Це слова видатного письменника Джона Толкіена, що неабияк відображають реалії нашого життя…
У світовому політико-економічному сленгу набув широкого застосування термін «захоплення держави». Ще у далекому 2000 році його вперше було використано у дослідженнях Світового Банку для опису ситуації, що склалася у пострадянських країнах. Якщо дуже просто, то це завершальна форма корупції, за якої влада належить правлячим політико-економічним угрупованням, що дає їм можливості використовувати адміністративний вплив для захоплення ресурсів країни, найбільш цінних активів державної та приватної форм власності, встановлювати контроль за рухом фінансових потоків. Це призводить не лише до важких економічних наслідків, а й суттєво деморалізує суспільство, нівелює духовні цінності людей, схиляє до скоєння злочинів. Безсилля та беззахисність громадян перед державою стають особливо відчутними.
Влучно, погоджуєтесь…? Отже, «захоплення держави» – це клептократія, влада крадіїв, за якої корупція стає основним стрижнем життя суспільства, «гоблінського» життя…
Ми не унікальні і не єдині зіткнулись з цією загрозою. Явище та наслідки корупції чітко усвідомлюються у цілому світі. До 2018 року близько 180 країн ратифікували Конвенцію Організації Об’єднаних Націй проти корупції. Цей документ не дає визначення корупції, але у ньому чітко прописано, як повинна бути організована діяльність «нормального» уряду. Іншими словами, він визначає принципи сучасного врядування та названо корупцію їхньою протилежністю. Проконтролювати виконання цієї конвенції не може ніхто, однак вона є дієвою дорожньою картою у боротьбі з корупцією. Звичайно, якщо кінцева мета – реальні зміни, а не бездоганна імітація псевдореформ…
За оцінками експертів, щорічний розмір корупційних діянь у світі сягає приблизно 1 трильйона доларів США. Усвідомте цю цифру, наприклад, з дня Воскресіння Ісуса Христа до сьогодні можна було б витрачати близько 1,4 млн доларів США щоденно…
Масштаби корупції настільки значні у цифрах і глобальні у процесах, що навіть Ватикан не залишається осторонь і через слова-звернення Папи Римського Франциска закликає: «Що лежить в основі рабства, безробіття, занедбаного стану спільних благ та природи? Корупція, що є смертоносним процесом, який живить культуру смерті. Бо пожадання панувати й володіти не знає меж. Ми повинні говорити про неї, викривати її зло, зрозуміти її, щоб змогти проявити волю, аби милосердя переважало над дріб’язковістю, краса над ницістю. Разом молімося за те, щоб люди, які мають матеріальну, політичну чи духовну владу, не піддавалися опануванню корупцією».
«Корупція… живить культуру смерті…» І справді, якщо ми не розвиваємось – ми занепадаємо… У цьому контексті спробуємо виділити найбільш істотні внески корупції у занепад українського суспільства.
1. Тіньова економіка. За різними оцінками українських та іноземних експертів, обсяги тіньової економіки в Україні складають від 30% до 60% ВВП… Якщо без ілюзій, така ситуація можлива лише в умовах високої корумпованості системи державного управління!
Як наслідок, держава втрачає можливість ефективного управління економікою у зв’язку з тим, що значна частина господарської діяльності носить неофіційний характер і таким чином не потрапляє у сферу компетенції державного регулювання. Це не дозволяє здійснювати саме ефективну економічну політику. Окрім того, сформованийу тіньовій економіці капітал не задіяний у державотворчих процесах і, навпаки, сприяє зростанню податкового навантаження, що і далі рухає економіку в тінь.
Хоча деякі економісти вважають наявність тіньової економіки позитивним явищем, пояснюючи це тим, що ⅔ «зароблених у тіні» коштів витрачаються в офіційному секторі, створюють платоспроможний попит, даючи поштовх для подальшого розвитку. Варто погодитись з логікою такого твердження, але для України цей “поштовх” не такий значний та відчутний. Водночас украй відчутно на кожному кроці, як тіньова економіка привчає ігнорувати встановлені державою правила, тим самим призводячи до правового нігілізму...!
2. Рейдерство. Раніше приховану приватизацію (перерозподіл) майна в Україні здійснювали через процедури банкрутства. Виведення активів, придбання об’єктів за безцінь, спільна «робота» суддівського апарату з арбітражними керуючими та експертами з оцінки, незадоволенні вимоги обманутих кредиторів, списання заборгованості і багато інших моментів дозволили приховано приватизувати (перерозподілити) майно в обсязі, що є співставним з обсягом офіційної приватизації через Фонд державного майна України за всі роки незалежності нашої держави. З моменту останніх позитивних змін на законодавчому рівні в інституті банкрутства на «ринку прихованої приватизації» (перерозподілу) засяяв новий інструмент – рейдерство. Незважаючи на те, що такий інструмент уже давно практикується у цілому світі, в Україні його застосування особливо цинічне… Щорічний ринок поглинань підприємств в Україні становить близько 3 млрд доларів США, з яких 60 %–70 % операцій (2 млрд доларів США) є недружніми. Якщо Ви дотепер не зіткнулись з цим явищем, Ви точно не аграрій, і, напевне, Ваші цінні активи наразі не такі цікаві для рейдерів… «Дракони» не сплять і за протекції системи, що «прогнила», вони готові реалізувати будь-які рейдерські сценарії...
3. Рівність. Корупція поглиблює і так нерівну рівність. Перед очима картина, як депутати та політики співають Державний Гімн «Ще не вмерла України…» зі здивуванням на обличчі… Якби жорстоко та скептично це не звучало, на жаль, це правда… Декларації багатослівні… Неглибоке дослідження дозволяє виявити результат: хто має більше влади, отримує непропорційну частку доходів. На запитання, звідки ж вона береться – відповідь логічна і проста. Її забирають у слабших. Корупція – це регресивний податок з бідних! Бідні люди увесь час сплачують непропорційну вартість корупції, не усвідомлюючи цього факту! Це призводить до того, що багаті люди стають ще багатшими, а бідні – ще біднішими… І залишається лише мріяти про острів Утопію Томаса Мора…
4. «Відтік мізків». Корупція призводить до масових міграційних процесів з України. У нашій країні ще залишилось і підростає багато розумних, талановитих та креативних людей. Їхні інтереси прості – суспільство повинно існувати на основі конкуренції. Реалії ж дають усвідомлення, що схилити ситуацію до цього дуже важко, а в деяких сферах – практично неможливо. Тому люди виїжджають з України. Це означає, що критично важливу групу людей, яка необхідна для провадження змін, дуже важко наростити, бо з великою ймовірністю люди поїдуть далі у пошуках кращої долі. Яскравим підтвердженням цього є те, що у Європейському Союзі співвідношення між корупцією та «відтоком мізків» складає приблизно 90%. В нашій державіця цифра смертельно вражає – щороку Україну покидає близько мільйона українців. Люди залишають Україну заради життя в чужих, однак менш корумпованих державах…
5. Демократія. В Україні люди мало вірять, що голосування може щось змінити. Ми голосували багато разів і стільки ж разів були обдурені. А ще жахає, що поруч ходять люди, які продають своє майбутнє за гроші... Не дивно, що корупція корелює з низькою явкою. У висококорумпованих суспільствах все менше людей приходять на дільниці для голосування, тому що люди більше не вірять, що демократія може вирішити проблему корупції. Явка на останніх виборах в Україні чітко підтверджує ці слова. Особливо насторожує те, що вже скоро у нас надзвичайно важливі та, на думку багатьох, останні визначальні для майбутнього нашої держави вибори Президента, парламенту та місцевого самоврядування…
6. Інвестиції та інновації. Визначальну роль у розвитку економіки відіграють інвестиції, які є надзвичайно чутливими до корупції. Без них залучити інноваційні технології нереально. Усі дослідження світового масштабу встановили значний негативний вплив корупції на інвестиції. Зокрема, підтверджено, що зростання корупції більш істотно скорочує інвестиції, ніж співставне підвищення податків. Доведено, що покращення індексу сприйняття корупції країни на один бал (тобто послаблення корупції) відповідає зростанню обсягу прямих іноземних інвестицій на 23,1%!!! Більше того, у корумпованих країнах прямі іноземні інвестиції у структурі вхідних потоків капіталу поступаються міжнародним кредитам, що створює додатковий ризик виникнення валютної кризи. Валютна криза в Україні в 2008–2009 рр. та постійні різкі коливання валютних курсів підтверджують ці слова. Сьогодні інвестувати в Україну в очах іноземного інвестора прирівнюється до прогулянки дрімучим лісому компанії з грабіжниками...
7. Економічне зростання. Відомий економіст Паоло Мауро, досліджуючи причини та наслідки корупції, довів, що саме це явище спричиняє зниження економічного зростання на 0,5-1 % щороку. Ці втрати, це недофінансування потреб армії, освіти, медицини, інфраструктурних проектів тощо. За дослідженнями експертів Світового Банку, зниження корупції та відновлення законності у типовій країні, що розвивається, позитивно вплине на підвищення річного доходу на душу населення з 2 000 до 8 000 доларів США. У 2017 році ВВП України на душу населення становив 2600 доларів США... Стільки реформ, а ми ще в початковій точці відліку…
Корупція – винятково прибуткова та спокуслива справа: нічого не вкладаєш – натомість багато отримуєш. Наше завдання – зробити все можливе, аби доходи учасників корупційних схем суттєво знизилися… Адже щоразу, коли у владу приходять люди, корупційні спокуси перемагають і стають домінуючими у прийнятті рішень. І виглядає так, ніби боротьба продовжується, але мало хто зацікавлений у перемозі…
P.S: Українці вишикуються в черги за новенькими iPhone попри офіційно низькі зарплати: щоб придбати iPhone ХS, в Україні потрібно буде відпрацювати 136 днів і не витрачати кошти на одяг, харчування та інші деталі життя, у Швейцарії – 5,1 день, у США – 8,4 дні, а у Польщі, Словаччині, Литві, Латвії, Угорщині – від 32 до 38 дні. Класна мотивація до зростання продуктивності на робочому місці… За розмови по телефону ми довше години у боргу перед мобільними операторами не залишаємось, а за комунальні послуги дозволяємо собі не платити місяцями….
А тепер давайте перенесемось у звичайний меблевий магазин, у якому асортимент товару яскраво продемонструє цінності українського суспільства. Серед усього асортименту продукції ми зустрінемо немало позицій «пшонкаSTYLE»: хай і без позолоти, і виготовлені з простих матеріалів, але прагнення жити шикарно проявляється у кожній деталі! За ними туди йдуть українці, які неймовірно толерують до корупції, зневажаючи корупціонерів водночас… І як сперечатися з тим, що кожен народ заслуговує на ту владу, яку має…?
Країна контрастів та антагоністичних цінностей….
Родючі грунти, багаті корисними копалинами землі, розумні та освічені люди, стратегічно важливе та вигідне географічне розташування держави і водночас найбідніша країна Європи…
Але ще трошки і ми точно дотягнемо до рівня життя Албанії … !!!
Корупція усієї вертикалі влади, як ракова пухлина, повільно та з апетитом поїдає країну...!
Чи винайдуть політики, науковці, медики, духовні люди, громадяни ліки? Утопія чи реальність? Гобліни чи Люди?