Екс-аудитор Папи Римського заявив про фінансові зловживання і корупцію у Ватикані

16:23, 24 вересня 2017

Перший генерал-ревізор Ватикану Ліберто Мілоне, який у червні цього року пішов у відставку без пояснень, порушив своє мовчання щодо причин такого кроку. Він заявив, що був змушений піти за сфабрикованими звинуваченнями після виявлення доказів можливої незаконної діяльності, передає Reuters.

Виступаючи перед журналістами з чотирьох медіаорганізацій, в тому числі Reuters, в офісі своїх адвокатів в Римі, Ліберо Мілоне також сказав, що вважає, що дехто у Ватикані хоче уповільнити зусилля Папи Франсиска щодо просування фінансової реформи. Він пояснив, що через угоди про нерозголошення не може детально розповісти про порушення, які виявив.

Між тим, заступник держсекретаря Святого Престолу, архієпископ Джованні Анджело Бекчіу, сказав в інтерв'ю Reuters, що заяви Мілоне були «неправдивими і необгрунтованими». Доменіко Джіані, начальник поліції Ватикану, сказав, що «переважні докази» були проти Мілоне. Але він не надав подробиць, які підтвердили б його твердження.

Відзначимо, 69-річний Мілоне покинув Ватикан через два роки після того, як був найнятий з метою забезпечення більшої прозорості в обороті фінансів в штаб-квартирі Римсько-католицької церкви. Його відставку після закінчення трьох років контракту ні Ватикан, ні сам Мілоне, не прокоментували. У заяві Ватикану в той час говорилося тільки, що це було «за взаємною згодою».

Нагадаємо, наприкінці 2015 року Папа Римський вперше призначив зовнішній аудит фінансів Ватикану. Ним займалася аудиторська компанія PricewaterhouseCoopers (PwC).

У жовтні 2013 року Банк Ватикану (офіційно Інститут релігійної діяльності, ІРД) вперше за всю історію існування опублікував річний звіт. У 2014 році ІРД збільшив чистий прибуток майже в 24 разів – до 69,3 млн євро з 2,9 млн євро роком раніше. Активи під управлінням становили на кінець року 3,2 млрд євро, загальна величина активів – майже 6 млрд євро.

ІРД працює зовсім не так, як всі інші банки в світі. Штат банку налічує трохи більше 100 осіб, в основному італійців. Наглядову функцію виконують кардинали.

Банк Ватикану рідко видає кредити, зате приймає депозити, проводить перекази та інвестує активи. Кількість клієнтів банку трохи більше 15 тис., а половина з них - це різні католицькі ордени. Ще 14% припадає на інститути Святого престолу, 9% - кардинали, єпископи і священики, 8% - різні єпархії, решта - члени католицької громади.

Близько 25% транзакцій банку становлять операції з готівкою, а в сучасних умовах роботи фінансового сектору цього більш ніж достатньо, щоб запідозрити його у відмиванні грошей. Будь-які операції в ІРД проводяться на основі складних схем, зрозуміти, хто є їх вигодонабувачем і з чиїх рахунків здійснюються платежі, часто просто неможливо.