Футбольні переселенці

Ситуація на сході України змінила географію українського чемпіонату

14:00, 24 липня 2014

Донецький «Шахтар» переїжджає до Львова, «Зоря» змушена проводити усі домашні матчі у Запоріжжі, а дніпропетровському «Дніпру» в останній момент заборонили проводити зустрічі Ліги чемпіонів удома. Ще рік тому вболівальники висміяли б такі новини, однак сьогодні усі небайдужі до футболу люди просто радіють, що мають можливість дивитись футбол, нехай і не в рідному місті.

ZAXID.NET вирішив звести до купи ігрову карту українських команд і з’ясувати, де у наступні місяці дислокуватимуся футбольні переселенці українського чемпіонату.

«Шахтар» осідає у Львові

Донецький «Шахтар» до останнього тягнув із рішенням, де ж проводити матчі Ліги чемпіонів. Під питанням також залишалося проведення домашніх зустрічей чемпіонату України. На вибір «гірників» були Харків, Київ і Львів. Як тільки ситуація на Донбасі загострилася, президент ФК «Динамо» Ігор Суркіс запропонував донеччанам гарти на НСК «Олімпійський». У «Шахтарі» думали над цією пропозицією, однак ділити поле із киянами, у новому сезоні яких чекає напружена боротьба за чемпіонство України та виступи у Лізі Європи, не захотіли.

Оптимальним для «гірників» виявився Харків, де донеччани вирішили проводити домашні матчі УПЛ. А от де «Шахтар» прийматиме суперників у Лізі чемпіонів – трималося в секреті до самого кінця. У ЗМІ активно говорили не тільки про Львів, як постійну базу для ігор «Шахтаря» у Лізі чемпіонів, а й про Бухарест та Стамбул.

У свою чергу керівництво донецького клубу відмовчувалося, хоча вболівальники, м’яко кажучи, не розуміли політики «Шахтаря» - якщо донеччани бояться, що не матимуть підтримки у Львові, то на яку підтримку вони розраховують у Румунії чи Туреччині? Тим більше, що «Арена Львів» залишається вільним стадіоном, не закріпленим за жодним футбольним клубом.

Першими про те, що «Шахтар» гратиме матчі Ліги чемпіонів у Львові, повідомили земляки Мірча Луческу – румунські журналісти. Місцеві видання рясніли повідомленнями про те, що донецький клуб не гратиме у Бухаресті, а обрав для проведення єврокубкових матчів стадіон у Львові. У «Шахтарі» продовжували мовчати, заявляючи про те, що пошук відповідного місця триває.

 Фото: ZAXID.NET

Тому справжньою сенсацією для українських, а особливо львівських вболівальників, стала заява головного наставника «гірників» Мірча Луческу після матчу за Суперкубок України у Львові. Тоді «Шахтар» із рахунком 2:0 обіграв київське «Динамо», вшосте ставши володарем престижного трофею. Патріотична атмосфера на стадіоні била усі рекорди, а сама арена була заповненою вщент – на двобій українських грандів прийшло понад 34 тисячі вболівальників.

Луческу настільки сподобалося грати у Львові, що вже після матчу тренер ошелешив усіх заявою: «Шахтар» залишається у Львові. До стабілізації ситуації на Донбасі «гірники» проводитимуть усі домашні матчі українського чемпіонату та Ліги чемпіонів на «Арені Львів».

«Раніше ми приїжджали до Львова на один день, аби відіграти матч з «Карпатами». Цього разу ми пробули у Львові три дні. Нам дуже сподобалося місто, інфраструктура, тому усі домашні матчі УПЛ та Ліги чемпіонів будемо грати у Львові», - розповів Луческу.

Тоді ж генеральний директор клубу Сергій Палкін, який теж був на матчі у Львові, заявив, що підтримка на «Арені Львів» була дещо нерівною і львів’яни більше симпатизували київському «Динамо». Тому одним із першочергових завдань для клубу на новий сезон стане завоювання симпатій місцевих вболівальників.

Наразі гравці «Шахтаря» освоюються на «Арені Львів», адже вже цієї неділі, 27 липня, їх чекає перший матч нового сезону української Прем’єр-ліги, в якому вони зіграють проти запорізького «Металурга». Як повідомляє прес-служба «гірників», донецьким футболістам подобається інфраструктура стадіону, місто, а також те, що перший матч на місцевій арені завершився перемогою. Однозначно, «Арена Львів» ввійшла до переліку щасливих для донецького «Шахтаря».

У той  же час, про повний переїзд «гірників» до Львова не йдеться. Як розповів після матчу за Суперкубок Ярослав Ракицький, сім’ї футболістів «Шахтаря» будуть мешкати у Києві.

Непростою також залишається ситуація із футбольними «біженцями» «Шахтаря». У розташування клубу досі не повернулася низка ключових гравців, зокрема, бразильці Алекс Тейшейра, Дентіньо, Дуглас Коста та Ісмаілі. Раніше після матчу з французьким «Ліоном» одразу шість гравців донецького клубу не захотіли повертатися в Україну через бої на сході. Керівництво клубу, яке спочатку використовувало вмовляння, вдалося навіть до погроз про можливі санкції. Також УЄФА висловила рекомендації іноземним футболістам донецького «Шахтаря» приєднатися до свого клубу.

До слова, бразилець Фред та аргентинець Факундо Фереррейра повернулися у розташування клубу у Львові. Натомість ще четверо гравців відмовляються повертатися в Україну. Мірча Луческу розповів, що це може бути пов’язано з тим, що користуючись нестабільною ситуацією в Україні, футбольні агенти переманюють гравців «Шахтаря» в інші клуби, намагаючись заробити на цьому непогані гроші.

Поділитись стадіоном

Змінити футбольну прописку довелося ще кільком східноукраїнським клубам: луганська «Зоря» була змушена переїхати до Запоріжжя, де проводитиме домашні зустрічі УПЛ на місцевій «Славутич Арені». У свою чергу матчі Ліги Європи луганчани гратимуть у Києві, на «Оболонь Арені».

Ще у червні генеральний директор «Зорі» Сергій Рафаілов зустрівся із луганськими сепаратистами і намагався домовитися з ними про проведення матчів місцевої команди. Однак бойовики навідріз відмовилися від того, аби в місто приїжджали команди з українського чемпіонату.

Також через ситуацію на сході України «Зоря» зазнала кадрових втрат - форвард луганської команди і збірної Кот-д'Івуару Яннік Болі не з'явився в призначений час у розташування клубу. Після виїзного матчу другого кваліфікаційного раунду Ліги Європи з албанським клубом «Лачі» (3:0) івуарієць попросив головного тренера луганської команди Юрія Вернидуба надати йому декілька днів відпочинку. До сьогодні Болі не прибув в розташування «Зорі».

Незрозумілою залишається ситуація із проведенням домашніх матчів «Іллічівця». Наразі, за рішенням Прем’єр-ліги, маріупольська команда буде проводити усі матчі на виїзді. Зокрема, домашні поєдинки проти «Волині» та «Чорноморця» маріупольці проведуть у Луцьку та Одесі відповідно. Ті ж матчі другого кола чемпіонату «Іллічівець» зіграє вдома. Хоча керівництво маріупольського клубу до останнього просило керівництво УПЛ грати вдома, однак суперники клубу не погодилися їхати у Маріуполь.

Великою несподіванкою для вболівальників «Дніпра» стало рішення УЄФА про заборону проведення матчів Ліги чемпіонів у Дніпропетровську. Хоча раніше асоціація дозволила проводити у місті єврокубкові поєдинки. Причиною такого рішення стала категорична відмова суперника дніпрян у ЛЧ, данського «Копенгагена», їхати у Дніпропетровськ.

 Фото: stadiums.at.ua

«Дніпро» вперше за час української незалежності пробився у найбільш престижний клубний чемпіонат Європи. Звісно, що і гравці, і керівництво клубу хочуть, аби все відбулося з максимальним рівнем безпеки. Буквально за лічені години керівництво «дніпрян» домовилося про проведення першого матчу у Лізі чемпіонів на НСК «Олімпійський». Зустріч запланована на 29 липня.

Якщо ж у харківського «Металіста» наразі не виникає проблем зі стадіоном, то існує велика проблема із поверненням одразу чотирьох гравців основи до Харкова. Раніше аргентинці, які грали за харківський «Металіст», - Хосе Соса, Джонатан Крістальдо і Алехандро Гомес - відмовилися повертатися в Україну через бойові дії на сході країни. Минулого тижня про своє небажання продовжувати грати в харківському «Металісті» також заявив Себастьян Бланко. Футболіст сказав, що він не хоче повертатися в Україну і вирішив залишитися у Буенос-Айресі.

Як стало відомо, футбольним «біженцям» дали 48 годин для повернення в Україну, інакше керівництво харківського клубу вдасться до санкцій. До слова, УЄФА підтримало «Металіст» у цьому питанні, наголошуючи, що Харків не є проблемним регіоном і там безпечно проводити матчі.

***

В історії проведення футбольних чемпіонатів не вперше доводиться поєднувати футбол і війну. Яскравим прикладом є Ізраїль, якому цього року не дозволили проводити жодного матчу Ліги чемпіонів на території країни. Також два роки тому УЄФА заборонила проведення матчів махачкалінському клубу «Анжи» на території Дагестану.

Попри це, футбол живе, футбол об’єднує, футбол надихає. Для українського чемпіонату грати в умовах війни – це щось абсолютно нове і невідоме. Однак, як показав матч за Суперкубок України у Львові, українські клуби, як і українські вболівальники, можуть забезпечити повноцінну гру і шалену підтримку один одному навіть за межами рідних міст та стадіонів.