У Києві у Володимирському соборі з ініціативи владики Філарета відбулось зібрання кількох ієрархів, священників та мирян колишньої УПЦ Київського патріархату. Учасники назвали його помісним собором і постановили відновити діяльність патріархату, інформує «ВВС Україна».
«Українська православна церква Київського патріархату, зареєстрована державним органом та продовжує своє існування і діяльність на благо українського народу і Української держави», – йдеться в постанові собору.
Також учасники зібрання постановили скасувати постанову про ліквідацію УПЦ (КП), яку ухвалили 15 грудня 2018 року, перед тим, як Київський патріархат став частиною Православної церкви України.
«Без умовної ліквідації Київського патріархату не могло бути об'єднавчого собору українських церков 15 грудня 2018 року і надання Томосу про автокефалію», – йдеться в тексті постанов собору.
Учасники зібрання вважають, що Томос про автокефілію, який Вселенський патріарх надав ПЦУ, не відповідає аналогічним документам у інших автокефальних церков, а тому «ставить ПЦУ у залежність від Константинопольського патріархату».
Зібрання прихильників УПЦ (КП) під проводом Філарета, скріншот відео NewsOne
Раніше Православна церква України на чолі з митрополитом Київським і всієї України Епіфанієм вже назвала цю подію «самовільними й позастатутними зборами невизначеної групи неуповноважених осіб». ПЦУ наголосила, що Філарет не має права одноосібно збирати помісний собор ані згідно з чинним статутом ПЦУ, ані з колишнім статутом УПЦ (КП).
У заяві ПЦУ напередодні зібрання прихильників Філарета чітко було вказане, що всі організатори та учасники цих зборів будуть відділені від автокефальної церкви «з усіма канонічними та юридичними наслідками».
Більшість нинішніх ієрархів ПЦУ, які раніше належали до неканонічного Київського патріархату, проігнорували зібрання Філарета. На «помісний собор» УПЦ (КП) прибули всього кілька єпископів з понад сорока, які до неї раніше належали.
Як інформує канал «24», Філарет після зібрання заявив, що й надалі вважає себе патріархом Київським і претендує на все майно, храми і всі гроші УПЦ (КП), які перейшли до ПЦУ. Також Філарет вважає, що він не розколює Православну церкву України, бо УПЦ Київського патріархату існувала й раніше. «Це не розкол. Ми функціонуємо з 1992 року, а ПЦУ – з 2018-го. То хто від кого відколовся», – сказав Філарет.
На його переконання, нині в Україні буде три православних церкви: УПЦ Московського патріархату, ПЦУ на чолі з митрополитом Епіфанієм та УПЦ Київського патріархату. «Якщо вони (служителі ПЦУ – ред.) захочуть, ми приймемо їх назад», – заявив Філарет, інформує «Українська правда».
Рішення собору про відновлення діяльності УПЦ (КП), фото Мілана Леліча
По завершенні зборів на чолі із Філаретом, прес-служба ПЦУ поширила повідомлення, в якому звинуватила почесного патріарха в порушенні правил і підриві єдності церкви і народу, інформує ТСН. Зокрема, Філарета звинуватили у тому, що він порушив 34 Апостольське правило, згідно з яким «єпископам усякого народу належить знати першого у них, і визнавати його як главу, і нічого, що перевищує їхню владу не чинити без погодження з ним. Робити ж кожного тільки те, що стосується його єпархії і місць що належать до неї. Але і перший нічого нехай не робить без погодження з усіма, бо так виявиться однодумність, і прославиться Бог через Господа у святому Духові, Отець і Син, і Святий Дух».
Таким чином, дії Філарета розцінили як грубе порушення цього правила. «Ми закликаємо Почесного Патріарха Філарета і осіб, які брали участь у зборах, усвідомити всі згубні наслідки такого вчинку та припинити підрив єдності Церкви і єдності українського народу», – наголосила ПЦУ.
Крім того, відповідальність за участь у соборі загрожує і клірикам. «... із благословення Блаженнійшого Митрополита Епіфанія зазначаємо, що свідома участь таких кліриків у антиканонічних діях є підставою для категоричної підставою у задоволенні їхніх можливих у майбутньому прохань бути прийнятими до складу єпископату Православної Церкви України», – йдеться в заяві.
Повідомляється, що на найближчому засіданні священного синоду ПЦУ 24 червня будуть ухвалені рішення, «пов’язані з подіями, що відбулися».