Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Патріарх Філарет готовий очолити українську помісну православну церкву, якщо йому це довірить Архієрейський собор. Про це він заявив в ефірі «Українського радіо».
Він озвучив критерії, які будуть враховані під час обрання предстоятеля єдиної помісної православної церкви в Україні.
«Треба мати богословську освіту, треба знати церковні канони, треба мати досвід управління не єпархією, а досвід управління церквою. А якщо досвіду немає – то діла не буде», – сказав глава УПЦ КП.
При цьому Філарет не зміг відповісти на питання, хто може скласти йому конкуренцію на виборах глави Української православної церкви, але наголосив, що не готовий поступитися особистими амбіціями в питанні обрання голови нової церкви.
«Ні! Чому ні? Не тому, що я вважаю себе таким. А тому, що Москва зробить усе, аби зруйнувати Українську православну церкву. І тому заради того, щоб зберегти Українську церкву і довести її до завершення я повинен працювати до кінця, якщо мені Архієрейський собор довірить. Якщо не довірить, я знімаю з себе відповідальність», – заявив Філарет.
За його словами, вселенський патріарх Варфоломій хоче, щоб українську церкву очолював архієпископ - митрополит, не патріарх. Водночас УПЦ КП вирішила, що для зовнішнього вжитку предстоятель УПЦ матиме розширений титул. Тому буде і розширений титул, і скорочений – для внутрішнього вжитку. Розширений – Архієпископ і митрополит київський і Всієї Русі України. Скорочений – Патріарх Київський і Всієї Русі України.
Як повідомляв ZAXID.NET, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Україні й офіційно затвердив, що церквою-матір'ю України є Константинополь. Синод також зняв анафему з очільника УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) Макарія.
Після цього Філарет заявив, що найближчим часом відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор, щоб створити єдину Українську помісну церкву. При цьому глава УАПЦ Макарій вже заявив, що між ним і Філаретом виникли суперечки з цього питання. Зокрема, зі слів Макарія, очільники двох церков наразі не дійшли згоди щодо дати собору, його статуту та назви об'єднаної церкви. Як повідомив глава УАПЦ Макарій, Філарет хоче, щоб об’єднавчий собор ґрунтувався на статуті його церкви, тоді як Макарій виступає за те, щоб зі статутів УАПЦ і УПЦ КП зробити один статут.
Таким чином розбіжності між двома церквами можуть затягнути надання автокефалії для православної церкви в Україні.