Гроші замість пільг
Економіка

Гроші замість пільг

Як Львівщина вперше в Україні впроваджуватиме монетизацію пільг

О.Г., 19 березня 2015 7389 3

Львівська область першою в Україні монетизує всі пільги на житлово-комунальні послуги та проїзд у громадському транспорті. Пілотний проект, розроблений ЛОДА, у разі схвалення Кабміном розпочнуть втілювати вже у липні цього року. ZAXID.NET з’ясував усі подробиці цього амбітного проекту, здатного повністю змінити усю систему соцзабезпечення в Україні.

Відпрацювати «пілот» на Львівщині міністру соціальної політики наприкінці січня запропонував новий голова ЛОДА Олег Синютка. У разі успішного впровадження монетизації пільг на Львівщині, уряд планує поширити цю модель на всю країну.

Монетизація пільг означає, що замість безкоштовних чи дешевших послуг, пільговики отримуватимуть від держави гроші, якими платитимуть за ці послуги на загальних підставах. Раніше спроби монетизації окремих пільг намагалися впровадити у Волинській, Одеській та Київській областях, але львівський експеримент має стати найбільш масштабним в Україні, оскільки охопить усі пільги у сфері ЖКГ та проїзду у міському та приміському транспорті.

ZAXID.NET розпитав заступника директора департаменту соціального захисту населення ЛОДА Оксану Яковець про цей проект та підготував відповіді на найважливіші питання.

Скільки людей братимуть участь у проекті

Усі мешканці Львівської області, у тому числі й Львова, які мають право на пільги з оплати за житлово-комунальні послуги та право на безкоштовний проїзд в міському та приміському транспорті.

З 1 червня 2015 року, з урахуванням законодавчих змін, право на безкоштовний проїзд в міському та приміському транспорті на Львівщині матимуть  136  тис. осіб. А право на пільги з оплати за житлово-комунальні послуги з 1 липня 2015 року матимуть  36,3 тис. осіб.

Ще для 338,8 тис. громадян право на пільги визначатимуть з урахуванням доходів, які не повинні перевищувати величину соціальної податкової пільги (1710 грн) з розрахунку на одну особу.

Чи можна пільговику відмовитись від участі у проекті

«Ніхто не зможе відмовитись, оскільки це не їхнє бажання, а наш обов’язок забезпечити можливість реалізації їхнього права. Цієї програмою будуть охоплені всі люди, які мають право на пільги за житлово-комунальні послуги і транспортне обслуговування», - каже Оксана Яковець.

Як розраховуватимуть суму виплат для «комуналки»

Суму грошової виплати визначатимуть виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право, встановленої норми споживання кожної із житлово-комунальних послуг і тарифів на них.

«Кожна послуга має свою норму споживання, яка визначена постановою Кабміну. Наприклад, газ для приготування їжі - це одна норма, а якщо газ використовується для опалення, то це інша норма», - пояснює Оксана Яковець.

Усі норми можна дізнатись у минулорічній постанові Кабміну №409  «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

За її словами, все, що пільговики споживатимуть понаднормово, оплачуватимуть у повному обсязі: «Наприклад, якщо є норма 120 кВт⋅год на освітлення, пільговик має 50% знижки, а фактично споживає 160, то за 40 кВт⋅год платитиме в повному обсязі».

Водночас є й плюси. Якщо при нормі 120 кВт⋅год пільговик споживатиме менше, то зекономить собі готівку.

Якою буде виплата на проїзд у транспорті

Під монетизацію безкоштовного проїзду потрапить весь міський траспорт, включно з трамваями та тролейбусами, а також приміський, включно із залізницею.

Однак з обрахунком суми, яку мають виплачувати пільговикам є проблеми, оскільки в Україні не існує таких «норм споживання» для громадського транспорту, як для комунальних послуг. Тобто, як ви знаєте, пільговики можуть їздити безкоштовно у «маршрутках» скільки завгодно разів щодня.

«Ми пропонуємо уряду визначити ці норми, кількість проїздів у кожному виді транспорту, щоб ми мали дані для обрахунків. Або ж уряд запропонує інші варіанти. Наприклад, субвенцію, яку маємо на проїзд для пільговиків, ділимо на ту кількість людей, які зараз мають право безкоштовного проїзду, і отримуємо суму, яку виплачуємо людям. Далі самі пільговики визначаються, чи всі гроші проїздити», - каже Оксана Якимець.

Коли і яким чином люди отримуватимуть компенсацію

Органи соцзахисту автоматично нараховуватимуть кожному пільговику розмір виплати. Ці гроші люди можуть отримувати на банківську картку (рахунок) або забирати на пошті. «Пенсійна картка, рахунок для інших соцвиплат чи взагалі окремий рахунок - це буде за бажанням людини», - пояснює Оксана Яковець.

Такі виплати будуть здійснювати щомісяця. «Ми плануємо, що гроші люди отримуватимуть до 20 числа кожного місяця, оскільки за комунальні послуги всі зазвичай мають розраховуватись до 20 числа», - розповідає про плани заступник директора департаменту.

Скільки часу триватиме пілотний проект

Щоб адекватно оцінити переваги і недоліки проекту, він має тривати не менше півроку, вважають в ЛОДА. Однак уряд може продовжити цей термін.  

У чому полягають переваги

Грошова виплата розраховується на норму послуги, а пільговик платитиме за фактичне її споживання. Такий підхід, стверджують в ЛОДА,   стимулюватиме економне споживання послуги.

Серед інших переваг: адресність надання пільг, рівномірність доступу до них усіх пільговиків, прозорість використання бюджетних коштів. Окрім того, монетизація пільг поліпшить фінансовий стан підприємств, які надають пільгові послуги.

«Економія з бюджету складе щонайменше 10%. Для людей цей проект дуже добрий. Вони отримають більше і зможуть економити», - резюмує Оксана Якимець.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 3

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Makar Tur 21 березня 2015, 16:07

  Ідея непагана в теорії.Ось тільки треба спочатку розібротись з т.з. ПРОЖИТКОВИМ МІНІМУМОМ: Категорія мінімуму засобів існування є вихідним пунктом розробки соціальних нормативів.
  У цій категорії прийнято розрізняти три рівні:

  1. Соціальний мінімум — задоволення потреб на рівні, достатньому для нормального способу життя (нормальний спосіб життя визначається як такий, що притаманний більшості населення країни, зумовлений її історичним, культурним та економічним розвитком і практично наявний на конкретний момент часу);

  2. Прожитковий мінімум — задоволення потреб на рівні, необхідному для виживання людини в суспільстві як соціальної істоти (межа бідності).
  І,як Ви вважаєте,на 1218 грн/місяць ,а це офіційно встановлений Прожитковий мінімум для працездатних,можна вижити в сучасних умовах?

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Makar Tur 21 березня 2015, 16:10

  3 рівень це фізіологічний мінімум — сукупність засобів існування, достатніх для
  виживання людини як біологічної істоти.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Oleg Davidoff 21 березня 2015, 12:49

  нуу накінець-то,1 хороша новина ми з другом десь рік тому обговорювали як було класно і людям і економіці нашої держави якщо пільговикі получали гроші на руки а не якийсь там проїзд в маршруці чи в трамваї а тут таке,Синютка вже другий плюс довіри від мене, молодець так тримати.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук