У Львові скасували концерт співачки Dakooka (Катерина Єременко з Чернівців), який мав відбутись 4 листопада у клубі Picasso. Концерт скасувала сама співачка, про що вона повідомила на своїй сторінці у Facebook.
«Я не хочу піддаватися шантажу або наражати вас на небезпеку. В першу чергу я залишаюся співачкою, тому хочу ділитися з вами своєю музикою. Поки я, на жаль, не зможу виступити в вашому місті», – пише Dakooka.
Таке рішення було прийняте через погрози блокувати концерт через виступи Катерини Єременко у Росії. Dakooka виступала, наприклад, у Москві на фестивалі «Боль» у липні 2017 року.
Нагадаємо, що в жовтні у Львові був скасований концерт співака Сергія Бабкіна. Причиною стало блокування клубу «Малевич», де мав відбутися захід. Активісти, серед яких представники ОУН, «Правого сектору», «Соколу», «Національного корпусу», учасники Руху бойкоту російських товарів, заблокували вхід до клубу через виступи Бабкіна у Росії. Під час перемовин вони вимагали в музиканта назвати Росію країною-агресором, на що Бабкін відповів, що «не все так однозначно». Згодом музиканти вирішили скасувати концерт.
ZAXID.NET спробував з’ясувати, які ще концерти у Львові можуть так і не відбутись через виступи їх учасників у Росії та анексованому Криму.
На 28 жовтня у Art Studio Passage запланований концерт українського гурту Pur:Pur. Ці харківські музиканти, яких Святослав Вакарчук назвав «одним із кращих українських гуртів» на початку 2017 року відвідав із концертами відразу декілька російських міст. Інформація про це розміщена на офіційному сайті групи.
На 29 жовтня запланований концерт казахстанського репера Бахтіяра Мамедова, більш відомого під сценічним ім’ям Jah Khalib. Проте народний депутат Дмитро Білоцерковець (БПП) звинуватив виконавця у тому, що в грудні 2015 року той незаконно в'їхав на територію окупованого Криму. Він звернувся до прокурора АРК Гюндуза Мамедова та до голови СБУ Василя Грицака з питанням, як Jah Khalib потрапив до Криму в 2015 році. Про це політик написав на своїй сторінці у Facebook.
«Це є порушенням порядку в'їзду іноземців на тимчасово окуповану територію України та порушенням закону, дані вже внесені в ЄРДР (за статтею 332-1 КК України) з усією випливають наслідків (спасибі прокуратурі Криму за оперативністю)», - повідомив Білоцерковець.
Судячи із афіш, концерт співака відбувся у Сімферополі 18 грудня 2015 року. Наразі крім афіш інших підтверджень концерту у Криму немає.
Нагадаємо, в'їзд та виїзд на окуповану територію АР Крим здійснюється відповідно до Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. №367.
22 листопада у Львові заплановано концерт легендарної російської групи «Машина времени». На сцені Львівської Опери гурт має з’явиться у складі, до якого входить, зокрема клавішник Андрій Державін. У 2014 році музикант підписав сумнозвісний лист про підтримку російськими діячами культури анексії Криму та політики Путіна щодо України. Так само як і директора гурту Володимир Сапунов.
Досі жодних проблем з організацією концертів у «Машини времени» не виникло, адже її фронтмен Андрій Макаревич відомий своєї підтримкою України. Як і рік тому, коли активно обговорювалась позиція Державіна та Сапунова. За рік вони ніяк не прокоментували свої підписи під листом.
Айдер Муждабаєв, заступник генерального директора першого кримськотатарського телеканалу «ATR», закликав бойкотувати концерт гурту. «Поява одного з цих людей під оплески на українській сцені, а другого - за сценою, котрі рахують гроші українських глядачів, є не більш доречним, ніж фільми з Пореченковим або концерти Кобзона», - написав Муждабаєв у Facebook.
Згодом Андрій Макаревич запропонував українцям припинити обговорювати події 4-річної давності. «Навчіться видихати», - порадив музикант.
«Ні. Не минуло. І не відболіло. І якщо хтось думає, що ми все забули, тоді не варто до нас приїжджати. Якщо ваш клавішник, Андрій Вадимович, все ж якось сюди проскочить у вас "під спідницею" то ми витягнемо його з гримерки і проведемо додому. Якщо самі ви не в змозі таку просту, нормальну думку зрозуміти, то так і бути - ми вам пояснимо. Тому що ми не "видихнули". І не "видихнемо". Тому що у нас, на відміну від вас, забрали батьківщину, як мінімум - її частину. І ми це пам'ятаємо. І не пробачимо. Не тільки війну та анексію, але і байдужість до них. Ми не акваріумні рибки й не кріпаки, які нічого не запам'ятовують і не мають права на гнів», - відповів музикантові журналіст.
Проте наразі жодних заяв від львівських активістів з приводу цього концерту не було. А от щодо концерту українського гурту «НеАнгели» в рамках туру SLAVAVICTORIA, який також призначений на 22 листопада, то перед співачками активісти висувають вимоги: публічно визнати Росію країною-агресором. В іншому випадку концерт блокуватимуть, повідомляє сайт «Форпост».
Нагадаємо, що у Львові 21 квітня 2016 року Львівська міська рада заборонила концерти артистів, лояльних до Росії. «Заборонити проведення концертів та інших розважальних заходів на території м. Львова: Представникам українського й іноземного шоу-бізнесу, котрі під час де-факто російсько-української війни проводять концерти та беруть участь в інших розважальних заходах на території анексованої Автономної Республіки Крим та тимчасово окупованих окремих районах Донецької і Луганської областей України; представникам українського шоу-бізнесу, котрі під час де-факто російсько-української війни проводять концерти та беруть участь в інших розважальних заходах на території Російської Федерації», - йдеться в ухвалі.
Блокування клубу «Малевич» 7 жовтня 2017 року
Згодом схожу ухвалу прийняла і Львівська обласна рада. «Заборонити проведення у Львівській області концертно-розважальних заходів представниками українського та іноземного шоу-бізнесу, котрі брали участь у концертах, теле- і радіопередачах, інших розважальних заходах на території РФ, в анексованому Криму й окупованих районах Донецької та Луганської областей під час фактичної російсько-української війни», – йдеться у тексті рішення Львівської облради.
Ще напередодні ухвалення рішення про заборону концертів начальниця юридичного управління ЛМР Гелена Пайонкевич розповіла ZAXID.NET, що механізмів контролю за його виконанням не буде.
«Ця ухвала має виключно декларативний характер і її реальне виконання неможливе. Її підготували для того, щоб свідомі організатори гастрольних заходів керувалися нею при організації концертів», – наголосила Гелена Пайонкевич.
Згодом депутат ЛМР Петро Адамик запропонував внести зміни до цієї ухвали. Адамик наголошував, що прийнята ухвала не містить конкретних критеріїв, за якими можна забороняти концерти того чи іншого виконавця. Через які важко оцінити – підтримує артист агресію Російської Федерації чи ні. «В цій ухвалі немає конкретних критеріїв за яких визначаються такі виконавці. Це дає змогу певним активістам розмахуючи нашою ухвалою зривати концерти. Люди остерігаються наперед купувати квитки. Страждає імідж Львова, як культурного центру», – коментував депутат. Зміни мали стосуватись того, що ухвала мала би передбачити заборону проведення концертів та інших розважальних заходів на території Львова лише тим представникам шоу-бізнесу, які включені Службою безпеки України до списку осіб, що виступають проти територіальної цілісності й суверенітету України. Проте зміни так і не були внесені.
Через півтора року після прийняття ухвали вона так і не змогла запрацювати. Таким чином відповідальність за те, чи відбудеться той чи інший концерт у Львові покладена на організаторів та тих активістів, які на власний розсуд вирішують, чиї виступи блокувати, а чиї – ні.
Нагадаємо також, що Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до Закону України «Про гастрольні заходи в Україні» (щодо особливостей організації та проведення гастрольних заходів в Україні за участі громадян країни-агресора)».
Законом передбачено встановити низку обмежень та заборон на проведення гастрольних заходів в Україні. Закон направлений на підпис президенту.