Стали відомі запитання, які українцям ставитимуть під час перепису населення-2020
Перепис населення-2020 в Україні триватиме з 10 листопада до 23 грудня
Під час всеукраїнського перепису населення, який запланований на грудень 2020 року, українцям ставитимуть близько 10 запитань.
За інформацією Державної служби статистики та Міністерства юстиції, українців запитуватимуть про трудову міграцію. На основі цих даних визначатимуть прогнозований масштаб міграції. Також їх використовуватимуть для розробки програми підтримки й розвитку регіонів, які занепадають, а також для інфраструктурних і транспортних рішень, пише «Українська правда».
Також запитання стосуватимуться ринку праці, щоб зрозуміти масштаби онлайн-зайнятості і роботи з дому, і внутрішньо переміщених осіб – щоб порахувати всіх ВПО, визначити їхні вік, стать, умови проживання, ким і де вони працюють тощо з метою оптимізації списків тих, хто потребує державної підтримки.
Запитають про національність і мову (рідну, а також інші мови, якими володіє респондент). Також ставитимуть запитання про освіту, щоб зрозуміти, скільки в Україні людей з науковими ступенями, скільки магістрів, бакалаврів, випускників закладів професійної освіти, а також тих, хто не має навіть середньої освіти. Для останньої категорії передбачено питання: «чи вмієте ви читати та писати?»
Поцікавляться про родину (її склад, про те офіційний шлюб чи громадянський, чи респонденти розлучені). Також науковці наполягли, щоб у переписний лист включили питання до всіх жінок у віці 15+, скільки дітей вони народили. Це необхідно для демографічних прогнозів.
Ставитимуть також запитання про житло, щоб допомогти провести ревізію житлового фонду. Зокрема, в українців запитуватимуть, коли був зведений будинок, в якому вони мешкають. Для тих, кому це не відомо, передбачені варіанти відповідей на зразок «точно не знаю, але до 1946 року» тощо.
Цікавитимуться розміром житлоплощі і благоустроєм: чи є в оселі кухня, інтернет, водопостачання та каналізація, чи організовано вивезення побутових відходів та ін., з’ясовуватимуть, яке в оселі опалення – центральне чи індивідуальні прилади обігріву, а також запитуватимуть, яка плита на кухні – газова чи електрична.
Саме опитування триватиме приблизно три тижні – від 3 по 23 грудня 2020 року. Для ретельного опрацювання інформації знадобиться ще не менш ніж півроку. Крім того, з 10 по 30 листопада 2020 року українці отримають можливість заповнити анкету самостійно в електронному вигляді. Охочим буде надано ключ для самостійної реєстрації.
Опитуватимуть українців 100 тисяч переписувачів, які працюватимуть з планшетами. Їх залучатимуть через центри зайнятості, де на обліку стоїть чимало людей з вищою освітою, які за певну платню здатні впоратися з такою роботою, а також студентів – статистів, економістів, соціологів.
Облікованими мають бути всі, хто постійно мешкає в Україні, зокрема й громадяни іншої країни та особи без громадянства. Обов'язкова участь у переписі навіть закріплена у національному законодавстві.
На проведення перепису населення з держбюджету буде виділено 3,431 млрд грн. З них на оплату праці переписувачів піде 1,322 млрд грн, на комп'ютерне обладнання – 1,543 млрд грн, на розробку програмного забезпечення – 48,8 млн грн.
Обробка та систематизація даних обійдеться приблизно в 122 млн грн, але ці витрати буде закладено в держбюджет наступних двох років.
Нагадаємо, що востаннє перепис населення в Україні проходив у 2001 році. На грудень 2019 року заплановано пробний перепис населення у двох районах Києва.