Генпрокуратура та СБУ брали хабарі від учасників афери з «Укроборонпромом»

Разова такса від правоохоронців була в межах 10-20 тис. доларів

22:02, 11 березня 2019

Працівники Генеральної прокуратури та Служби безпеки України брали хабарі за закриття справ щодо оборудок навколо «Укроборонпрому». А Національне антикорупційне бюро, яке мало б розслідувати розкрадання в цій галузі, знало про нього та фактично сприяло незаконному бізнесу. Про це йдеться в новій частині розслідування програми «Наші гроші з Денісом Бігусом».

Згідно з даними журналістів, ГПУ, військова прокуратура, СБУ, фіскальна служба та НАБУ неодноразово порушували кримінальні провадження щодо тіньових схем в оборонному секторі. Правоохоронці розслідували діяльність, зокрема, фірми «Оптимумспецдеталь», яку залучили до масштабних оборудок. Саме через цю компанію син екс-заступника голови Ради нацбезпеки і оборони Ігор Гладковський разом із партнерами Віталієм Жуковим та Андрієм Рогозою заробляли на контрабандних деталях за завищеними цінами.

Журналісти навели їхнє листування, в якому йдеться про те, підприємці часто давали хабарі правоохоронцям. Здебільшого, йшлось про 10-20 тис. доларів за раз. Серед документів є, наприклад, спілкування Рогози із працівником СБУ, слідчим київського управління Дмитром Москаленком про суми хабарів та кримінальні справи. Перший, зокрема, жалівся, що не встигає зібрати гроші на нові хабарі для закриття кримінальних проваджень.

Розслідувачі стверджують, що Москаленко за свою роботу отримав BMW Рогози.

Крім того, учасники схеми бідкалися, що до ДФС потрібно було приносити значно менші суми, ніж до ГПУ.

Військова прокуратура, за даними журналістів, тричі за один рік порушувала провадження щодо оборудок, однак усі вони так і не завдали клопоту Гладковському, Жукову і Рогозі.

У першому провадженні засудили директорку фіктивної компанії, друге – відправили до Державної фіскальної служби для перевірки сплачених податків, а під час розслідування третьої правоохоронці дійшли навіть до обшуків в «Укроборонпромі». Однак як стверджують журналісти, пізніше прокуратура вдалась до ігнорування злочину.

17 лютого 2017 року Рогоза і Жуков, згідно з даними програми «Наші гроші», обговорювали у листуванні можливість закриття справи у військовій прокуратурі за 20 тис. доларів. Фігуранти розслідування також впливали на перебіг слідства, яке вела військова прокуратура. Це відомство пильнувало за фірмою Рогози ще з кінця 2015 року. Проте за півроку слідства розтрат ця прокуратура не виявила, стверджують журналісти.

Як з’ясували автори розслідування, про сумнівний бізнес в оборонній галузі знали також у НАБУ. Зокрема, 2016 року НАБУ в межах розслідування іншого провадження додало «Оптимумспецдеталь» до переліку фіктивних фірм. Після цього один із підприємців Віталій Жуков в особистому листуванні обурювався діями Бюро і вимагав того, щоб перший заступник очільника відомства Гізо Углава написав листа про помилку слідства.

За даними журналістів, наступного дня компанія справді зникла з переліку фіктивних. А перед тим працівник НАБУ Дмитро Литвиненко в листуванні уточнив у Рогози, яка саме фірма йому належить.

Крім того, НАБУ виписало «Оптимумспецдеталь» довідку про те, що її не вносили до переліку фіктивних.

Журналісти переконані, що ще одною ланкою оборудок в «Укроборонпромі» був колишній таємний агент НАБУ Євген Шевченко. Він нібито допомагав іншим фігурантам отримувати потрібні документи з Бюро, сприяв їм у цьому працівник НАБУ Дмитро Литвиненко. Шевченко в коментарі журналістам також не визнав, що інвестував у бізнес Гладковського-Жукова-Рогози, однак при цьому зауважив, що не причетний до корупції.

Як писав ZAXID.NET, наприкінці лютого програма журналістських розслідувань «Наші гроші з Денісом Бігусом» оприлюднила розслідування, у якому йдеться, що син заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони Олега Гладковського — Ігор є учасником оборудок з розкрадання в оборонному комплексі України. Згідно з даними розслідувачів, керівництво концерну «Укроборонпром» знало про шахрайські схеми й давало на них згоду.

Журналісти стверджували, що 2015 року Гладковський-молодший зі знайомими, зокрема, організував постачання контрабандних російських деталей низької якості для української військової техніки. У такий спосіб він та його знайомі нібито отримали щонайменше 250 млн грн.

Після розголосу перший заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони Олег Гладковський написав заяву про складання повноважень, однак звинувачення у корупції заперечив. Згодом президент Петро Порошенко звільнив його.

Згодом журналісти проекту «Наші гроші» оприлюднили другу частину розслідування про Гладковських. У ній йшлося про те, що керівник держконцерну «Укроборонпром» Павло Букін у змові з сином заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігорем Гладковським і екс-працівником «Укроборонпрому» Віталієм Жуковим замовив за завищеною всемеро ціною висотоміри російського виробництва.

За даними розслідувачів, частка Гладковського-старшого від оборудки складала 30 тис. доларів, а частка Павла Букіна – 10 тис. доларів.

Олег Гладковський, згідно з інформацією ЗМІ, входить до найближчого оточення Петра Порошенка. 2016 року журналісти програми «Схеми»повідомили, що президент має віллу на півдні Іспанії, яку ніколи не вносив до своєї декларації, бо вілла оформлена на його іспанську фірму. Сусідами Порошенка в Іспанії нібито є його близькі соратники– депутат Ігор Кононенко та заступник секретаря РНБО Олег Гладковський.

Також Гладковський та Порошенко були бізнес-партнерами у групі компаній «Богдан». Окрім того, посадовець РНБО є міноритарним акціонером (9% акцій) банку «Міжнародний інвестиційний банк», який належить президентові України.