великі сумніви в тому, що таким чином можна охопити все населення», - розповіла Лібанова.
«Але припустимо навіть, що сталося чудо, і нам це вдалося. Виникає велике питання: а що, перепис - це лише чисельність? Як мінімум, це ще і статево-віковий склад. Таким способом ми його не отримаємо. Спроби ж накласти за допомогою моделей поточну інформацію Держкомстату на ось цей розподіл чисельності дуже сумнівні. Для поточного обліку, для якихось оцінок міжпереписного періоду, може бути, це і буде корисно. Але це не замінить перепис», - додала вона.
За її словами, якщо перепис в Україні буде проведено таким чином, як пропонує міністр Кабміну, то міжнародне співтовариство може не визнати його.
«Це оцінка чисельності населення. Якщо ми не проведемо повноцінний перепис, то просто не зможемо нормально управляти країною. У таблиці, яку я склала для Дмитра Дубілета, все розписано по кожному міністерству - які дані перепису і для чого потрібні», - пояснила Лібанова.
Як писав раніше ZAXID.NET, перепис населення в Україні планували провести в грудні 2020 року. Під час нього українцям мали задавати приблизно 10 запитань, зокрема про зайнятість, трудову міграцію, мову, національність, родину, житло тощо. У кінці 2019 року мали провести пробний перепис в Оболонському районі Києва та Броварському районі Київської області.
Однак, 28 листопада команда президента заявила, що має намір здешевити цю процедуру і провести електронний перепис до кінця цього року.
Зазначимо, що перший і поки останній перепис у незалежній Україні проведено в 2001 році. Тоді чисельність населення країни становила 48,457 млн осіб. До цього українців «переписували» ще в складі СРСР в 1989 році. Тоді в Українській РСР проживало 51,7 млн. осіб.
Уряд планував Всеукраїнський перепис населення на 2011 рік. Згодом його перенесено спочатку на 2012, потім на 2013, потім на 2014, після чого на 2016-й рік. У грудні 2015 року уряд вп'яте раз переніс проведення Всеукраїнського перепису населення - на 2020 рік.