Експорт електроенергії з України досяг історичного мінімуму, — Джозеф Балог

Економіка9 червня 20163180

Директор з розвитку бізнесу швейцарської трейдингової компанії Axpo Джозеф Балог зазначив, що українська електроенергія в даний час неконкурентна в Європі, повідомляє РБК.

Експорт електроенергії з України в червні досяг історичного мінімуму, повідомив Джозеф Балог.

«Ми констатуємо зниження загального експорту електроенергії з України в Європу. Комерційний перетік становить близько 150 МВт в червні при максимально можливому на рівні 645 МВт. Потужності використовуються тільки на 20% — це історичний мінімум», — зазначив він.

На думку трейдера, Україна повністю не використовує експортний потенціал, оскільки українська електроенергія в даний час неконкурентна в Європі. Ціни на електроенергію в Угорщині і Польщі — основних ринках для України — знижуються.

«Факт того, що ціна на електроенергію в Україні вища за європейську, створює певні труднощі для України, — вважає Балог. — Перш за все, на місце української генерації приходять інші виробники електроенергії з країн Центральної Європи. При цьому для України буде дуже важко повернути втрачену частку на висококонкурентному європейському ринку електроенергії».

«По-друге, падіння експорту змушує задуматися, чи є Україна надійним і довгостроковим партнером: країна забезпечувала близько 13% загального електроспоживання Угорщини в період 2011-2015 рр.», — продовжив фахівець. На його думку, це суттєва частка ринку. Якщо Україна залишиться великим постачальником електроенергії в Угорщину в 2016 році, то це стане важливим фактором при ціноутворенні для центральноєвропейського ринку електроенергії, впевнені в Axpo.

«Якщо коротко, то обсяги українського експорту електроенергії в Європу скорочуються. Тому не зрозуміло, чи правильно відображає чинний механізм формування ціни на електроенергію в Україні цю негативну тенденцію», — резюмував Джозеф Балог.

Нагадаємо, що на сьогодні через спад економіки в країні зменшилось споживання і на внутрішньому ринку — теплові електростанції скоротили виробництво, блоки простоюють і вугілля спалювати ніде. Корінь проблеми з одного боку в падінні попиту на електроенергію всередині країни, а з іншого — зависока ціна для експорту в Європу.

Зараз, за висновками експертів, експорт електроенергії мінімальний, тому що ціна не конкурентна в Європі. З 12 енергоблоків Бурштинської ТЕС, котра експортує електрику до країн Європи і яка є одним з основних споживачів вугілля шахт Львівсько-Волинського басейну, працюють тільки 5-6 блоків, на експорт працює тільки 1-1,5 блоки. А в аналогічний період в 2013 році станція працювала 10 блоками, з них 4-5 працювали на експорт.

Така ситуація призвела до накопичення вугілля як на складах вугледобувних підприємств країни, так і на складах теплових електростанцій. Для прикладу, на складах ДП «Львівугілля» зараз зберігається майже 100 тисяч тонн, а на складах ДТЕК «Західенерго», що є основним споживачем львівських вугільників — 400 тисяч тонн.

Українські експерти вважають, аби налагодити експорт, треба, аби в ЄС були зацікавлені купувати нашу електрику. Основна умова для цього — конкурентна ціна. Поки що ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому ринку надто висока, оскільки до неї включені також дотації. Відтак міненерго виступило з ініціативою скасувати дотаційні сертифікати при експорті електроенергії. НКРЕКП погодила проект розпорядження міненерго. Тепер його має затвердити уряд.

Автор Марія Дяків

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук