Президент Європейської ради Дональд Туск подякував міському голові Андрію Садовому за співпрацю Львова та Ґданська, а також активну позицію громади міста під час жалобних днів у Ґданську через смерть мера Павла Адамовіча. Подяку Дональд Туск висловив у середу, 20 лютого, у Львівському національному університеті ім. Івана Франка під час урочистого засідання Вченої Ради та вручення йому диплома «Почесний доктор (Doctor Honoris Causa) ЛНУ ім. Івана Франка».
«Хочу розпочати з подяки, що без вагань ви прийняли пропозицію, щоб я говорив сьогодні польською мовою. Я знав, що сьогодні буду серед друзів, тому я дозволив собі це прохання. Свої слова скеровую мешканцям міста Львова і Ґданська, України і Польщі. Я польський патріот і європеєць. Не бачу тут жодного конфлікту. Дуже люблю Польщу і дуже люблю Україну – тут немає жодного парадоксу. Це так, як любити маму, але закохатися в дівчину», – зазначив Дональд Туск, Президент Європейської Ради.
Дональд Туск розповів про початок своєї політичної і громадської діяльності, а також про значення для нього звання Doctor Honoris Causa.
«Люди різних професій отримують цей титул. Доктор — той, хто вчить, хто може бути корисним. Я є вчителем історії, але з досвіду знаю, що життя дає набагато цікавіші уроки, ніж вчителі. Наші міста Львів і Гданськ дали нам уроки солідарності і поєднання», — додав Дональд Туск.
Дональд Туск подякував громаді міста за солідарність, висловлену під час жалоби через смерть мера Гданська Павла Адамовіча.
«Окутані жалобою мешканці Ґданська отримали зі всіх куточків світу сигнали солідарності. Одним з найбільш зворушливих був великий портрет вбитого міського голови на стіні вашої Ратуші. Ми це бачили в інтернеті і ми всі плакали, бачачи цей жест. Цій солідарності ми надаємо велику увагу», –зазначив Дональд Туск.
Також він розповів про початок своєї політичної і громадської діяльності, а також згадав про трагічні події на Майдані.
«Дива свободи не буде без солідарності. 5 років тому на Майдані можна було зустріти багато поляків. Ґданськ століттями будувався німцями, поляками, євреями... Стало питання чий Ґданськ, а не який він є. Львів є схожим містом, його століттями будували різні нації і релігії. Львів був справжнім синтезом багатьох культур. Сьогодні це два міста-символи, міста, де зайшов великий сигнал волі, свободи. Ці міста мають стати провідниками поєднання для всіх українців і поляків. Нове тисячоліття вимагає, аби українці і поляки стали вільні від спогадів минулого. Ми повинні будувати краще майбутнє для всіх. Шануймо пам'ять про жертв минулого, але не впроваджуймо це в майбутнє, бо це шлях в нікуди. Досвід минулого навчив нас нового погляду на патріотизм та національну самоідентифікацію. Шукаймо те, що нас єднає», – зазначив Дональд Туск.
Також Президент Європейської Ради висловив свої сентименти місту, порівняв Львів та Гданськ, їхню історію і значення у становленні своїх держав.
«В Гданську на гербі є два леви, але вони не такі гарні, як ті, що біля Порохової вежі у Львові», — додав Дональд Туск.
Нагадаємо, ще від вчора Дональд Туск перебуває з робочим візитом у Львові. Свій візит до Львова він розпочав із відвідин Ратуші. Почесний гість прогулявся містом, а також зустрівся з міським головою Львова Андрієм Садовим та залишив запис у Книзі почесних гостей міста. У середу, 20 лютого, Дональду Туску вручили диплом почесного доктора ЛНУ ім. Івана Франка.
Дональд Францішек Туск — польський політик, Голова Європейської Ради з 1 грудня 2014, колишній прем'єр-міністр Польщі, співзасновник та голова партії «Громадянська платформа», колишній заступник голови Сенату. Був заступником голови партії «Союз Свободи», у 1980-х роках брав участь у діяльності руху «Солідарність».