Наступного тижня Верховна Рада планує звільнити Сергія Шкарлета з посади міністра освіти і науки та призначить замість нього Оксена Лісового. Звільнення Шкарлета громадськість вимагала кілька років через плагіат у наукових роботах та «регіональне» минуле. Натомість Оксен Лісовий має незаплямовану репутацію, очолював Малу академію наук, а після початку повномасштабного вторгнення пішов у ЗСУ.
ZAXID.NET коротко розповідає біографію майбутнього міністра.
***
Що відомо про Оксена Лісового
50-річний Оксен Лісовий народився на Київщині в сімʼї філософа і правозахисника Василя Лісового та педагогині Віри Лісової-Гриценко. Василь Лісовий виступив із відкритим листом на захист шітдесятників, за що разом із сім’єю був депортований радянською владою на Сибір, де і народився Оксен Лісовий. Його батько провів на засланні 11 років.
Після повернення в Україну Оксен Лісовий навчався на художника-кераміка у Решетилівському художньому училищі народних промислів, закінчив Київський державний інститут культури за спеціальністю «бібліотечно-інформаційні системи».
Працював учителем у Києво-Могилянському колегіумі та тренером із фехтування. У 2010 році очолив Малу академію наук України (МАН). Має ступінь кандидата філософських наук із філософської антропології, у 2015 році отримав вчене звання доцента.
У 2012 році Оксен Лісовий став лауреатом Державної премії України в галузі освіти, у 2021 році отримав почесне звання Заслужений працівник освіти України. У вересні 2020 року ініціював створення Музею науки України на території ВДНГ.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року добровольцем вступив до ЗСУ, воює у складі 95-ї окремої десантно-штурмової бригади. Водночас дистанційно продовжує виконувати обов’язки директора МАН.
Судячи з його сторінок у соцмережах, він брав участь у бойових діях поблизу Словʼянська, Краматорська та Кремінної.
У інтерв’ю програмі «Вікна» Оксен Лісовий розповідав, що виконує бойові завдання командира підрозділу, але не отримує зарплати від ЗСУ, а зберігає основне місце роботи.
«Відпрацьовувати всі наради, документи та рішення за наявності Starlink і досвіду роботи організації в умовах пандемії – взагалі не питання. Плюс горизонтальна система управління забезпечує вищий рівень стресостійкості організації. А найголовніше – суперкоманда МАН. Мої заступники та керівники проектів – професійні й ціннісно орієнтовані люди», – коментував він дистанційну роботу в МАН із фронту.
У цьому ж інтерв’ю він розповідав про плани створити осередки наукової, громадянської та підприємницької освіти в кожному великому селі та малому містечку України. Пілот цього проекту мають реалізувати у 2023 році.
«Зараз розроблений концепт малих мобільних освітніх просторів, відібрані методики, сформована команда проекту, розпочата робота з пошуку грантів», – розповідав він.
Екс-заступник міністра освіти Єгор Стадний, реагуючи на можливе призначення Оксена Лісового, зазначив, що він має велику довіру в освітньому середовищі, зокрема, через успішно реалізовані проекти в МАН.
Нардеп від «Слуги народу» Роман Грищук повідомив, що 18 березня члени фракції зустрілися з майбутнім очільником МОН, та зазначив, що враження від майбутнього міністра «максимально позитивні».
«Це буде друге, після Залужного, кадрове рішення Зеленського, за яке йому боги історії простять купу гріхів. Я знаю Оксена, і я була в його Малій академії наук. Ніколи ще, за всі роки незалежности, українська освіта не була в руках, настільки ідеально, просто бозею самим для неї скроєних», – прокоментувала письменниця Оксана Забужко.
«Друже, пишаємося і дякуємо за службу в ДШВ, а сьогодні неймовірно всі радіємо оголошенню, тримаємо кулаки і сподіваємося, що вже з наступних тижнів активно продовжимо всі освітні проекти і розпочнемо багато нових з таким крутим Міністром освіти», – відреагувала на кадрові зміни в МОН послиня України в США Оксана Макарова.
Сам Оксен Лісовий своє призначення на посаду міністра освіти і науки публічно ще не коментував.
Звинувачення в плагіаті
Інтернет-ресурс українських науковців, які відстоюють академічну доброчесність «Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях» заявив, що у кандидатській дисертації новопризначеного Оксена Лісового знайшли ознаки плагіату. Зокрема, у роботі виявили збіги з роботами Арабчука та Зуєва, причому в список використаної літератури Лісовий не вніс посилання на працю Арабчука. Аналітики вважають, що автор скопіював одруківку з тексту, який запозичив для своєї роботи. Крім цього, у дисертації виявили багато замін української «і» на англійську «i».
23 березня Оксен Лісовий повідомив, що подав свою дисертацію на перевірку до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
«Триматися за будь-які звання точно не збираюся. Я прийшов у міністерство не для цього, а робити реформи та працювати на якісну освіту глобального рівня. Наукові ступені й відповідні доплати до них потрібні людям, які займаються наукою, а не іншими сферами діяльності», – додав він.
Він також подав уряду пропозиції щодо змін у нормативній базі, які дозволятимуть будь-якому громадянину, чиновнику, політику добровільно відмовитися від наукового ступеня і, відповідно, від усіх надбавок. Зекономлені кошти держава зможе спрямувати на користь розвитку науки, оборону чи відбудову.
P.S. 21 березня Верховна Рада призначила Оксена Лісового міністром освіти і науки.