Глава Бюро економбезпеки купив елітну квартиру дешевше ринкової ціни, – «Схеми»

За даними журналістів, ціна була занижена майже вдвоє

21:28, 2 вересня 2021

Новопризначений голова Бюро економічної безпеки Вадим Мельник придбав квартиру в елітному житловому комплексі у курортному районі Одеси, заплативши за неї удвічі меншу ціну від ринкової. Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми».

Згадану квартиру на 67,8 м2 у ЖК «19 перлина» Мельник купив у курортному районі Одеси «Аркадія». У договорі купівлі-продажу, який знайшли журналісти, вказана ціна 1 млн 129 тис. 412 грн. Таку ж вартість Мельник вказав і в декларації про доходи за минулий рік. Тобто, в цьому випадку один квадратний метр елітного житла коштує 17 тис. грн або майже 615 доларів, згідно з офіційним курсом НБУ на день купівлі житла. Це фактично вдвічі дешевше ринкової вартості квартири, оскільки ціна за 1 кв. м у той період становила від 1,2 тис. до 1,3 тис. доларів.

Сам Мельник у коментарі журналістам заявив, що «все – прозоро і така вартість квартири підтверджена офіційною оцінкою».

«Я сплатив ту суму коштів, яку визначив продавець. Яка ціна була зазначена, ту ціну я заплатив. Я не дуже моніторив оголошення. Мене ціна не вразила, чи дешева вона, чи дорога – мене вона влаштувала. Мені підбирали цю квартиру ріелтори», – наголосив він.

Продавець квартири не є публічною особою, він працює у сфері IT. Чоловік не захотів відповідати на запитання журналістів про те, чи ціна, вказана у договорі, відповідає тій сумі, яку він насправді отримав від Мельника.

На запитання, чому продавець вирішив продати квартиру вдвічі дешевше за ринкову вартість, Мельник відповів, що не знає мотивів продавця, а саму ціну він не вважає заниженою.

Журналісти з посиланням на експертів вказують, що заниження офіційної вартості угоди – це «практика» задля зменшення суми сплати податків до бюджету. Податки з купівлі-продажу такої квартири, яку купив Мельник, мали скласти близько 192 тис. грн, але склали близько 96 тис.

Мельник не зміг згадати суму сплачених податків та мит з угоди купівлі-продажу одеської квартири. Але він заявив, що нібито вони «всі були сплачені», а сама ціна угоди «була визначена у відповідний законодавчо встановлений спосіб».

Журналісти нагадують, що Мельник понад 14 років служив у Податковій міліції, а в 2014–2016 роках був керівником головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби. У грудні 2020 року його призначили головою Державної фіскальної служби України.

20 серпня Кабмін вирішив призначити директором Бюро економічної безпеки Вадима Мельника. З даними низки українських ЗМІ, він – основна ставка Офісу президента і його керівника Андрія Єрмака. Документи на конкурс подавали понад 50 осіб. До фіналу дійшли 12, троє з яких успішно пройшли співбесіду.

Верховна Рада 28 січня 2021 року ухвалила закон «Про Бюро економічної безпеки України». Його діяльність координуватиме Кабінет міністрів. Тому в Україні ліквідують податкову міліцію, економічні підрозділи СБУ і Нацполіції – замість них буде Бюро економічної безпеки України. Новий орган має почати роботу 25 вересня. ДФС припинить своє існування наступного дня.