Фінансова блокада окупованого Донбасу дозволить заощадити 15 млрд грн, – експерти

ЕкономікаВолодимир Пиріг, 18 листопада 20142310

Фінансова блокада окупованих районів Донецької і Луганської областей, рішення про яку ухвалила РНБО 4 листопада, а 14 листопада його ввів у дію своїм указом президент України Петро Порошенко, дозволить Україні заощадити щонайменше 15 млрд грн в рік.

Про це заявили економічні експерти, опитані агентством ЛІГАБізнесІнформ.

За підрахунками виконавчого директора центру CASE Україна Дмитра Боярчука, раніше на субсидування регіону витрачалося від 30 до 40 млрд грн щорічно.

«За грубими підрахунками, відмова від фінансування непідконтрольних Києву районів Донбасу дасть можливість заощадити щонайменше 15 млрд грн: не потрібно субсидувати 60% шахт, не потрібно утримувати держустанови, та й значна частина соцвиплат теж вже не дійде до адресата», – вважає Боярчук.

В позитивному для бюджету ефекті впевнена і завідувач відділом тіньової економіки Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) Тетяна Тищук.

«Рішення про перенесення держустанов в інші області України дозволить, окрім іншого, вирішити питання з працевлаштуванням біженців з Донбасу – замість того, щоб отримувати допомогу по безробіттю, вони збережуть свої робочі місця і не стануть додатковим тягарем для бюджету країни», – заявила вона.

На думку Тетяни Тищук, прийняте рішення дозволить різко зменшити непродуктивні витрати держави на фінансування контрольованих бойовиками територій.

Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Олександр Жолудь звертає увагу, що згортання соцвиплат зіграє помітну роль ще й тому, що на Донбасі багато пенсіонерів.

«У Донецькій і Луганській областях, як і в більшості індустріальних регіонів, пенсії вищі, ніж в середньому по Україні. Треба враховувати, що шахтарі і металурги мають менший пенсійний вік, і отримують підвищені пенсії», – заявив аналітик.

Скоротяться витрати і на закупівлі вугілля за завищеними цінами. Президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер нагадав, що держава у багатьох шахт Донбасу купувала вугілля за цінами, значно вищі за ринкові, фактично дотуючи регіон, щоб уникнути масового звільнення працівників нерентабельних шахт. Руйнування шахт та інфраструктури під час бойових дій вже призвели до того, що Україна закуповує вугілля за кордоном, а після набуття чинності указу Порошенка фактично будь-які економічні контакти з окупованими районами Донбасу будуть перервані.

Водночас Олександр Жолудь уточнив, що багато збиткових шахт залишилося на підконтрольній Києву території, і їх фінансування продовжує залишатися турботою українського уряду.

«Україна зараз не має можливості контролювати правильність використання ресурсів, які направляються в ці області, у тому числі і фінансових, – констатував директор економічних програм центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. – Тому рішення про припинення фінансування, без сумніву, правильне, і позитивне з точки зору держбюджету».

Зазначимо, у рішеннях РНБО йдеться про те, що в тижневий термін всі держустанови на захоплених бойовиками територіях припиняють роботу; самі органи влади та їх співробітники переводяться на підконтрольну владі територію України. Упродовж місяця Нацбанк повинен припинити обслуговування всіх рахунків на Донбасі. Фактично райони, якими керують «урядами» народних республік, позбавляються будь-якого бюджетного фінансування, в тому числі виплат дотацій, зарплат бюджетним організаціям, соціальних платежів і так далі.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук