У жовтні 2019 року компанія ДТЕК, яка нині шантажує уряд та три західноукраїнські області зупинкою роботи Бурштинської ТЕС, була найбільшим імпортером електроенергії в Україну за усіма напрямками. Про це повідомив сайт «Наші гроші» з посиланням на дані, отримані від джерела в Міністерстві енергетики.
Компанія Ріната Ахметова з усіх напрямків завела в Україну 228 тисяч МВт*г. Це вдвічі більше, ніж наступні за обсягами імпортери – ТОВ «Юнайтед Енерджі» з оточення Ігоря Коломойського і ТОВ «ЕРУ трейдінг» партнерів Андрія Фаворова, голови газового бізнесу «Нафтогазу України».
ДТЕК лідирував у поставках енергії як з боку Росії та Білорусі в Україну (136 тис МВт*год), так й з Європи на так званий Бурштинський енергоострів (91 МВт*год) – це територія Івано-Франківської, Львівської та Закарпатської областей, на якій мешкають близько 3 млн українців.
При цьому на напрямку зі Словаччини компанія Ахметова є найбільшим імпортером з обсягів отриманої пропускної спроможності (66%). Але свою спроможність ДТЕК використовував найменше з усіх імпортерів – лише на 48%. Наслідком недопоставок стало утримання в Бурштинському острові найвищої ціни електроенергії порівняно з рештою України
Поставки електроенергії у Бурштинський енергоострів можливі виключно лише з теплоенергостанцій «ДТЕК-Західнерего» та з Словаччини і Угорщини. З решти України, а також з Росії та Білорусі поставляти туди електроенергії неможливо з технічних причин – через відсутність спеціальних пристроїв, що можуть об’єднати різні енергосистеми – європейську та радянську.
Разом з тим, нещодавно компанія ДТЕК оголосила про зупинку виробництва електроенергії у Бурштинському острові. Однією з вимог групи Ахметова стало припинення імпорту енергії з Росії, який водночас жодним чином не впливає на стан у Бурштинському острові, але зменшує ціну на решті території України, що призводить до недоотримання прибутків групою ДТЕК.
Як повідомив в коментарі ZAXID.NET енергоексперт та голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, від зупинки імпорту з напрямку Росії, Білорусі та ЄС компанія ДТЕК отримає набагато більший прибуток, ніж має нині від ввезення електроенергії з-за кордону.
«Тоді ДТЕК зможе більше заробити на своєму вугіллі. Вони мають дешеве вугілля, при цьому його спалюють задорого, закладають в тариф як дорогу сировину. Це впливає на ціну електроенергії. На цьому вони зароблять більше, ніж на імпорті електроенергії. Імпорт їм теж дає прибуток, але не такий великий, як електроенергія, отримана внаслідок спалення власного вугілля. Їм важливо, щоби ТЕС купляли електрику тільки в них, і вони на цьому заробляли. У разі, якщо імпорт повністю припинять, відбудеться обмеження конкуренції, а ціна на електроенергію піде догори. Тому вони зможуть свою електроенергію продавати дорожче, на ній та на вугіллі зароблять більше», – наголосив парламентар.
Сайт «Наші гроші» зазначив, що Антимонопольний комітет оголосив про розслідування щодо дій ДТЕК в Бурштинському енергоострові. Згідно з попередніми оцінками, групі Ахметова по цій справі буде загрожувати лише штраф, а не примусовий поділ. Відтак ДТЕК може заблокувати грошові санкції в судах і продовжити монопольний контроль над Західною Україною.
Водночас директорка з комунікацій ДТЕК Ірина Мілютіна повідомила журналістам сайту «Наші гроші», що «імпорт електроенергії з Росії компанія не здійснювала та не здійснює». Імпорт з Білорусі та європейських країн Мілютіна не коментувала.
Як повідомляв ZAXID.NET, Бурштинська теплоелектростанція, яку контролює ДТЕК, з 22 листопада 2019 року оголосила про вимушений простій. Працівників станції наразі перевели на чотириденний робочий тиждень.
Керівник ТЕС поскаржився, що імпорт електроенергії з Росії за двосторонніми угодами нібито замістив електроенергію національних ТЕС. А збільшення частки виробництва «дешевої електроенергії вітчизняних АЕС» знизило ціни для ТЕС.