Один з найближчих соратників екс-президента Віктора Януковича, колишній голова Адміністрації президента Україна Андрій Клюєв висувається до парламенту у 46 мажоритарному окрузі на Донеччині. Про це інформує сторінка Newsroom у Facebook, яку модерують українські журналістки Тетяна Ніколаєнко та Оксана Денисова, з посиланням на власні джерела.
Згідно з попередніми даними, Клюєв висувається від Ліберально-демократичної партії, що дозволяє йому не подавати документи до ЦВК особисто. Представник партії вже подав документи замість колишнього посадовця, наразі вони перебувають на розгляді комісії.
Відповідно до законодавства, кандидат у депутати має прожити на території України впродовж останніх п’яти років перед балотуванням, а Андрій Клюєв, як відомо, 2014 року після перемоги Євромайдану поспіхом виїхав з країни та жив між Москвою, Віднем та Брюсселем.
Newsroom зазначає, ЦВК розіслала стандартні для всіх кандидатів запити до МВС, МЗС та прикордонників, щоб з'ясувати інформацію про пересування Клюєва. Проте після отримання відповідей виявилося, що Центрвибочрком не має формальних підстав відмовити йому в реєстрації.
«Джерела в одному із силових відомств розповіли, що останні офіційні відмітки про виїзд Клюєва за кордон та повернення назад в Україну датуються початком січня 2014 року. Граничною є дата заїзду в країну після новорічний свят», – пише Newsroom.
Оскільки представники режиму Януковича в лютому 2014-го тікали з країни в обхід офіційних пунктів пропуску, тому відміток їхній виїзд за кордон у прикордонних базах немає, зазначити журналісти. У правоохоронних органів наразі немає претензій до нього, тож Клюєв має високі шанси бути зареєстрованим як кандидат.
До слова, у березні 2019-го ЄС офіційно зняв санкції з Андрія Клюєва. А в липні 2018 Клюєв виграв суд ЄС про скасування санкцій проти нього.
У лютому 2014 року уряди Австрії і Швейцарії оголосили про арешт активів Клюєва з метою запобігання незаконного привласнення фінансових активів України. Згодом, у березні 2014 року ЄС запровадив санкції у вигляді заморожування активів стосовно 18-ти колишніх високопосадовців з кола екс-президента Януковича. Згодом санкції щорічно продовжувалися.
На початку квітня 2019 року Печерський районний суд Києва дозволив Генпрокуратурі провести заочне досудове розслідування стосовно колишнього першого віце-прем'єра часів режиму Януковича Андрія Клюєва. Його підозрюють у розкраданні державного майна шляхом зловживанння своїм службовим становищем з травня 2010 до квітня 2011 року. За даними слідства, він заволодів державними коштами на користь низки підприємств до яких мав безпосереднє відношення. Зокрема, ВАТ «Завод напівпровідників» отримав 170 млн грн, ТОВ «Рекуперація свинцю» – 22 млн грн, ВКП «Металіст» – 3,28 млн грн.
За даними СБУ, Андрій Клюєв мешкає нині у Московській області Російської Федерації.
У грудні 2013 року журналісти Сергій Лещенко та Мустафа Найєм у статті на сайті «Української правди» зазначали, що насамперед на Клюєві лежить відповідальність за кривавий розгін Євромайдану 30 листопада 2013 року.