Юрій Луценко заявив, що доказів причетності Кучми до вбивства Гонгадзе нема

Кучма багато разів відкидав звинувачення у причетності до викрадення і вбивства медійника

21:22, 21 січня 2019

Юридичних доказів провини другого президента країни Леоніда Кучми в організації вбивства журналіста Георгія Гонгадзе немає. Про це заявив генпрокурор Юрій Луценко, пише theБабель.

«Що я думаю про справу Гонгадзе. Коротко: у мене зараз немає юридичних доказів, що саме Кучма давав прямий наказ на вбивство Гонгадзе. На жаль, майор Мельниченко так і не здав оригінальних записів і записуючих пристроїв», — заявив Луценко під час програми «В гостях у Дмитрия Гордона».

За словами генпрокурора, без цього юридичне вирішення долі Кучми в цій справі неможливе. «Прямого наказу не було. Але розмови про необхідність покарати Гонгадзе привели до того, що у диктаторської системі координат пішла гонка, хто краще і далі зайде у виконанні волі диктатора. Саме тому я ставлю це (Кучмі, -ред.) у вину», – зазначив Луценко.

Як відомо, журналіст та засновник сайту «Українська правда» Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі під Таращею Київської області виявили обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, було тілом зниклого журналіста. У 2009 році в Київській області знайшли рештки черепа, які, за заявою Генпрокуратури, належать Гонгадзе.

15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними в убивстві Гонгадзе трьох екс-працівників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України – Валерія Костенка, Миколу Протасова й Олександра Поповича. Суд позбавив їх волі на термін від 12 до 13 років. Крім того, у січні 2013 року суд засудив до довічного ув’язнення колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача за вбивство журналіста. Як повідомляли ЗМІ, суд продовжить касаційний розгляд у його справі 28 листопада.

Похорон убитого журналіста відбувся 22 березня 2016 року в Києві. Замовники вбивства досі не встановлені.

Наприкінці листопада 2000 року керівник Соціалістичної партії України Олександр Мороз заявив у парламенті, що має аудіозаписи, які вказують на причетність вищого керівництва України до вбивства Гонгадзе, у тому числі чинного президента Леоніда Кучми. Ці записи зробив працівник служби охорони президента Кучми, майор Микола Мельниченко (нині підозрюваний у дердзраді на користь РФ).

Кучма відкидає звинувачення на свою адресу.

У 2011 році прокуратура порушила справу проти Кучми, однак того ж року суд закрив її. Згодом Юрій Луценко заявляв, що розслідування може бути завершене через місяць, якщо слідство отримає оригінали плівок Мельниченка.

До слова, Юрій Луценко тривалий час був соратником лідера Соціалістичної партії України Олександра Мороза. До СПУ Луценко вступив ще 1991 року. 2002 року він обрався до парламенту та увійшов у фракцію СПУ, став секретарем політради та членом політвиконкому.

Луценко був одним з лідерів акції «Україна без Кучми», активно звинувачуючи тодішнього президента Леоніда Кучму у причетності до вбивства Гонгадзе. Одного разу він прямо в сесійній залі ВРУ подарував президентові солом'яні постоли (личаки) з натяком на відставку.

Коли після перемоги Помаранчевої революції Луценко став головою МВС, то теж публічно звинувачував Кучму у вбивстві Гонгадзе та обіцяв його покарати.

2013 року Кучма і Луценко зустрілися в Ялті на конференції YES, що її організував зять Кучми Віктор Пінчук. Тоді вони потиснули один одному руки, а Олександр Мороз відобразив цей момент на фото, підписавши знімок: «Друзі зустрілися!». Також на форумі YES 2017 року журналісти зафіксували​ рукостискання політиків.