Фінал переселенців

Чому фінальний матч Кубка України виявився нецікавим для Львова

16:45, 20 травня 2016

21 травня 2016 року Львів вперше в історії прийматиме фінал Кубка України. До цього у місті проводили «золотий матч» чемпіонату України у 1992 році «Таврія» - «Динамо» (1:0), а також матч за Суперкубок України 2014 року «Шахтар» - «Динамо» (2:0), а от фінал Кубку України – ніколи.

До цьогорічного фіналу національного Кубку вийшли одразу дві команди-переселенці – донецький «Шахтар» і луганська «Зоря». І якщо «гірники» більш-менш вже стали звичними для львівської публіки завдяки єврокубковим матчам, то команда Юрія Вернидуба особливих симпатій у Львові не викликала, хоча й антипатій теж. Тому після того, як стало відомо, яке місто прийматиме фінал Кубку України і які команди зіграють у ньому, закономірно виникло запитання – а чи вдасться ФФУ зібрати у Львові аншлаг?

Матч за Суперкубок України-2014. Фото: ZAXID.NET.

Здавалося б, статус матчу повинен був привабити вболівальників зі Львова та сусідніх областей і фінальний поєдинок за Кубок України повинен був би відбутися при заповнених трибунах «Арени Львів». Однак станом на п’ятницю 20 травня організатори матчу реалізували заледве 8 тис. квитків, а решту вирішили роздавати безкоштовно у регіональних федераціях футболу Західної України. Прочитайте це ще раз. Безкоштовно. На фінал Кубку України.

Чому склалася така ситуація і чи дійсно львівський фінал претендує на статус «найбільш провального» в історії турніру – з’ясовував ZAXID.NET.

Вболівальники перед матчем за Суперкубок України у 2014 році на площі Ринок у Львові. Фото: ZAXID.NET.

Львів – футбольне місто. Було, є чи буде – питання суперечливе. Але у місті Лева люблять футбол і вміють вболівати. З єдиною поправкою – якщо матч статусний або дійсно цікавий. За можливість потрапити на стадіон, коли виступає улюблена команда, львів’яни готові вистоювати багатогодинні черги (цим нікого не здиувєш, та все ж), переплачувати у кілька разів за квитки (якщо приїжджає мадридський «Реал»), або ж навіть перекривати міжнародні траси (якщо грає збірна України, а квитків купити ніяк не вдається).

Однак цьогорічний фінал Кубка України обіцяє довести якщо не протилежне, то принаймні те, що футболу таки буває забагато. Навіть у Львові. Провальні продажі квитків на фінал Кубка України аж ніяк не означають того, що у Львові не поважають футбол. Однак ним дійсно перенаситилися.

Після зимової перерви місцева «Арена Львів» прийняла 14 матчів трьох футбольних турнірів – УПЛ, Кубку України та Ліги Європи. Львівський стадіон був домашньою ареною одразу двох команд – донецького «Шахтаря» та львівських «Карпат».

За цей час «гірники» прийняли у Львові чотири матчі Ліги Європи – проти «Шальке», «Андерлехту», «Браги» та «Севільї». Останній матч, до слова, став рекордним для «Арени Львів» за кількістю глядачів, що й не дивно, адже це був півфінал Ліги Європи.

Вболівальники на півфіналі Ліги Європи «Шахтар» - «Севілья». Фото: ФК «Шахтар».

Цієї весни «Шахтар» зіграв у Львові українське «класико» із «Динамо», яке завершилося усім відомою бійкою між гравцями донецького та київського клубу. Також «гірники» провели на «Арені Львів» матчі проти «Ворскли», «Металіста», «Олімпіка» і півфінальний поєдинок Кубка України проти «Олександрії».

У свою чергу, львівські «Карпати» у погоні за місцем у Лізі Європи прийняли на «Арені Львів» лідерів чемпіонату – «Динамо», «Дніпро» і «Шахтар», а також провели зустрічі із «Говерлою» та «Олександрією».

Тобто, враховуючи завтрашній поєдинок, тільки за половину сезону місцева арена прийме 15 матчів. І нехай на деяких перерахованих матчах публіка могла не пересікатися взагалі, а деякі матчі відбувались із несподівано низькою явкою (6,5 тис. глядачів на матчі «Шахтар» - «Динамо», до прикладу), проте 15 матчів за три місяці – це більш, ніж багато для невеликого Львова. Відвідати усі 15 матчів на «Арені Львів» - фізично і матеріально можливо, але чи багато назбирається таких глядачів?

Іншою причиною слабкого інтересу львів’ян до матчу називають пару фіналістів Кубка України – «Зоря» - «Шахтар». Мовляв, якби у фінал вийшов «Дніпро», який тренує львів’янин Мирон Маркевич, тоді б зацікавленість львівської публіки була вищою. Швидше за все, така пара фіналістів зібрала б у Львові аншлаг. А так – за кого вболівати?

Першим на сполох забив ФК «Шахтар» в особі гендиректора клубу Сергія Палкіна. Після виходу своєї команди у фінал Кубку України Сергій Палкін заявив, що цей матч може стати найбільш провальним в історії проведення турніру.

Гендиректор ФК «Шахтар» Сергій Палкін. Фото: ФК «Шахтар».

«Не було дискусії, чому вибрали Львів. Вболівальники повинні розуміти, чому ухвалюють таке рішення. На сьогоднішній день на фінал Кубка України продали 250 квитків. Це може бути найбільш провальний фінал Кубку за всю історію українського футболу. Спочатку ми обговорювали Харків, хоча тоді фіналісти ще не визначилися. Тепер ФФУ може «прославитися» за всі роки незалежності України. Це було великим здивуванням, коли мені сказали, що виконком вирішив на користь Львова. На папірцях написали, факсом відправили. А хто саме сказав їм таке написати - незрозуміло», - заявив Сергій Палкін.

Деякі користувачі соціальних мереж сприйняли словесний випад Сергія Палкіна як образу в бік Львова, додавши, що «Шахтар» завжди жаліється – то на рівень чемпіонату, то на суддів, то на те, що все давно купили представники відомого столичного клубу.

Однак у цій ситуації слова Сергія Палкіна мали сенс – за добу до проведення фінального матчу за Кубок України вдалося продати трохи більше 8 тис. квитків, що є лише четвертою частиною місць на стадіоні «Арена Львів» (34 тис. місць). Аби трибуни львівського стадіону не залишалися порожніми, Федерація футболу України вирішила розповсюджувати квитки безкоштовно.

Як повідомив ZAXID.NET голова Федерації футболу Львівщини Ярослав Грисьо, приорітет у реалізації квитків на фінал Кубка України віддали Львівській та сусіднім до неї областям. Це виглядає логічним – вболівальникам із Тернополя, Франківська або Луцька легше добратися до Львова, аніж із Сум, Харкова чи Дніпропетровська.

Також Ярослав Грисьо повідомив, що Львівська федерація станом на 20 травня встигла розповсюдити 8 тис. квитків – тобто половина трибун «Арени Львів» буде заповнена точно. ФФУ завжди надає певну кількість квитків на реалізацію регіональним федераціям, однак у такій кількості та ще й безкоштовно – це чи не вперше. Як зазначив Ярослав Грисьо, квитки розповсюдили між вихованцями дитячо-юнацьких футбольних шкіл та їхніми тренерами.

У центрі Львова виставили футбольний Кубок України-2016. Фото: ZAXID.NET.

Коли ФФУ оголосила, що у 2016 році фінал Кубка України відбудеться у Львові, багато спортивних журналістів обурилося – а чи не забагато футболу столиці Галичини? Тим більше, коли одним із претендентів на проведення матчу був Харків, де б цей матч, зважаючи на велику кількість переселенців із Донецька та Луганська, зібрав би набагато більше глядачів.

«Футболу ніколи не буває забагато, особливо у Львові, - прокоментував ZAXID.NET Ярослав Грисьо. - А щодо коментарів хочу сказати одне – деякі керівники коментують те, що не повинні коментувати, а потім дивуються, чому їх ніхто не підтримує. Зрозуміло, якби у фіналі Кубка України зійшлися «Дніпро» і «Шахтар», це було б цікавіше для львівських вболівальників, однак, на мою думку, суперники у цій ситуації – не головне».

Фігуру лева перед Ратушею одягнули у шалик «Шахтаря» перед матчем за Суперкубок-2014. Фото: ZAXID.NET.

А що ж тоді головне?

Важко переоцінювати привабливість Львова для проведення футбольних подій. Однак не після 15-ти матчів за три місяці, і не після того, як тут провели півфінал Ліги Європи і головний матч весняної частини УПЛ.

І якщо керівництво ФФУ у своє виправдання говорить, що до оголошення міста-господаря фіналісти Кубку ще не були відомими, то те, скільки у Львові було футболу за останній час, підрахувати було не складно. Як виявилось, складнішим буде заповнити трибуни 34-тисячної «Арени Львів». Навіть за безцінь.