Грати по-новому

10 варіантів, за якими Прем'єр-ліга пропонує провести наступний чемпіонат

15:23, 23 квітня 2015

Уже цього літа формат чемпіонату України з футболу може зазнати суттєвих змін – 14 команд, якщо їх стільки ж залишиться виступати в УПЛ, можуть грати у кілька етапів, а кількість матчів значно зросте у порівнянні з двома колами теперішнього турніру.

Для цього керівництво Прем’єр-ліги надіслало клубам варіанти проведення чемпіонату, яких презентували аж десять. Зокрема, командам пропонують розглянути різні варіанти, аби наприкінці травня на зустрічі дирекції УПЛ з керівництвом клубів визначити найбільш оптимальний для українського футболу.

ZAXID.NET пробує розібратися, як може виглядати наступний сезон української Прем'єр-ліги, а також з'ясувати, яким його хочуть бачити представники українських футбольних клубів.

Обіцяли п’ять, а запропонували десять

Матеріалами з пропозицією до клубів обрати варіант проведення нового чемпіонату України із десяти можливих поділився офіційний сайт ФК «Карпати». Лист від Прем’єр-ліги надійшов до клубу 22 квітня, а всього лиш кілька днів перед тим представники клубів збиралися на спеціальну зустріч керівництва УПЛ для обговорення варіантів проведення наступного футбольного сезону.

Тоді, на зустрічі, йшлося про 5 варіантів можливого проведення наступного чемпіонату України з футболу, сьогодні ж клубам надійшла пропозиція обирати з десятьох варіантів. До озвучених раніше пропозицій керівництво УПЛ додало також варіанти, за яких кількість учасників турніру зменшується до 12-ти або навіть до 10-ти команд.

У цьому випадку командам дійсно необхідно заграти по-новому. Для українських клубів чемпіонат у 26 турів є замалим за кількістю ігор. Впродовж двох кіл турніру, де кожен грає з кожним, втрачається інтрига - швидко визначаються переможці та аутсайдери, адже розрив між топ-клубами та володарями останніх місць у турнірній таблиці УПЛ - колосальний.

Директор УПЛ Петро Іванов. Фото: sport-xl.

Олії до вогню підливають й інші проблеми - заборгованості перед гравцями, значні фінансові труднощі. Чи зможуть усі 14 команд чинного чемпіонату гарантувати свою участь наступного року? І як визначати сильнішого, граючи кожен з кожним, якщо у половини команд немає коштів навіть для перельоту в інший бік країни?

Попри очевидність того, що дива не станеться, і усі проблеми теперішнього чемпіонату плавно перекочують у чемпіонат наступного сезону, хочеться вірити, що керівництво футбольних клубів та УПЛ обере найбільш оптимальний для себе варіант, серед десяти запропонованих нижче.

Варіант I

Кількість: 14 команд

Система розіграшу: один етап

Згідно з цим, команди продовжують грати за такою ж схемою, як у чинному чемпіонаті: 2 кола – 26 турів – 182 матчі.

Варіант ІІ (4-4-6)

Кількість: 14 команд

Система розіграшу: два етапи

  • перший етап: клуби грають 2 кола – 26 турів – 182 матчі.
  • другий етап: учасники діляться на три групи за схемою «4-4-6». Перша четвірка (1-4 місце) визначає чемпіона УПЛ і проводить 2 кола – 6 турів – 12 матчів. Друга четвірка (5-8 місце) визначає учасника розіграшу Ліги Європи і проводить 2 кола – 6 турів – 12 матчів. Решту шість команд (9-14 місце) грають одне коло – 5 турів – 15 матчів і визначають, який клуб залишить вищий футбольний дивізіон.

Варіант ІІІ (4-6-4)

Кількість: 14 команд

Система розіграшу: два етапи

  • перший етап: клуби грають 2 кола – 26 турів – 182 матчі.
  • другий етап: учасники діляться на три групи за схемою «4-6-4». Перша четвірка (1-4 місце) визначає чемпіона УПЛ і проводить 2 кола – 6 турів – 12 матчів. Шість команд зі середини турнірної таблиці (5-10 місце) визначають учасника розіграшу Ліги Європи і проведуть одне коло – 5 турів – 15 матчів. Друга четвірка (11-14 місце) визначить аутсайдера УПЛ, зігравши 2 кола – 6 турів – 12 матчів.

Варіант IV (6-8)

Кількість: 14 команд

Система розіграшу: два етапи

  • перший етап: клуби грають 2 кола – 26 турів – 182 матчі.
  • другий етап: учасники діляться на дві групи за схемою «6-8». Перша група (1-6 місце) визначить чемпіона УПЛ та учасників єврокубків, зігравши одне коло – 5 турів – 15 матчів. Друга група (7-14 місце) визначить команду, яка покине Прем’єр-лігу, зігравши в одне коло – 7 турів – 28 матчів.

Варіант V

Кількість: 14 команд

Система розіграшу: два етапи

  • перший етап: клуби грають 2 кола – 26 турів – 182 матчі.
  • другий етап: команди, які посіли 1-4 місце за результатами першого етапу, проведуть додатковий етап у 2 кола – 6 турів – 12 матчів. Решту 8 команд визначать аутсайдера УПЛ за результатами першого етапу і в другому етапі участі не братимуть.

Варіант VI

Кількість: 12 команд

Система розіграшу: один етап.

Команди грають у три кола – 33 тури – 132 матчі, в яких третє коло буде дзеркальним відображенням першого, або ж формуватиметься завдяки додатковому сліпому жеребкуванню дирекції Прем’єр-ліги.

Варіант VII (6-6)

Кількість: 12 команд

Система розіграшу: два етапи

  • перший етап: клуби грають 2 кола – 22 тури – 132 матчі.
  • другий етап: команди діляться на дві групи за схемою «6-6». Перша шестірка (1-6 місце) визначить чемпіона УПЛ та учасників єврокубків, зігравши 2 кола – 10 турів – 30 матчів. Друга шестірка (7-14 місце) визначить команду, яка покине вищу лігу, зігравши 2 кола – 10 турів – 30 матчів. Очки, здобуті на першому етапі, зберігаються.

Варіант VIII (4-4-4)

Кількість: 12 команд

Система розіграшу: два етапи

  • перший етап: клуби грають 2 кола – 22 тури – 132 матчі.
  • другий етап: команди діляться на три групи за схемою «4-4-4», в якій перша четвірка визначає чемпіона УПЛ, друга – учасника розіграшу Ліги Європи, третя – аутсайдера турніру. Усі групи грають у 2 кола – 6 турів – 12 матчів. Очки, набрані на першому етапі, зберігаються.

Варіант IX

Кількість: 10 команд

Система розіграшу: один етап

Команди грають у три кола – 27 турів – 135 матчів, при  чому третє коло є дзеркальним відображенням першого, або ж формується завдяки додатковому сліпому жеребкуванню дирекції Прем’єр-ліги.

Варіант Х (4-6)

Кількість: 10 команд

Система розіграшу: два етапи

  • перший етап: клуби грають у три кола – 27 турів – 135 матчів.
  • другий етап: команди діляться на дві групи за схемою «4-6». Перша четвірка визначає чемпіона УПЛ, зігравши в одне коло – 3 тури – 6 матчів. Решту команд (5-10 місце) визначають команду, яка приєднається до учасників єврокубкових змагань, а також аутсайдера УПЛ, зігравши одне коло – 5 турів – 15 матчів. Очки, здобуті на першому етапі, зберігаються.

Чемпіонат, який віджив себе

Головний наставник «Дніпра» Мирон Маркевич ще минулого літа заявляв про те, що потрібно скорочувати кількість команд вищого дивізіону України, оскільки між лідерами та аутсайдерами турніру завелика різниця у класі та потужностях. Такої ж думки Мирон Богданович притримується й сьогодні.

Мирон Маркевич. Фото: ФК «Дніпро».

«На наступний рік завдання Федерації футболу знайти такий формат, щоб менше було перельотів, роз'їздів. Можливо, піти на скорочення команд. Нереально, щоб грали зараз 14 команд. Цей формат віджив себе. Аби поліпшити якість футболу, потрібно йти на скорочення. Можливо, грати в три кола», - прокоментував Маркевич.

За скорочення кількості команд в УПЛ також виступає президент київського «Динамо» Ігор Суркіс. На його думку повинні залишитись ті команди, які зможуть грати і надати відповідні гарантії, а вже після того варто визначати новий формат чемпіонату.

 «Треба залишати ту кількість команд, яка зможе грати, і від цього «танцювати», робити формулу чемпіонату. Грати в два кола, грати в чотири кола. Або 10 команд – із наступним розіграшем: п'ять команд борються за медалі, а п'ять команд – за виживання», - прокоментував Ігор Суркіс.

Від формату наступного сезону УПЛ залежить також те, чи залишиться румунський наставник Мірча Луческу тренувати донецький «Шахтар». Тренер повідомив, що якщо не буде змін, то його рішення про продовження співпраці з «гірниками», швидше за все, буде негативним. Луческу підтримує формат проведення чемпіонату України з футболу за формулою «4-4-6» (варіант ІІ – ред.).

«Спочатку 26 ігор в режимі «кожен з кожним». Потім перші чотири команди повинні грати між собою і визначати, хто стане чемпіоном, хто буде виступати в Лізі чемпіонів і Лізі Європи. Наступна група – із чотирьох команд, які змагаються між собою, розігруючи ще одне місце в Лізі Європи. А останні шість колективів, природно, б'ються за те, щоб не вилетіти з вищого дивізіону. Ось це і є справжня інтрига», - прокоментував Мірча Луческу.

У свою чергу, головний наставник донецького «Олімпіка» Роман Санжар висловився за поділ команд на дві групи (варіант IV – ред.): «Мені подобається варіант, при якому після 26 турів команди розділяться на дві групи: в одній зустрінуться колективи, що посіли місця з 1-го по 6-е місце, у другій - з 7-го по 14-е місце. На мій погляд, при такому форматі буде більше цікавих ігор між сильними командами».

Ігор Рахаєв. Фото: ФК «Металіст».

А от головному тренеру харківського «Металіста» Ігорю Рахаєву поділ команд на дві групи не імпонує: «Схема з поділом на дві групи, де одні будуть боротися за виживання, а інші – за єврокубки, не дуже вдала. До однієї з груп вболівальники будуть проявляти менше інтересу. Якщо ж всі будуть грати в три-чотири кола, то це вже більше рівні умови. Збережеться інтрига».

Технічний директор львівських «Карпат» Тарас Гордієнко повідомив, що львів’янам більше імпонує схема гри «4-6-4» (варіант ІІІ – ред.) : «Чотири команди грали б у два кола, це найбільш гармонійна і найсправедливіша схема, коли кожен грає з кожним на виїзді. А середня шістка розігрувала б в одне коло останнє місце в Лігу Європи».

У свою чергу, президент ФФУ Андрій Павелко розповів, що у Федерації напоготові усі можливі варіанти для проведення наступного футбольного сезону. Можливий навіть такий, що в УПЛ гратимуть лише 8 команд. І припускати ймовірність такого варіанту є цілком виправданим кроком, адже наразі лише п’ять із чотирнадцяти учасників Прем’єр-ліги готові пройти атестацію для участі у новому сезоні.