Борг фізичних осіб-підприємців (ФОП) за податками та зборами станом на вересень 2019 року зріс до 6 млрд грн. Такі дані наводить платформа для роботи з відкритими даними Opendatabot.
Зазначається, що кожного року заборгованість малих підприємців за податками боргами зростає на 700 млн грн, хоча 2019 поки що б'є рекорди темпів зростання заборгованості. Якщо у 2017 році підприємці заборгували державі 3,6 млрд грн, то у 2018 році цей борг зріс до 4,1 млрд грн, а всередині 2019 року — аж до 6 млрд грн.
Однією з причин зростання боргів ФОПів за податками в Opendatabot вважають погану комунікацію податківців з підприємцями, обмежені можливості ФОПів дізнаватися про виникнення боргів перед податковою і те, що а реєстрі не вказується реєстраційна адреса ФОП, внаслідок чого понад 35 тис. підприємців неможливо ідентифікувати.
Нагадаємо, що раніше «Слуга народу» анонсувала початок боротьби з ухиленням від сплати податків через використання фізичних осіб-підприємців (ФОПів).
Цікаво, що кількість фізичних осіб-підприємців у галузі інформаційних технологій зросла на 45% за останні три роки, тоді як загальна кількість приватних підприємців скоротилася на 8%. Через це Міністерство соціальної політики пропонує заборонити використовувати цивільні відносини між компанією та фізичною особою-підприємцем (ФОП) замість найму такої особи на роботу.
Також було запропоновано альтернативний план: представникам ІТ-індустрії запропонували створити Фонд розвитку людського капіталу, який наповнюватимуть за допомогою додаткового податку. Кошти з фонду витрачатимуть на стипендії талановитим студентам, гранти для молодих вчених та створення освітньої інфраструктури. Керуватимуть фондом самі ІТ-підприємці.